שתף קטע נבחר

ברק: בישראל האחריות היא על הדרג המדיני

על רקע דו"ח ועדת חוץ וביטחון, והשמטת הדרג המדיני מתוכו, אומר היום שר הביטחון בישיבת סיעת העבודה: "בישראל, האחריות על ניהול המלחמה ותוצאותיה היא על הדרג המדיני". רמז לקראת דו"ח וינוגרד?

על רקע הדו"ח החמור שפרסמה ועדת חוץ וביטחון של הכנסת, שתקף את צה"ל על "עיוורון ובלבול" במלחמת לבנון השנייה, דיבר בצהריים (יום ה') שר הביטחון אהוד ברק בישיבת סיעת העבודה בכנסת. "בישראל, האחריות על ניהול המלחמה ותוצאותיה היא על הדרג המדיני", אמר ברק.

 

הדו"ח של ועדת חוץ וביטחון מגיע שבועות ספורים לפני הדו"ח הסופי של ועדת וינוגרד. ברק, כזכור, כבר הודיע בעבר כי עם פרסום הדו"ח תבקש העבודה לקבוע תאריך מוסכם לבחירות. אלא שכעת דבריו אלה מוטלים בספק. מבקריו של ברק במערכת הפוליטית טענו כי ברק מנסה באחרונה לסגת מהבטחותיו, אולם כעת, משאמר כי הוא סבור שהדרג המדיני שכיהן במהלך המלחמה הוא האחראי לתוצאותיה, ייתכן כי יחליט לפרוש מהממשלה.

 

במהלך ישיבת הסיעה בירך ברק על הדו"ח של ועדת חוץ וביטחון. "אחריותו של צה''ל ברורה", אמר. "הוסקו מסקנות בלי לחכות לדו''ח וצה''ל פועל ליישום הלקחים כדי להבטיח שבעימות הבא התוצאות יהיו אחרות". לדבריו, "האחריות הכוללת לכניסה, לניהולה ולסיומה של המלחמה - על הדרג המדיני".

 

"נזכיר לברק את התחייבותו"

יצויין כי גם יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ צחי הנגבי, לא ניקה את הדרג המדיני מאחריות. למילואימניקים שקטעו את דבריו במהלך הצגת הדו"ח אמר היום בכנסת כי "הביקורת על הדרג הצבאי היא למעשה גם ביקורת על הדרג המדיני, כי לא הייתה אף החלטה של הצבא שהייתה על דעת עצמו".

 

בהמשך אמר הנגבי כי ישנו חוט מקשר בין הדו"ח על לבנון לבין עמדת הוועדה בנושא עזה. "אם בעניין לבנון סברו רוב החברים שמהלך קרקעי רחב היה המהלך היחיד שיכול היה להביא לקץ ירי הקטיושות, מסקנה זו יפה גם לעניין ירי הקאסמים מרצועת עזה. אני מעריך שיש רוב בוועדה לפעולה קרקעית".

 

יו"ר סיעת העבודה, ח"כ איתן כבל, אמר: "התעלמות הדו"ח מהקשר של הדרג המדיני פוגעת באמינותו. אני מאמין כי הדו"ח הסופי של ועדת וינוגרד יתקן את העוול שעושה ועדת חוץ וביטחון ויתמודד עם אחריות הדרג המדיני לא פחות מהדרג הצבאי ואף יותר".

 

ח"כ אופיר פינס אמר כי הוועדה היתה צריכה להימנע מהגשת הדו"ח במקביל לבדיקה שמנהלת ועדת וינוגרד ולאור העובדה שגם לוועדה היה תפקיד במלחמה. לדבריו, הוועדה יצרה מצב בו צה"ל הפך לשעיר לעזאזל של החלטותיה הכושלות של הממשלה. כל ניסיון להפריד בין הדרג המדיני לדרג הצבאי הוא מלאכותי, מעוות ומנותק מהמציאות, ומטיל צל כבוד על אמינותו של הדו"ח כולו".

 

נתניהו: רק רה"מ מסרב לקחת אחריות

יו"ר הליכוד, בנימין נתניהו, אמר בישיבת סיעת הליכוד שהתנהלה במקביל לישיבת סיעת העבודה, כי אולמרט "לא מבין את מה שהמילואימניקים והלוחמים אומרים לו: קח אחריות. רבים לקחו אחריות, ורק ראש הממשלה מסרב לקחת אחריות". נתניהו בירך על דבריו של ברק ואמר כי הוא "מצפה ממנו לעמוד במילתו ולעזוב את הממשלה לפני וינוגרד הסופי".

 

ח"כ גדעון סער אמר בישיבה כי ''מה שנדרש מהכנסת, כשנתקלים ברה''מ שמתנער מכל נורמות של אחריות, זה לפעול בכנסת ולשלוח אותו הביתה. לברק יש תחפושת חדשה, אך אנחנו נזכיר לו את ההתחייבויות שלו בנוגע לווינוגרד''.

 

עמיתו של סער לסיעה, ח"כ סילבן שלום, אמר כי "הדו''ח לוקה בחסר משום שאינו מטיל אחריות על הדרג המדיני". לדבריו, "ראש הממשלה מסרב להסיק מסקנות, ומסרב ללכת הביתה. דו''ח שמטיל אשמה רק על צה''ל לא יכול להתקבל בציבור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדרג המדיני אחראי. ברק
צילום: דניאל בר און - סוכנות ג'יני
רמז לבאות? השופט בדימוס וינוגרד
צילום: גיל יוחנן
מומלצים