שתף קטע נבחר

סקרים: יתרון משמעותי לאובאמה בניו המפשיר

לפני פרסום תוצאות הבחירות המוקדמות באיווה היו אובאמה וקלינטון במאבק צמוד בניו המפשיר. אולם סקרים חדשים שנערכו במדינה מציגים פער גדול בין שני המועמדים לראשות המפלגה הדמוקרטית. כעת מוביל אובאמה ביותר מעשרה אחוזים

יומיים לפני הפריימריז במדינת ניו המפשיר זוכה המועמד לנשיאות הסנאטור ברק אובאמה על יתרון משמעותי על פני יריבתו העיקרית, הסנאטורית הילארי קלינטון. כך עולה מסקרים שפורסמו הלילה (ב') בארצות הברית.

 

אובאמה, שהחל לצבור מומנטום מאז ניצחונו בבחירות המוקדמות במדינת איווה, זכה ל-41 אחוזי תמיכה בסקר של מכון "גאלופ" שפורסם בעיתון "יו.אס.איי טודיי". לעומתו, קיבלה קלינטון 28 אחוזי תמיכה בלבד. לשם השוואה, בסקר דומה שנערך קודם לבחירות באיווה קיבלו השניים 32 אחוזי תמיכה כל אחד. הסנאטור לשעבר ג'ון אדוארדס עלה בסקר מ-18 ל-19 אחוזי תמיכה. 

 

בסקר דומה שערכה אוניברסיטת ניו המפשיר ואשר פירסמה רשת הטלוויזיה האמריקנית CNN זכה אובאמה ל-39 אחוזי תמיכה, לעומת 29 אחוזים שקיבלה קלינטון. בסקר זה ירדה התמיכה באדוארדס מ-20 ל-16 אחוזים.

 

"הבחירות באיווה שכנעו בוחרים רבים שאובאמה באמת מסוגל לנצח במירוץ", אמר קיטינג הולנד, מומחה הסקרים ב-CNN. "בדצמבר, 45 אחוזים מהנשאלים סברו כי שהילארי קלינטון היא המועמדת הדמוקרטית בעלת הסיכויים הגבוהים ביותר להביס מועמד רפובליקני. בסקר החדש קבעו 42 אחוזים מהנשאלים כי אובאמה הוא בעל הסיכוי הטוב ביותר לנצח את הרפובליקנים, ואילו רק 31 אחוזים חשבו שקלינטון מסוגלת".

 

הקאבי בעלייה

בזירה הרפובליקנית, זוכה הסנאטור ג'ון מקיין ליתרון קטן על מושל מסצ'וסטס לשעבר, מיט רומני. עוד עולה מסקר CNN כי מושל ארקנסו לשעבר מייק הקאבי הצליח לעקוף את ראש עיריית ניו יורק לשעבר, רודי ג'וליאני, ולטפס למקום השלישי - בעקבות זכייתו בבחירות המוקדמות באיווה. בסקר שנערך בשבוע שעבר קיבל ג'וליאני 14 אחוזים תמיכה, בעוד שהקאבי קיבל 11 אחוזים. המספרים התהפכו בסקר החדש.

 

בבחירות המוקדמות שנערכו בשתי המפלגות במדינת איווה בסוף השבוע, זכו הקאבי - מטעם המפלגה הרפובליקנית, ואובאמה - מטעם המפלגה הדמוקרטית. איווה היא המדינה הראשונה שבה נערכות הבחירות המוקדמות ונחשבת לבעלת חשיבות רבה ביצירת מומנטום להמשך הבחירות בשאר המדינות.

 

קלינטון, שהגיעה למקום השלישי בבחירות המקדימות למפלגה הדמוקרטית באיווה, ניסתה אמש לערער את ביטחונו של אובאמה. בסדרת העימותים שנערכה בין המועמדים לראשות המפלגה, הציגה קלינטון רשימת נושאים בהם, לטענתה, הוא שינה את דעתו.

 

ג'ון אדוארדס המשיך גם היום את הקו בו נקט בעימותים והציג חזית אחידה שלו ושל אובאמה, כלפי קלינטון. אדוארדס אמר לכתבים כי הוא ואובאמה מציעים שינוי אמיתי למצביעים - בעוד ש"קלינטון מייצגת את הסטטוס קוו". עם זאת, טען אדוארדס כי יש לו תשוקה גדולה יותר לשינוי וכי הוא מוכן, יותר מאובאמה, להילחם למען מטרותיו. "אובאמה פשוט מאמין שאפשר לנהל משא ומתן עם אנשים", אמר.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מזנק בסקרים. אובאמה
צילום: רויטרס
תוקפת. קלינטון
צילום: איי פי
מומלצים