שתף קטע נבחר

סקירה: Lumix FX100 - מצלמה לחובבים עם עדשה רחבה

המצלמה הקומפקטית של פנסוניק מציעה תמונות רחבות וברזולוציה גבוהה במיוחד שיפתחו עולם חדש בפני הצלמים החובבים שמוכנים לשלם, אך הצלמים המתקדמים יותר עשויים להגיע מהר לקצה גבול היכולות שלה

במקביל להוזלת המחירים והאבולוציה של מצלמות ה-SLR הדיגיטליות, גם המצלמות הקומפקטיות מתפתחות ומציעות לצלמים החובבים הרבה יותר מאשר בעבר, אך השאלה היא באיזה מחיר.

מצלמת ה-Lumix FX100 של פנסוניק היא מצלמה קומפקטית פשוטה, שמציעה אפשרויות "כוון-וצלם" לצרכן המתחיל. אך פונה במקביל גם לחובבים המתקדמים ומציעה שלל אפשרויות כינוון מתקדמות יותר עבור הצלמים המתקדמים יותר, כמו כיוון ידני של איזון לבן (המיועד למקומות עם מקור אור לא שגרתי או צבעוני), הגדלת דרגת חשיפה (ISO) עד ל-1600 והתכונה החשובה ביותר: עדשה רחבה, 28 מ"מ, שאינה נפוצה במצלמות דיגיטליות.

  

עם זאת אין למצלמה אפשרות כיוון ידנית לפוקוס, ואין אפשרויות מתקדמות לשינוי מפתח הצמצם. ניתן לשנות את זמן פתיחת התריס (Shutter) – אך גם אפשרות זו מוגבלת מאוד, והיינו מצפים ליותר גמישות בתחומים האלה, במיוחד כאשר מדובר בתג מחיר רשמי של 2,600 שקלים - לא שגרתי עבור מצלמה בגודל הזה, במיוחד כאשר מחיר השוק הוא כ-1,400 שקלים.

  

אפשרויות רבות – מעט מקום

למרות ההתלהבות הראושנית ממגוון האפשרויות חשוב לזכור שמדובר בקומפקטית, ולכן בניגוד למצלמות גדולות ומקצעיות, ב-FX100 כל האפשרויות הללו מצטופפות בתוך תפריטי ההגדרות של המצלמה, וצריך להגיע לכל אפשרות בנפרד כאשר מצלמים במצבים הידניים. הממשק אמנם ידידותי, אך עומס המידע על המסך הקטן ושליטה באמצעות מספר מצומצם של כפתורים, דורשת התסגלות והרבה סבלנות. 

 

היינו שמחים לו כפתורי המצלמה היו מסודרים בצורה נוחה יותר. מתג ההדלקה המממוקם בחלקה העליון של המצלמה גרם לכך שהיא תידלק בטעות מספר פעמים כשהכנסנו את המצלמה לתיק או לכיס. מה שחיפה על העניין הוא מצב חסכון הסוללה שפשוט כיבה את המצלמה לאחר כמה דקות.

 

כפתורי השליטה בגב המצלמה (האחראים על המבזק, הטיימר, גישה לתפריט ועוד) ממוקמים נמוך יחסית מתחת לאגודל ולא היו נוחים לטעמנו לגישה מהירה בעת הצילום. יש מי שיסתדרו עם זה, אבל כדאי תמיד לאחוז במצלמה טרם הקניה בשביל לבדוק את הדברים האלה. 

 

חוגת בורר מצבי הצילום והתצוגה אמנם שקועה בחלקה העליון של המצלמה וקשה לראות באמצעותה באיזה מצב מצלמים, אך כל התפריטים והאפשרויות מוצגים בצורה די ברורה וגדולה על המסך הקטן וחלקם מלווה בהסברים טקסטואליים, אך בכל זאת נתקלנו באפשרויות נטולות הסבר שמצריכות דפדוף בהוראות, והיה אפשר בהחלט לתת הסבר מפורט יותר על גבי המסך.

 

מסך וחיי סוללה

כמו במרבית הקומפקטיות מהשנים האחרונות - גם ב-FX100 אין עינית, והמסך תופס את מרבית שטחה האחורי של גוף המצלמה - בגודל 2.5 אינץ' וברזולוציה של 207,000 פיקסלים - קצת נמוך למצלמה מהדור הנוכחי. המסך בהיר ונוח לתצוגה גם באור שמש ישיר, אך זוויות הצפיה שלו בעייתיות ומוגבלות מאוד. קשה מאוד עד בלתי אפשרי לצלם כשמושיטים את הידיים למעלה, או מכל זווית אחרת שאינה ממקמת את המצלמה ישירות מול העיניים.

  

בימים הראשונים עשינו שימוש אגרסיבי במצלמה, כולל צפיה בתמונות וניווט בין כל האפשרויות, ולאחר מכן צילמנו איתה באופן שוטף. בטעינה מלאה הסוללה הספיקה לקרוב ל-1,000 תמונות כאשר בכ-150 מהן נעשה שימוש במבזק.

