שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  ביהמ"ש קבע: אין מניעה להקים את עיר הבה"דים

  צו המניעה נגד הקמת עיר הבה"דים בצומת הנגב הוסר, ובית המשפט בבאר שבע קבע כי אפשר להתחיל בעבודות. השופטת קבעה גם שדרישת ארגוני הסביבה לבצע באתר ההקמה סקר סביבתי מקיף מיותרת, ושסקר שכבר ביצעה חברה מהולנד יספיק. המשך העבודות הושהה כדי לאפשר עירעור לעליון. משרד הביטחון: זהו יום חשוב לנגב; ארגוני הסביבה: לא נוותר

  בית המשפט המחוזי בבאר שבע דחה היום (ה') את עתירת עמותת "אדם, טבע ודין" וארגון "מגמה ירוקה" נגד תחילת עבודות ההקמה של עיר הבה"דים בצומת הנגב. עם זאת השהתה השופטת שרה דוברת את המשך העבודות באתר למשך שבוע כדי לאפשר לארגוני הסביבה לערער על ההחלטה לבית המשפט העליון. כמו כן חייבה השופטת את העמותה לשלם למשרד הביטחון 15 אלף שקלים על הוצאות בית המשפט.

   

  עוד בנושא:

   

  השופטת דחתה את העתירה משלושה טעמים: האחד הוא העיכוב בהגשתה - שלוש שנים לאחר שהחל תהליך העברת הבסיסים ובדיוק ביום בו החלו העבודות בשטח. סיבות נוספות לדחיה היו טענת הארגונים על ליקויים בהליך אישור התוכנית, ודרישתם להשלים קודם הבניה סקר סביבתי באתר ההקמה. 

   

  השופטת דחתה את הסברם של הארגונים כי התעכבו בהגשת העתירה משום שלא ידעו שההליכים לאישור התוכנית מתנהלים בוועדה למתקנים ביטחוניים במשרד הביטחון. "... וכי היכן סברו (העותרות) שמתבצעים הליכים אלה", נכתב בפסק הדין.

    

  עוד קבעה השופטת כי ההליך בוועדה למתקנים ביטחוניים (ולמ"ב) היה מקיף ונעשה תוך תיאום ומתן הנחיות למשרדים הרלוונטיים המטפלים בהעברת הבסיסים.

   

  לעניין הדרישה לסקר סביבתי פסקה השופטת כי דו"ח שהכינה החברה ההולנדית DHV באזור רמת חובב, ועסק בסיכונים הסביבתיים הקיימים במקום, הוא תחליף הולם לסקר אותו דורשים הארגונים להשלים. "המשרד להגנת הסביבה במקום לקבל תסקיר השפעה על הסביבה על-פי הנחיות שייתן, הזמין דוח מחברת DHV שאמור לתת היבט בטיחותי-סביבתי למצויים בקרבת מפעלי התעשייה ברמת חובב". נכתב בפסק הדין. השופטת אמרה גם שהתנאים שהציבה המדינה למפעלים ברמת חובב גבוהים מספיק ויבטיחו את שיפור איכות הסביבה במקום במהלך הבניה.

   

  בכך יש משום מכה כפולה לארגוני הסביבה: לא רק שנדחתה העתירה שלהם אלא שגם דרישתם לסקר לא התקבלה. יצויין כי לדברי נציג "אדם, טבע ודין", בדו"ח DVH מציינים המומחים כי המידע עליו התבססה הממשלה באישור התוכנית "ירוד וחסר".

   

  הארגונים טענו: הליך האישור היה לקוי 

  הפרשה הסבוכה תופסת כותרות מזה חודשים ארוכים. לאחר שהתקבל האישור מהוועדה למתקנים ביטחוניים, החלו בחודש שעבר עבודות ההכנה להקמת עיר הבסיסים, אולם כעבור שעה קלה הצליחו שני הארגונים לקבל בבית המשפט צו מניעה זמני להפסקת העבודות.

   

  הארגונים טענו כי הליך האישור של התוכנית היה לקוי משום לא עבר דרך מוסדות התיכנון ולציבור לא התאפשרה התנגדות למהלך. עוד טענו הארגונים כי אין לאפשר את תחילת העבודות וקביעת העובדות בשטח, לפני שיבוצע סקר סביבתי מקיף על אזור אתר ההקמה, המרוחק כ-9 ק"מ בלבד מהמועצה התעשיתית רמת חובב - מחשש לפגיעה פוטנציאלית בבריאות החיילים.

   

  משרד הביטחון טען מנגד כי הליך האישור היה תקין ואין לו כל כורח חוקי לאשר מתקנים ביטחוניים במוסדות התיכנון הרגילים. עוד טענו במשרד הביטחון כי אתר ההקמה אינו מסוכן לחיילים יותר מהבסיסים בהם הם משרתים כיום, בלב ערים הסובלות מזיהום אוויר קשה.

   

  משרד הביטחון הבהיר גם כי במקביל לעבודות ההקמה יאולצו המפעלים ברמת חובב לעמוד בתקני איכות סביבה חמורים, ולא ינקוט המשרד להגנת הסביבה נגדם בהליכים עד כדי סגירתם. עוד נטען כי על פי התוכנית, המפעלים יידרשו לעמוד בתוכנית תוך פרק זמן של כשנתיים, וממילא עד גמר עבודות ההקמה המתוכננת בשנת 2010. יתרה מזאת, הובטח שוב ושוב כי הבסיסים לא יאוכלסו אלא רק לאחר שיתברר לחלוטין שאין כל סיכון סביבתי במקום. על פי התוכנית, איכלוס הבסיסים יהיה רק ב-2012, כך שישאר זמן כדי לשפר ולהבטיח את התנאים הסביבתיים במקום ללא סיכון לחיילים.

   

  ארגוני הסביבה: נערער ולא נוותר

  ב"אדם טבע ודין" הודיעו כי בכוונתם לערער על ההחלטה לבית המשפט העליון. "נימוקי השופטת אינם מקובלים עלינו", אמרו בעמותה. "בריאות הציבור ופיתוח מושכל של הנגב עומדים לנגד עניינו ובכוונתנו לפעול בנחישות על מנת שהרשויות ינקו את רמת חובב ויפעלו בהתאם לכללי מנהל תקין".

    

  גם בארגון "מגמה ירוקה", שפעיליו הפגינו מחוץ לכותלי בית המשפט הבוקר, הבהירו כי אין בכוונתם לוותר. אלי אסא, רכז הארגון בבאר שבע, אמר: "בית המשפט אמר את דברו אבל מבחינתנו זה לא סוף פסוק. המאבק נמשך, עד אשר רמת חובב תהיה נקייה מזיהומים למען תושבי הנגב ולמען החיילים שיגיעו לאזור" - אולם לא פירט באלו אמצעים מתכוונים פעילי הארגון לנקוט. 

   

  אחת הבעיות המרכזיות הניצבות כעת בפני פעילי "מגמה ירוקה", היא העובדה כי פסיקת בית המשפט שוללת למעשה את הלגיטימציה להפגנותיהם בשטח, מול הדחפורים - כפי שעשו בתחילת עבודות ההקמה. בארגון מודים כי כעת יתקשו לארגן הפגנות בצומת הנגב, אך נשקלות אפשרויות פעולה אחרות. מנכ"ל הארגון, גיל יעקב, ציין כי עתה יתמקדו פעולותיהם במישור הפרלמנטרי, בניסיון לגייס חברי כנסת נוספים למאבק, וכן מול ראשי הרשויות בנגב.

   

  יו"ר מפלגת "הירוקים", פאר ויסנר, כינה את ההחלטה "מצערת", ואמר כי בית המשפט מאפשר למערכת הביטחון להיות מעל החוק בכל מה שקשור לחוקי התכנון והבנייה של מדינת ישראל. "התנהלותו של צה"ל מזכירה התנהלות במשטרים אפלים", אמר. ויסנר הוסיף כי ידרוש משר הביטחון ברק ומהרמטכ"ל שלא להתחיל בעבודות עד לפרסום סקר הסיכונים המשולבים של משרד הבריאות באזור צומת הנגב.

   

  משרד הביטחון: יום חשוב לנגב ולשוחרי איכות הסביבה 

  במשרד הביטחון ברכו על ההחלטה: "זהו יום חשוב לנגב ולשוחרי איכות הסביבה. משרד הביטחון ימשיך את פעילות ועדת הפיקוח, שתקפיד על קוצו של יוד בכל הקשור לאיכות הסביבה ובריאותם של חיילי צה"ל ותושבי הנגב".

   

  "אנו קוראים לארגונים הירוקים להמשיך לפעול איתנו בשותפות על מנת שלא נאבד מנוף משמעותי זה, ו'לנצל' את עוצמתה של מערכת הביטחון בכדי להביא לסביבה טובה יותר, הן לחיילי צה"ל והן לתושבי הנגב", נמסר.

   

  לצד זה, במערכת הביטחון שבו והדגישו כי קריית ההדרכה בנגב לא תאוכלס, ולו בחייל אחד, עד שיהיה ברור מעל לכל ספק כי אין כל חשש לשלומם ובריאותם של החיילים.

   

  שמואל ריפמן, ראש מועצת רמת הנגב ויו"ר מינהלת הרשות לפיתוח הנגב אמר לאחר ההחלטה כי "השופטת אמרה כן לפיתוח הנגב. נסללה הדרך להמשך הפרויקט וגם הדרך יכול לנשום לרווחה". לברכות הצטרף גם יעקב אדרי, השר לפיתוח הנגב והגליל, שאמר כי הוא שמח שבית המשפט השתכנע משורת הצעדים הננקטים במשרדי הממשלה, "המבטיחים כי לא תישקף סכנה לחיילים ולכל תושבי אזור באר שבע. פרויקט עיר הבה"דים הינו בעל חשיבות לאומית מהמעלה הראשונה לעתידו של הנגב והוא ישפיע על פיתוחו ומינופו הכלכלי של האיזור", הוסיף אדרי.

   

  המשנה למנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, יוסי ענבר, אמר בשיחה עם ynet כי הוא מברך על החלטת בית המשפט, שתהווה לדבריו תמריץ לכל המערכות הנוגעות בדבר להפחית את הזיהום באזור. ביום שלישי הקרוב מתעתד ענבר להציג את דו"ח DHV אותו הזכירה השופטת בהחלטתה בפני חברי ועדת הפנים ואיכות הסביבה בכנסת.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אור ירוק, בינתיים. הדמייה של עיר הבה"דים
  הארגונים מודים: אין עוד טעם להפגין
  צילום: יונת אטלס
  מומלצים