שתף קטע נבחר

הוכרז סכסוך עבודה בסניף קופי בין בתל אביב

עליית מדרגה במאבק העובדים ברשת בתי הקפה: לאחר שבסוף השבוע הוקם ועד בראשות אלון לי גרין, דורשים העובדים לפתוח במשא ומתן על הסכם שישפר את מעמדם ויעגן את זכויותיהם

ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה בסניף אבן גבירול של רשת קופי בין ודורשת מההנהלה לפתוח במשא ומתן על הסכם שישפר את מעמדם של העובדים ויעגן את זכויותיהם.

 

לפני כחצי שנה פוטר אלון לי גרין בן ה-20 מתפקידו כאחראי משמרת בסניף, לאחר שניסה להקים ועד עובדים בסניף. ההסתדרות הגישה תביעה לבית הדין לעבודה ואלון לי גרין הוחזר לעבודתו בצו.

 

בסוף השבוע רשם גרין עוד ניצחון קטן על הנהלת הרשת, לאחר שהצליח לצרף את רוב עובדי הסניף להסתדרות והתמנה על ידי ההסתדרות ליו"ר ועד העובדים בסניף. סניף אבן גבירול בתל אביב, מונה 18 עובדים ונחשב לאחד הסניפים הגדולים ביותר של הרשת, אשר מפעילה בסה"כ 14 סניפים ברחבי המדינה.

 

ההסתדרות שלחה היום הודעה לממונה על סכסוכי עבודה במשרד התמ"ת בדרישה להסכם אשר יעגן וישפר את תנאי העסקת העובדים ויעניק לעובדים ביטחון תעסוקתי. העובדים טוענים כי הם מועסקים בתנאי העסקה לא הוגנים. לדבריהם, ההנהלה קיצצה באופן פתאומי בשעות עבודתם (שעה וחצי בפתיחה ושעה וחצי בסגירה), לא מציבה כיסאות לעובדים בהתאם לחוק ומשלמת דמי נסיעות נמוכים מאלו שקובע החוק ולא משלמת כלל על נסיעות בשעות הלילה במונית.

 

העובדים דורשים גם החזר רטרואקטיבי בצורת מענק חד פעמי המסתכם בעשרות אלפי שקלים, בטענה לגזילת טיפים במשך 13 חודשים. בנוסף, העובדים טוענים להתנכלות ישירה מצד מעסיקיהם ואיומים מהם כי יכשיר 15 עובדים בהרצליה שיחליפו את כלל העובדים הקיימים, בשל הטענה שהסניף 'סורר'.

 

לי גרין אמר היום: "אני חושב שהדרך הנכונה ביותר עבור העובדים להילחם עבור זכויותיהם זה להתארגן בהסתדרות. אני מקווה שההנהלה תסכים למשא ומתן שכן אין ברצוננו לשבש את העבודה במקום, אלא רק לשפר את מה שטעון שיפור".

 

ראש הלשכה המשפטית של האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, עו"ד שי תקן, אמר כי "מדובר בתחילתו של תהליך חיובי, מכיוון שמדובר בענף בתי הקפה שהוא בדרך כלל ענף שעובדיו אינם מאורגנים. אנו מקווים שהאומץ שגילו עובדי קופי בין ייתן דחיפה גם לעובדים אחרים שרוצים להתארגן אך אינם מעזים מחשש שיתנכלו להם".

 

קופי בין: אנו שמים דגש מיוחד על תנאי ההעסקה של העובדים

מקופי בין נמסר: "אנו שמים דגש מיוחד על תנאי ההעסקה של עובדינו, הן בשכר הגבוה שהם מקבלים והן בשמירה על זכויותיהם. בשבוע בעבר נפגש המנכ"ל עם עובדי הסניף, כולל עם אלון לי גרין, ובפגישה זו לא הועלו כל תלונות. מצער אותנו לגלות שנעשתה פניה לתקשורת עוד בטרם שנעשתה להנהלת הרשת בניסיון לפתור את הבעיה. בימים הקרובים ייפגש מנכ"ל הרשת עם הנהלת הסניף ועובדיה במטרה לברר את פניותיהם ולהגיע עימם לפיתרון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"אין ברצוננו לשבש את העבודה"
צילום: אביגיל עוזי
מומלצים