שתף קטע נבחר

ועדת הכספים: נפעל לתיקון הסכם הפנסיה לטובת העובדים

יו"ר הוועדה מיסז'ניקוב מבקש להגדיל את שיעור ההפרשות לפנסיה אליו יגיעו המעסיקים והעובדים בעוד 5 שנים וכן לקצר את תקופת האכשרה

ועדת הכספים החליטה היום (ב') לבחון לעומק את נושא הסכם הפנסיה חובה שנחתם לאחרונה בין ההסתדרות לבין המעסיקים, כדי שיגדיר את זכותם של עובדים רבים ליהנות באופן מדורג מהפרשות גדלות והולכות של המעסיקים לחסכון פנסיוני.

 

ועדת משנה מיוחדת, בראשותו של ח"כ חיים כץ (ליכוד), תתכנס בקרוב על מנת לגבש שינויים בהסכם, שיהיו מקובלים על כל הצדדים. הוועדה אף הודיעה כי במידה וההסכם שיגובש לא יתקבל בעין יפה, היא תפעל לקדמו במישור החקיקתי. על פי ההערכות, דיוני הוועדה עשויים להימשך מספר חודשים.

 

לדברי יו"ר ועדת הכספים, סטס מיסז'ניקוב, שיזם את הדיון, "בהסכם הקיים ישנם ליקויים רבים העלולים לפגוע בזכויות העובדים". הוא מצביע על כמה נקודות מרכזיות הטעונות שיפור. ראשית, מבקש מיסז'ניקוב להגדיל את שיעור ההפרשות לפנסיה אליו יגיעו המעסיקים והעובדים בעוד 5 שנים (שיעמוד על 15% סה"כ על פי ההסכם הקיים).

 

בנוסף, מבקש מיסז'ניקוב לקצר את תקופת האכשרה - התקופה אותה העובדים נאלצים לעבור עד שיהיו זכאים להפרשות לפנסיה - שעומדת לפי ההסכם הקיים על 9 חודשים. זאת עקב החשש כי מעסיקים רבים יפטרו עובדים צעירים או זוטרים לאחר כחצי שנה, עוד בטרם קיבלו זכאות להפרש לחיסכון פנסיוני.

 

נציג התאחדות התעשיינים, אבי ברק, אמר בדיון כי "ההסכם שנחתם הוא המקסימום שניתן היה להגיע אליו. בהסכמים נוספים שיחתמו, כמו בענפי השמירה והניקיון, ההפרשה תעמוד על 17.5% סה"כ, וכמות הענפים בה ההפרשה תשאר על 15% תהיה מועטה." גם יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, אמר באחרונה דברים דומים.

 

ח"כ כץ אמר ל-ynet, כי "חוק הפנסיה החובה הוא אמנם התקדמות מסוימת ומבורכת, אולם הנוסח העדכני שלו איננו מספק. נושא הפנסיה חובה הוא נושא מורכב וכדי להשלים הצעת החוק שמשמעותה תהיה פנסיה חובה רצינית לעובדים נצטרך לדון בנושא ברצינות ולהכנס לעובי הקורה."

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביגיל עוזי
ח"כ חיים כץ, בראש ועדת משנה מיוחדת
צילום: אביגיל עוזי
מומלצים