שתף קטע נבחר

מהיום: מטבע 5 אגורות מבוטל

ועדת הכספים ביטלה את השימוש במטבע. אם במקרה יש לכם אוסף של מטבעות 5 אגורות ניתן להחזירם לבנק ישראל עד שנת 2011 ולקבל תמורתם מטבעות אחרים

יש לכם מטבע של 5 אגורות? זה הזמן להיפטר ממנו. ועדת הכספים ביטלה היום (ג') את המטבע כך שלא ניתן

יהיה להשתמש בו יותר.

 

לבנק ישראל צפוי חיסכון של 1.7 מיליון שקל בהוצאה על ייצור המטבע. זאת מאחר שעלות ההנפקה הגיעה ל-16 אגורות למטבע, פי 3 מערכו החוקי, עקב העלייה החדה במחירי המתכות בעולם. המלצת המועצה המייעצת של בנק ישראל לבטל את מטבע 5 האגורות התקבלה בין היתר בעקבות סקר של מכון דחף שמצא כי 80% מהציבור תומכים בהוצאתו מהמחזור. בנוסף

להתנגדות הציבורית לקבל את המטבע כעודף, גם מכונות הממכר האוטומטיות והמדחנים לא בנויים להשתמש בו.

 

אם במקרה יש לכם אוסף של מטבעות 5 אגורות ניתן להחזירם לבנק ישראל עד שנת 2011 ולקבל תמורתם מטבעות אחרים. עם זאת, יש לקחת בחשבון כי הבנקים גובים עמלות גבוהות על הטיפול במטבעות. במרבית הבנקים העמלה עומדת על 2.5 שקליפ עבור כל 100 מטבעות. במלים אחרות, מי שיביא לבנק 1000 מטבעות של 5 אגורות – בשווי כולל של 50 שקלים – ישלם עמלה בגובה 25 שקלים, כלומר מחצית מן הסכום.

  

בעקבות הביטול הצפוי מבהיר בנק ישראל כי לפי החוק, עיגול המחירים הצפוי בעקבות ביטול המטבע יהיה כלפי המטבע של 10 אגורות: סכום שמשלמים במזומן המסתיים ב-1 עד 4 אגורות יעוגל כלפי מטה וסכום שבין 5 ל-9 אגורות יעוגל מעלה. עיגול המחירים מתנהל כיום בעקבות ביטול המטבע של אגורה אחת, אבל רוב הצרכנים אינם מקפידים על העיגול החוקי ולא מעט עוסקים שעדיין נוקבים מחירים באגורות עושים את העיגול כלפי מעלה לטובתם.

 

גופים צרכניים חוששים כי ביטול המטבע יביא לעליית מחירים הדרגתית שתיצור אינפלציה במשק, בייחוד כאשר מדובר במוצרי יסוד שמחירים נמוך יחסית.

 


פורסם לראשונה 01/01/2008 09:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים