שתף קטע נבחר

זירת הקניות

תוכנית מ' התשתיות ל-2008: אין בשורות ירוקות

תקציב הפיתוח בתחום האנרגיה הירוקה ירד ב-64 אחוז לעומת השנה שעברה; מחסור בחשמל צפוי כבר ב-2009 אם לא יגדל ייצור החשמל הפרטי והשימוש בגז

שר התשתיות בנימין בן אליעזר הכריז לאחרונה על אזור הנגב הנגב כאזור בעל עדיפות לאומית לייצור אנרגיה חלופית, ואמר ש"האנרגיות המתחדשות נמצאות בראש סדרי העדיפות שלנו". אלא שלא זו תמונת המצב שעולה מתוכנית העבודה של משרדו לשנה הקרובה. מהנתונים שהוצגו היום (ב') בפני ועדת הכלכלה של הכנסת עולה דווקא התמונה ההפוכה.

 

בפתח הדיון חזר בן אליעזר על הצהרתו לפיה היעד המרכזי של משרדו הוא צמצום התלות האסטרטגית בנפט, שרובו נמצא בידי מדיניות עוינות, צימצום פליטת גזי החממה ועידוד התחרות במשק האנרגיה. אלא שבהמשך התברר כי תקציב המחקר והפיתוח בתחום האנרגיה החליפית במשרד לשנה הקרובה עומד על 900 אלף שקלים - לעומת 2.5 מיליון שקלים שהמשרד הוציא בתחום בשנה שעברה.

 

הנוכחים בדיון, ביניהם יושב ראש הוועדה, ח"כ גלעד ארדן (ליכוד) ונציגי ארגוני הסביבה, הביעו תמיהה כיצד יוכל סכום כה נמוך להעיד על כוונה אמיתית לפעול בתחום האנרגיה הירוקה. מנכ"ל משרד התשתיות חזי קוגלר אמר כי המשרד מעמיד גם קרן מיוחדת של 3.5 מיליון שקל לטובת עידוד חברות סטארט-אפ בתחום האנרגיה הירוקה, אך הביקורת של חברי הכנסת לא שככה.

 

לאחר הדיון אמר ארדן ל-ynet: "הסכום הוא מגוחך ומלמד שממשלת ישראל לא הפנימה את המהפכה העולמית בתחום החיסכון באנרגיה, כחלק מצמצום הזיהום ופליטת גזי החממה. כנראה שחברי הכנסת ואני נצטרך לכפות על הממשלה את ההבנה הסביבתית באמצעות שורה הצעות חוק פרטיות".

 

במשרד אמרו כי עד סוף השנה הם מקווים לסיים שני מכרזים בתחום ייצור אנרגיה סולארית באזור אשלים שבנגב, על מנת שהייצור יתחיל כבר בשנת 2010. יחד עם זאת הדגיש המנכ"ל כי הפקת אנרגיה סולארית יקרה מאד בשלב זה, ועל כן יש להעמיד תמריצים לידי היצרנים, דרך "מיסוי ירוק", כפי שכבר עושה המשרד בנושא תקינה של מזגנים ומקררים - וכפי שהוא מבקש לעשות גם בתחום הבניה הירוקה.

 

פרק בולט בדיון הוקדש למשק החשמל, וגם שם לא היו בשורות ירוקות. מנהל תחום החשמל במשרד, דן וינשטוק, אמר כי כבר בשנה הבאה צפוי מחסור בחשמל בישראל ויש צורך דחוף לפעול על מנת להגדיל את כושר הייצור. המשרד שואף להגדיל את היקף ייצור החשמל הפרטי ב-20 אחוז עד 2020 (לעומת אחוז בודד כיום), ולשם כך יאשר השר הקמת שתי תחנות פרטיות עוד השנה.

 

אך פיתרון משמעותי למשבר כושר ייצור החשמל תלוי בפרויקט להקמת תחנת כוח פחמית נוספת באשקלון - יוזמה שנתקלה בהתנגדות עזה של התושבים ושל המשרד להגנת הסביבה. 

 

המנכ"ל קוגלר אמר כי כבר בסוף חודש ינואר יערך דיון מכריע במשרד בנושא התחנה הפחמית, אולם הפעלתה לא צפויה לפני אמצע העשור הבא. ח"כ גלעד ארדן (ליכוד), הגיב לדברים: "את הכסף שמושקע בתחנת הכוח באשקלון אפשר היה להשקיע לייעול השימוש באנרגיה ידידותית לסביבה".

 

ארדן, שגדל באשקלון, ידוע כמי שפועל נחרצות נגד הקמת התחנת בעיר הולדתו. בתגובה אמר המנכ"ל קוגלר כי לא ניתן להמנע מהקמת תחנת כוח פחמית, שכן האנרגיות החליפיות עדיין לא מפותחות דיין ולא תעמודנה בביקושים של המשק שנמצא בצמיחה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
שאיפות לחוד ונתונים לחוד. בן אליעזר
צילום: אלכס קולומויסקי
ההשקעה בפיתוח אנרגיה חלופית "מגוחכת"
צילום: חיים צח
מומלצים