שתף קטע נבחר

ניצולת השואה המתינה לסיוע שלא בא - ומתה

כמו ניצולי שואה רבים המתינה רחל גרינבאום ז"ל לסיוע מהממשלה - אך לפני כחודש היא הלכה לעולמה. בתה סיפרה ל-ynet עם אילו קשיים היא נאלצה להתמודד: "היתה תקופה שאמא היתה צריכה שיניים תותבות ומבחינה כלכלית פשוט לא יכולנו להרשות לעצמנו לסייע לה, אז היא נשארה בלי"

רחל גרינבאום, ניצולת שואה בת 89 מירושלים, המתינה כמו ניצולים רבים לסיוע המובטח מהממשלה, אבל לפני כחודש היא הלכה לעולמה. על-פי נתוני הקרן למען לניצולי שואה, בכל יום מתים 35 ניצולים. בתה של רחל, מרים (מאשה) קופטש, אמרה ל-ynet: "כנראה בממשלה מחכים שכולם ימותו, שלא יצטרכו לשלם להם. הממשלה עושה רווחים מהכסף הזה של ניצולי השואה, ובינתיים הניצולים נפטרים בלי לקבל שירות, תרופות או סיוע כספי".

 

רחל, בעלה יוסף ובתה עלו לארץ בשנת 1950 מפולין, לאחר שבני הזוג שרדו את גטו לודז'. הבת סיפרה כי אמה הגיעה

 לארץ כשהיא נכה נפשית, בשל טראומות השואה. מצבה הבריאותי של רחל הידרדר עם השנים, היא חלתה בסרטן התעוורה בעין אחת ואושפזה כמה פעמים בבתי חולים. "היא אף פעם לא דיברה על השואה", סיפרה מרים. "כל השנים זה היה טאבו לדבר על זה, רק בשנתיים האחרונות כשהגיעה לגיל 89 היא התחילה לספר לי דברים".

 

מכיוון שהוריה של מרים לא קיבלו סיוע מהמדינה, היא נאלצה לעזור להם. "היא התקיימה מפנסיה של כ-3,000 שקל בחודש, אבל בגלל שהיתה חולה מאוד, רוב הכסף הלך לתרופות ומצבה הכלכלי היה מאוד קשה. היתה תקופה שאמא שלי היתה צריכה שיניים תותבות ומבחינה כלכלית פשוט לא יכולנו להרשות לעצמנו לסייע לה אז היא נשארה בלי. חודשיים לפני שהיא נפטרה הצלחתי להשיג לה עזרה מהקרן לרווחת ניצולי שואה לתשע שעות נוספות של מישהו שיסייע בבית, אך היא נהנתה מזה רק חודש ונפטרה".

 

רחל חשה עלבון שלאורך השנים הממשלה לא סייעה לניצולי השואה. כעת היא כועסת עוד יותר, מפני שלאמה הובטח על ידי הממשלה שהסיוע יגיע. "אני מאוד כועסת, נעלבת ומושפלת. הממשלה עושה רווחים מהכסף הזה של ניצולי שואה ובינתיים ניצולי שואה נפטרים בלי לקבל דבר. גם אבא שלי נפטר בלי שום עזרה וגם אמא שלי למרות שהובטח לה, נפטרה ללא סיוע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מרים קופטש ואמה רחל גרינבאום ז"ל
מומלצים