שתף קטע נבחר

רייס ל-ynet: ארה"ב מתנגדת לבנייה בהר חומה

ערב צאתה עם הנשיא בוש למזרח התיכון, העניקה מזכירת המדינה האמריקנית ראיון ל-ynet ובו תקפה את מדיניותה של טהרן ושיגרה מסר לפיו ארה"ב תשמור על האינטרסים שלה ושל בנות בריתה ובראשן ישראל. גם היא סבורה שמצרים צריכה לעשות יותר בעניין הברחות הנשק. מזכירת המדינה ממשיכה להתנגד לבנייה בהר חומה

איראן היא האיום הגדול ביותר במזרח התיכון, ארה"ב נותרה איתנה בהתנגדותה לבנייה בהר חומה ומצרים צריכה לעשות יותר כדי לעצור את הברחות הנשק לרצועת עזה - כך סבורה מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס. הדברים נאמרו הלילה (יום ג') בשיחה עם ynet ערב המראתה לישראל עם נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש. 

 

רייס ציינה כי בכוונת ארה"ב להגן על האינטרסים שלה ושל בנות בריתה, ובראשן ישראל. "איראן היא האיום הגדול ביותר למזרח התיכון שכולנו רוצים לראות. היא ממשיכה לערער יציבות בדמוקרטיות שבירות, תומכת בטרור בעיראק, בלבנון ובשטחים הפלסטינים ויש לה שאיפות גרעיניות. העולם יעשה שגיאה גדולה מאוד אם יחשוב שאיראן אינה סכנה. ישראל היא בת בריתנו וכך גם בנות בריתנו במפרץ. ארה"ב לוקחת את המחויבות שלה ברצינות".  

 

היא התייחסה לראשונה בראיון לתקרית שאירעה אתמול בין ספינות איראניות לאמריקניות במפרץ הפרסי וציינה כי "אל לאיראן להיות מעורבת בפרובוקציות מהסוג הזה. זה חייב להיפסק".

 

במהלך ביקורה במזרח התיכון, מתכוונת מזכירת המדינה לפעול לריכוך הנזק שגרם דו"ח המודיעין האמריקני, שקבע כי איראן הפסיקה את ייצור הנשק הגרעיני בשנת 2003. "אין בדו"ח שום דבר שאומר שאיראן אינה מסוכנת. הדו"ח מדבר על מרכיב אחד משלושה מרכיבים של תוכנית גרעין - ייצור נשק. פעולות ההעשרה והמיחזור שמובילים להשגת חומר בקיע נמשכות.

 

"השאיפה של איראן לטילים בעלי טווח גדול יותר נמשכת. לאחר הכחשה של שנים בנוגע לקיום תוכנית גרעינית סודית, האם הם (איראן-י.ב.ח) עצרו אותה? האם חידשו אותה? הם עצרו אותה בגלל לחץ בינלאומי. זה אומר לי שצריך להמשיך להפעיל לחץ. זה אומר שאיראן צריכה לתת הרבה תשובות לעולם על מצב התוכנית שהם לכאורה הפסיקו. אסור להבין את דו"ח המודיעין כאילו איראן אינה מהווה סכנה".

 

בהתייחסה לאפשרות לקבלת החלטה נוספת במועצת הביטחון על החרפת הסנקציות נגד איראן, אמרה רייס כי היא מצפה לשוחח בזמן הקרוב עם שרי החוץ של המעצמות בנושא. "זה לא סוד שיש לנו דעות שונות מהרוסים ובמידה מסוימת מהסינים מבחינה טקטית על עיתוי קבלת ההחלטה ועל אופיה, אבל אין לנו חילוקי דעות על הצורך לקבל החלטה אם האיראנים לא יעצרו את העשרת אורניום".

 

"ההברחות לעזה? מצרים צריכה לעשות יותר"

במהלך הראיון, הביעה רייס התנגדות לכל בנייה ישראלית בהתנחלויות. "הר חומה היא התנחלות שארה"ב התנגדה לה מהרגע הראשון". עם זאת, היא חזרה על ההתחייבות שנתן הנשיא בוש לאריאל שרון, בה מכירה ארה"ב "בשינויים שחלו מאז הסכם הפסקת האש ב-1949 ומלחמת ששת הימים" במסגרת הדיונים על הסדר הקבע.

 

בתשובה לשאלת ynet אם תראה בפעולה צבאית נרחבת של ישראל ברצועת עזה להפסקת ירי הקסאם פגיעה ב"רוח אנאפוליס", השיבה כי אין בכוונתה לעשות ספקולציות בנוגע למה שישראל תעשה. "אסור שישראל תהיה קורבן של ירי רקטות. הבעיה היא שהרצועה נתונה כעת תחת שליטה של חמאס, שאינו תומך בתהליך השלום. אני חושבת שצריך לטפל בנושא הרקטות ושהפלסטינים צריכים לעשות ככל יכולתם לעצור את זה, אבל אני גם מאמינה שזה לא טיעון להימנע מתהליך השלום, אלא דווקא להאצת התהליך".

 

מה בנוגע לתפקוד המצרי בכל הקשור למניעת הברחות הנשק והכסף לרצועת עזה?

"מצרים צריכה לעשות יותר. צריך לטפל במנהרות. הרצון לבצע מאוד חשוב כאן. למצרים אין עניין לאומי לחזק את חמאס בקרבתם וברצועת עזה. המצרים צריכים להתמודד עם זה".

 

לאור חולשתו של הנשיא הפלסטיני והעובדה שממשלת ישראל אינה מסוגלת לבצע את השלב בראשון ב"מפת הדרכים" בנוגע לפינוי המאחזים עקב איומי פרישה של "ישראל ביתנו" וש"ס, כיצד ניתן להגיע להסכם קבע?

"בזמן הזה לפני שנה הם (ישראל והפלסטינים-י.ב.ח) לא היו מסוגלים לדבר על שום דבר. לפני שנה אף אחד לא חלם ששני הצדדים יביעו מחויבות למשא ומתן על הסדר קבע ולנסות לסיימו בשנת 2008. הם זזים קדימה למרות כל הקשיים". על הצגת אולמרט ואבו-מאזן כמנהיגים חלשים, אמרה מזכירת המדינה: "כשהיו מנהיגים חזקים הם לא הצליחו לפתור את זה", אך מיד הוסיפה: "אני לא מגדירה את אולמרט ועבאס כחלשים. אני רואה אותם כמי שיש להם נכסים מסוימים ויש להם אתגרים מסוימים".

 

מהם הנכסים?

"קודם כל מחויבות. שנית, אני לא חושבת שהישראלים והפלסטינים רוצים לחיות עוד בתנאים של עימות מתמיד. אני חושבת שהם מבינים שיש חלון שנסגר, כיוון שקיצונים בינלאומיים חודרים הודות לאיראן לעימות הישראלי-פלסטיני בדרך שלא היתה בעבר, אפילו לא לפני כמה שנים בלבד. האיראנים תומכים בחמאס".

 

רייס חתמה את הראיון תוך שהיא מדגישה את היחסים ההדוקים בין אולמרט ואבו-מאזן לג'ורג' בוש. על נשיא ארה"ב, אמרה רייס כי הוא "הנשיא הראשון שקרא להקמת מדינה פלסטינית, אבל גם נשיא שמחויב לביטחונה של מדינת ישראל באופן שאין לערער עליו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רייס. לא לטעות בפירוש הדו"ח
צילום: איי אף פי
האיום הגדול ביותר. אחמדי-נג'אד
צילום: רויטרס
התנגדו להר חומה מהרגע הראשון
צילום: איי פי
לא עושה מספיק. מובארק
צילום: איי אף פי
מומלצים