שתף קטע נבחר

ההטבות למילואימניקים: בעיקר סימני שאלה

במערכת הביטחון מברכים על ה"בשורה לחיילי המילואים", בדמות סל ההטבות שמעניקה להם היום ועדת השרים. אבל מה באמת אושר - ומה נדחה גם הפעם?

ועדת שרים לעניין מערך המילואים אישרה הבוקר (יום א') עקרונית את סל ההטבות לחיילי המילואים. בשבוע הבא צפויה הממשלה לקבל את ההחלטות הסופיות לגבי ההטבות. 

 

במסגרת החבילה, יהיו חיילי המילואים פטורים מאגרות הנפקה חוזרת של רישיון נהיגה וכן מ-25 אחוז הנחה מאגרת רישיון טיס או הפעלת כלי שיט. עוד בהטבות: הנחה בגובה של 50 אחוז מאגרות מינהל האוכלוסין ומאגרות רישוי נשק. בנוסף יזכו המילואימניקים בהנחות שונות, הקשורות לכניסה לאתרי רשות הטבע והגנים. כל השאר ימתין לבאות.   

 

טרם נקבע סופית לאלו הקלות זכאי סטודנט שהינו חייל מילואים - וגם פעיל במסגרת פרויקט פר"ח. גם ההנחות להן זכאים חיילי מילואים במכינות הקדם-אקדמיות טרם נקבעו. בכל הקשור לכניסה לחופי ים, ציינה ועדת השרים כי יופץ חוזר מנכ"ל, הקורא לרשויות המקומיות להקנות הנחות בשיעור 50 אחוז - אולם לא ברור האם הדבר יתבצע באופן זה.

 

עדיין לא נקבע איזו עדיפות תינתן למשפחות חיילי מילואים, בעת שאבי המשפחה נמצא בשירות בפועל. גם בכל הקשור להטבות בתחום המדע, התרבות והספורט, קבעה הועדה כי השר הממונה יבחן את הנושא. בכל הקשור להטבות הקשורות למשכנתאות ולהעדפה מסוימת של חיילי מילואים במכרזים של מינהל מקרקעי ישראל, יהיה חייב איש המילואים לשרת במשך שש שנים עשרה ימים ומעלה במילואים בשנה. 

 

סוגיית ההקלות במס הכנסה אמורה להיקבע בין שרי הביטחון והאוצר, והן ינועו בין נקודה לשתיים. אם השניים לא יגיעו לסיכום, יועבר הנושא להחלטת ראש הממשלה. אולם גם כאן - רק חיילי מילואים שישרתו תקופת זמן משמעותית, יזכו לקבל הטבות אלו.

 

במערכת הביטחון מביעים סיפוק רב מההחלטות, ואומרים כי גם אם לא מדובר במהפכה, "מדובר בבשורה לחיילי המילואים והוכחה כי מוקירים את פועלם ואת מכונותם לתרום למדינה".

 

מנגד, בקרב חיילי המילואים שוררת אי שביעות רצון. בפורום החפ"שים אמרו כי "שרי הממשלה ממשיכים לשבת, לדון ולהתבזות בפסטיבל 'סל ההבטחות' שהולך ומתרוקן מחודש לחודש ואשר יישומו נראה רחוק מאוד אם בכלל. ההטבות שנשארו בסל הן עלובות ומוטב שחקיקתן תתקיים באחד באפריל. לפחות ניתן יהיה לצחוק על זה. המשרתים במילואים מצפים למעשים ולא לכותרות בעיתון".

 

גם בתנועת בלת"ם אמרו כי "ההטבות הן זריית חול בעיניים. חיילי המילואים מפסידים חלק ניכר משכרם ביציאה לשירות ואם מישהו מהממשלה חושב שכניסה למשחק כדורסל מהווה פיצוי על כך, יתכבד ויוותר הוא על שכרו ויכנס חינם למשחק". 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיילי מילואים. ארכיון
צילום: דובר צה"ל
מומלצים