שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  זמנית - אספקת הסולר לרצועה תשוב לקדמותה
  כך התחייבה המדינה בתשובה שהגישה הערב לבג"ץ. המדינה מכחישה כי הגדלת האספקה נובעת מהעתירות לבית המשפט - ומסבירה כי הצעד נעשה בשל מעקב שהיא מבצעת, ומתוך רצון לקיים ברצועה את המינימום ההומניטרי הנדרש

  שר הביטחון אהוד ברק אישר הערב (יום ה') להגדיל באופן זמני את כמות הסולר לתחנת הכוח ברצועת עזה לרמה של 2.2 מיליון ליטרים לשבוע - כמות דומה לזו שסופקה לרצועה לפני תוכנית צמצום אספקת הדלקים והחשמל. כך עולה מתשובה שהגישה הפרקליטות לבג"ץ במסגרת עתירות בהולות של עמותת "גישה" וארגון "עדאלה" שביקשו מבג"ץ צו ביניים. העמותות ביקשו כי בג"ץ יורה על אספקת סולר סדירה עד להחלטה אחרת של בית המשפט.

   

  בפרקליטות מסרבים להודות, עם זאת, כי כמות הסולר הועלתה בעקבות העתירות, וטוענים כי מדובר בצעד שנעשה כחלק מהחלטה כוללת ולאחר השלמת עבודת מטה במשרד. בתשובתם מסבירים בפרקליטות כי ההחלטה התקבלה בהתאם להתחייבות המדינה לעקוב אחר המצב ברצועת עזה ולהקפיד על קיום המינימום ההומניטרי ברצועה - כלומר, אספקת חשמל סדירה למוסדות דוגמת בתי חולים.

   

  "ישראל, ששולטת בגבולות עזה, משתמשת בצורה צינית בתלותה המוחלטת של האוכלוסיה שם באספקת מוצרים חיוניים כדלק וחשמל", אומרים בארגונים העותרים. "המדינה מהדקת את טבעת החנק של הענישה הקולקטיבית ורק לאחר שתושבי עזה מתחילים להיחנק מרפה מעטי את אחיזתה".

    

  בשיחה עם ynet הסביר חסאן חאלאף, מנכ"ל ביה"ח שיפא בעזה,

  כי חלה עלייה דרמטית בהפסקות חשמל למרכז הרצועה בשל צמצום אספקת הסולר, והשיבושים "פוגעים בצורה אקוטית בתיפקודן של המערכות החיוניות וכן בתיפקוד בית החולים".

   

  לדבריו, "יש נזקים וחוסר תיפקוד של מערכות ומיכשור רפואי מצילי חיים". חאלאף סיפר כי רק בשבת האחרונה היו הפסקות חשמל של 10-12 שעות. "לא יכולנו לחטא ציוד רפואי. גם מכשיר האקו לאבחנה והערכת מצבם של חולי לב, נשרפו בו הפיוזים והוא שבק חיים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: שאול גולן
  משאית סולר. אספקה סדירה
  צילום: שאול גולן
  ביה"ח שיפא. המצב קשה מנשוא
  צילום: איי אף פי
  מומלצים