 

תמונות מצויינות ורחבות

איכות התמונות שלה מצויינת במרבית הזמן, אם כי נתקלנו פה ושם בתמונות מגורענות בודדות, כנראה בגלל ISO גבוה, על אף תנאי תאורה נוחים.  המצלמה מצויידת בשבב CCD של 12 מגהפיקסל - גדול מאוד, ובמיוחד כשמדובר במצלמה קומפקטית. יש לזכור כי צילום קבוע ברזולוציה הגבוהה ביותר יצריך גם רכישה של כרטיס זכרון בעל נפח גבוה של שני גיגהבייט לפחות, אם רוצים לקחת את המצלמה לטיול בן כמה ימים, למשל.

  

ב-FX100 מותקנת עדשת 28 מ"מ, שמאפשרת לצלם תמונות רחבות יותר (Wide) מאשר מצלמות דיגיטליות סטנדרטיות, בהן עדשה של 38 מ"מ בדרך כלל. ההבדלים בולטים לעומת מצלמות רגילות בעיקר בתמונות נוף. הזום האופטי של המצלמה עומד על עד X3.6 (עדשת 28-100 מ"מ). המצלמה מאפשרת להנפיק תמונות ביחס של 3:2, המשמש לרוב להדפסות, וכן תמונות רחבות ביחס של 16:9.

 

גם יכולות המאקרו שלה מרשימות מאוד. עם התאורה הראויה והזווית הנכונה אפשר לצלם תמונות של אובייקטים ממרחק של כסנטימר עד שניים - הרזולוציה הגבוהה שלה תאפשר להבחין בפרטים הקטנים ביותר של אובייקט הצילום הקרוב.

 

אפשרויות נוספות

אחת התכונות היא האפשרות להקליט את עצמכם מכריזים על נושא התמונה במשך חמש שניות מיד לאחר הצילום - מי שמצלם עשרות עד מאות תמונות באירועים וטיולים יאהב את האפשרות הזו, אולם במקומות רועשים, ההקלטות לא ברורות. למי שרוצה לצלם מספר תמונות ברצף בלי להקליט, אפשר לבטל הקלטה באופן ידני אחרי כל צילום - קצת מסורבל, או לחילופין לבטל לחלוטין את אפשרות ההקלטה.

 

ב-FX100 אפשר גם להוסיף חותמת תאריך אחרי הצילום וכן למיין, לחתוך, לסובבף לערוך, ולהדפיס את התמונות ישירות מתוך ממשק המצלמה וללא צורך כלל בחיבור למחשב. סטנדרטי למדי.

מיון התמונות מאפשר גם מיון לפי תאריך הצילום, אפשרות שהולכת ונעשית נפוצה במצלמות שכאלה.

 

להגיע לקצה גבול היכולת

קשה למקד את הקהל שיהנה מהמצלמה הזו – היא מספקת תמונות מצויינות וקלות שימוש לצלם המתחיל – הזווית הרחבה ויכולות ההקלטה לכל תמונה בהחלט משדרגות את החוויה גם עבור מי שחושש ממצלמות מתקדמות ומשוכללות, כאשר מחירה של קומפקטית פשוטה לפעמים נמוך מ-1,000 שקלים - לא רחוק ממחיר השוק של ה-FX100. מי שפחות חושש מצילום מקצועי יותר, יוכל להתנסות באפשרויות המתקדמות יותר של ה-FX100 ולהוציא תוצאות מצויינות, אך בשל המגבלות של המצלמה, אותם מתלמדים-מתקדמים יגיעו בשלב זה או אחר לקצה גבול היכולת שלה, וישאר להם טעם של עוד. לסיכום, זוהי מצלמה לצלם המתחיל עד החובב, שתוכל ללכת איתו כברת דרך.

 

Panasonic Lumix DMC-FX100 

ציון:

מחיר: כ-2,600 שקלים. כולל שלוש שנות אחריות מלאה מיורוקום.

מחיר שוק: 1,400. להשוואת מחירים

 

יתרונות: עדשה לזווית רחבה, תמונות באיכות גבוהה, אפשרויות כיוון ידיניות ומצב צילום פשוטים, הקלטת הערות לכל תמונה.

חסרונות: סידור הכפתורים לא נוח, מסך בעייתי מזוויות שונות, תפריטים צפופים ולא תמיד ברורים, מחזור באפשרויות מתקדמות בפוקוס ובמפתח צמצם.

שורה תחתונה: לחובבים ולמתחילים שרוצים להוציא יותר מהמקובל במצלמה קומפקטית.

 

 

צילום: אהוד קינן

 

 


מפרט טכני - Lumix FX100

מפרט טכני - Lumix FX100
פיקסלים 12.2 מיליון
גודל חיישן CCD 1/1.72 אינץ'
דרגות חשיפה 80-1600 ISO (ידני/אוטומטי)
זום אופטי x3.6
מסך LCD 2.5 אינץ'
רזולוציה מקסימלית 4,000x3,000 פיקסלים
אחסון כרטיסי SD,SDHC
מקור כוח

סוללת ליתיום-יון פנימית

מידות 98.7x44x63.6 מ"מ
משקל (כולל סוללה) 176 גרם

למפרט באתר היצרן

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קטנה ומתקדמת, יחסית
מתוך קטלוג יורוקום
מומלצים