שתף קטע נבחר

מי רוצה להיות אויבער חוכעם?

מה יעשה מי שלא הדליק נרות חנוכה עד מאוחר וכולם כבר ישנים? א) מדליק ולא מברך. ב) לא מדליק באותו היום. ג) מדליק ומברך כרגיל. ד) מברך ולא מדליק. יודעים את התשובה? ynet מזמין אתכם להצטרף לשעשועון הטריוויה החרדי הראשון - אויבער חוכעם

אחרי שתחנות הרדיו הדתיות מצאו את הדרך שלהם להגיש לקהל היעד סדרת ריאלטי, זה היה רק עניין של זמן עד שמישהו ייקח את זה עוד צעד אחד קדימה. אמנם עוד לא מדובר בשידורי טלוויזיה לכל דבר ועניין, אבל בשבוע שעבר זכה לראשונה הציבור החרדי לצפות בשעשועון טריוויה סטייל ערוץ 2.

 

כבר שנים לא מעטות שהחרדים מנסים להחליף את הטלוויזיה בדיסקים לצפייה במחשב - סרטים המותאמים לקהל היעד הם דבר שבשגרה וכך גם תוכניות ראיונות ואקטואליה. אחד הדיסקים הפופולריים הוא "סידיש", שמהדורתו האחרונה יצאה בשבוע שעבר עם השעשועון "אויבער חוכעם". את השעשועון מנחים שני מנחים הנחשבים לכוכבים במגזר החרדי - מנחם טוקר וקובי סלע.

 

כמו לתוכניות ידע אחרות, המוכרות מהטלוויזיה המסחרית, גם כאן שני מתחרים מתמודדים זה מול זה בשאלות טריוויה ויכולים לזכות בפרסים. אולם מעבר למבנה הבסיסי של המשחק, כמובן שבגירסה החרדית נעשו שינויים והתאמות.

 

כך למשל, בסדרת השאלות המוצגת למתמודדים לא נמצאות רק שאלות של ידע כללי בגיאוגרפיה או מדע, אלא גם שאלות בסוגיות הלכתיות רלוונטיות. בתוכנית הראשונה של השעשועון נאלצו המתמודדים לגלות ידע בדיני הדלקת נרות חנוכה ובדיני שנת שמיטה.

 

על פי חוקי המשחק, אם אחד המתמודדים בשלב הגמר אינו יודע את התשובה לשאלה, באפשרותו להשתמש באופן חד-פעמי ב"הצוֹלֶה" (גלגל הצלה) - העברת השאלה למתמודד השני.

 

מאחר שלא מדובר בתוכנית פריים טיים הזוכה להכנסות מפרסומות, תקציב ההפקה - אפעס - מעט נמוך משל השעשוענים שהיוו השראה. הפרסים, בהתאם. הזוכה במקום הראשון קיבל נופש במלון "כינר" שעל שפת הכינרת, והמתמודדים שנשרו בדרך זכו בנופש בצימר.

 

לומדים בלי קשר לחידון

קובי סלע, ממנחי התוכנית, מספר ל-ynet כי עד כה כבר צולמו שלוש תוכניות נוספות באולפן חדש ומושקע יותר. "בדיסקים שעשינו עד כה ניסינו להגיש תוכנית מעניינת ככל הניתן, והכנו כתבות בנושאים הפופולרים כמו חדשות, אקטואליה, מעשי חסד וביטחון", הוא מספר. "אבל תמיד פנו אלינו ואמרו שבטלוויזיה יש הרבה שעשועונים והגיע הזמן לעשות אחד כזה עם תכנים חיוביים. הקשבנו, והרמנו את הכפפה. בשאלות שילבנו נושאים הקשורים לעולם הגדול יחד עם התמצאות בהלכה ואגדות חז"ל".

 

לדברי סלע, לתוכנית הראשונה הליהוק נעשה באופן עצמאי על ידי ההפקה, אך לשלוש התוכניות הבאות לוהקו מתמודדים שצפו בתקליטור, התקשרו וביקשו להשתתף.

 

האם צפוי שינוי בפרסים?

 

"כן, יהיו תלושי שי לרשתות שיווק, נגני אם.פי.3 כשרים וטלפונים סלולרים כשרים. אלה הם דברים שאדם שאין לו כסף בדרך כלל לא מרשה לעצמו לקנות".

 

אין כאן מיסחור של לימוד התורה?

 

"ודאי שלא. נאמר 'והגית בו יומם ולילה', ומהות המצווה היא ללמוד. על עצם ההתעסקות בתורה מקבלים שכר מהשמיים. אף אחד לא לומד תורה בשביל להצליח בחידון שלנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים