שתף קטע נבחר

21 אלף ישראלים שינו אשתקד את שמם הפרטי

בשנה החולפת חל זינוק במספר הישראלים ששינו את שמם הפרטי. הסיבה העיקרית היא ההתייעצות הגוברת ברבנים, מקובלים ונומרולוגים. כמו כן, היו לפחות 100 מקרים של ערבים שבחרו בשמות עבריים בניסיון להשתלב בחברה הישראלית

21,231 ישראלים שינו בשנה החולפת את שמם הפרטי, רבים מהם בעצת רבנים, מקובלים ונומרולוגים - כך עולה מנתוני מנהל האוכלוסין במשרד הפנים שפורסמו היום (ד'). מדובר בזינוק של כ-30 אחוזים לעומת מספר המקרים בשנת 2006. 

 

 "הסיבה העיקרית לכך שהתופעה הזאת מתרחבת היא דווקא הגוברת של התייעצות ברבנים, מקובלים ונומרולוגים בעניין השמות", אומרת הממונה על המירשם והדרכונים במשרד הפנים, אסתר שרון. כמו כן, היו לפחות מאה מקרים של ערבים שבחרו בשמות עבריים בניסיון להשתלב בחברה הישראלית.

 

ישראלים רבים נוהגים להתייעץ עם נומרולוגים ורבנים בשעת משבר או מחלה, ואלה לעיתים מציעים לפונים לשנות את שמם. חלק מהשמות שמוחלפים בהמלצת נומרולוגים רומזים על בריאות ואריכות ימים, למשל, כמו שם של חיה. שינויים אחרים מבוססים על רעיונות מסובכים יותר כמו גימטריה, מדרשים לפסוקים בתנ"ך ואמונות מיסטיות שונות לגבי מהותם והשפעתם של שמות ומשמעותם הסמלית.

 

תופעה נוספת שלמרבה ההפתעה עשתה קאמבק היא בחירתם של ישראלים לעברת את שמם. עולים חדשים, שהגיעו לישראל כשהיו ילדים קטנים והיום הם ישראלים צעירים לכל דבר, משנים את שמותיהם הרוסיים והלועזיים לשמות עבריים. בעבר, ישראלים שעברתו את שמם הלכו לפי המשמעות: כך הפך וולף לזאב ופורטונה הפכה למזל. כיום, יש נטיה לשנות שמות לפי הצליל: כך הופך יבגני ליניב. "חלק מעברותי השמות נעשים ביוזמת ההורים וחלקם ביוזמת הילדים", סיפרה שרון. 

 

בנוסף לשינוי השמות הפרטיים, לפחות 14 אלף ישראלים שינו את שם משפחתם - לא כולל נשים שהחליפו את שמותיהן בעקבות נישואין. לפי נתוני משרד הפנים, בתחום זה דווקא נשמרת יציבות לעומת השנים הקודמות. חלק גדול משינויי שמות המשפחה הם עדיין עיברותים, למרות שהמדינה הפסיקה לדרוש זאת כתנאי לתפקיד בכיר בצה"ל או לתפקיד של שליח.

 

תופעה חדשה יחסית שצוברת תאוצה היא גברים ונשים שיוצרים לעצמם שם משפחה חדש אחרי החתונה. שמות כאלה לעיתים כוללים שילוב יצירתי של שמות הנעורים של שני בני הזוג ובמקרים אחרים יוצרים שם חדש לגמרי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שמואל יערי
לא יורי - רררועעעי!
צילום: שמואל יערי
מומלצים