שתף קטע נבחר

מתחם הדולפינריום ייהרס לטובת המשך הטיילת

עפ"י הסכם בין המינהל, עיריית ת"א והיזם יוסף בוכמן, ישונה יעוד מתחם הדולפינריום, שבבעלות המדינה, מאזור מסחרי מיוחד לשטח ציבורי שיהווה המשך לטיילת. על שטח של העירייה ממול הדולפינריום יוקם בתמורה מתחם תיירות, מגורים ומסחר

מועצת מקרקעי ישראל אישרה את מתווה העסקה שגובשה בין המינהל, עיריית תל אביב, וחברת השער לישראל של יוסף בוכמן לגבי מתחם הדולפינריום בתל אביב.

 

על פי ההסכם, תקדם עיריית תל אביב תוכנית איחוד וחלוקה במסגרתה ישונה יעוד מתחם הדולפינריום, שבבעלות המדינה, מאזור מסחרי מיוחד לשטח ציבורי שיהווה המשך לטיילת. בתמורה לכך, תשנה העירייה את ייעודו של שטח קרקע שבבעלותה ברחוב הרברט סמואל, ששטחו 12 דונם ומשמש היום שטח ציבורי (חלקו משמש כחניון הגרירה של העירייה), לייעוד מלונאות, מגורים ומסחר. על שטח זה תתאפשר בנייה של 23 אלף מ"ר לתיירות ומלונאות, 23 אלף מ"ר של מגורים ו-2,000 מ"ר נוספים למטרות מסחר. המשך התהליך יהיה קביעת שווי הקרקע של הדולפינריום והשטח הציבורי והמשך חתימת ההסכם.

 

הסכם דומה כבר נחתם בשנת 2003, אולם היזם החליט ברגע האחרון לסגת מהעסקה. שווי המתחם הוערך אז ב-44.5 מיליון שקל, ושווי מתחם העירייה כשטח קרקע ריק ופנוי הוערך ב-283 מיליון שקל.

 

דו"ח המבקר בפרשה

בדו"ח מבקר המדינה ב-2006 העלה המבקר ביקורת על תהליך גיבוש העסקה, חתימת החוזה, והמהלכים שנעשו כדי

להוציאה אל הפועל. בין השאר נאמר בדו"ח כי לא נבחנו חלופות לניצול מירבי של הקרקע, ולא נעשו בדיקות מקדימות לבחינת הכדאיות הכלכלית של העסקה.

 

מאוחר יותר השיב המינהל לטענות המבקר שהחלופות נבדקו ונמצאו כבלתי ישימות. בנוסף נטען כי העסקה מגדילה את שווי השטח פי שישה מערכה בפועל ובעקבות כך התועלת הציבורית מהתוכנית גדולה יותר.

 

לאחר תשובת המינהל, בחן היועץ המשפטי לממשלה את הנושא ומצא כי "המתווה המוצע על ידי המינהל עולה בקנה אחד עם הוראות החוק ועם החלטות מועצת המינהל", ולכן לא ראה סיבה למנוע את קידומה של התוכנית שאושרה כעת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתחם הדולפינריום בת"א
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים