שתף קטע נבחר

אולמרט: קיומם של מאחזים לא חוקיים - מבזה

ראש הממשלה סיפר לשרי קדימה על ביקור בוש ואמר כי הנשיא האמריקני דרש מישראל לעקור מאחזים בלתי-חוקיים, בהתאם למפת הדרכים. אולמרט, שבעצמו אחראי על קבלת החלטות בעניין זה בשנתיים האחרונות, הצדיק את הדרישה

"העובדה שהמאחזים הבלתי חוקיים עדיין נמצאים בשטח, למרות ששתי הממשלות האחרונות החליטו להוריד אותם - היא מצב מבזה". כך אמר הבוקר (יום א') לא אחר מאשר ראש הממשלה, אהוד אולמרט, שבעצמו אחראי בשנתיים האחרונות על החלת המדיניות הישראלית בשטחים.

 

אולמרט אמר את הדברים בישיבת "שרינו", כשנדרש לסוגיית ביקורו של הנשיא בוש בישראל. לדברי אחד המשתתפים בישיבה, אולמרט סיפר כי בוש אמר לו שעל ישראל למלא את חלקה במפת הדרכים, ובעיקר סוגיית המאחזים: "הנשיא אמר שמצד אחד אנו באים בתביעות מהפלסטינים על מה שהם נותנים לנו, אבל מצד שני שאל מה אנחנו עושים בעניין הזה?".

 

אולמרט הוסיף: "אנחנו לא יכולים להמשיך ולומר שמפת הדרכים היא נכס אסטרטגי לישראל, ולא לקיים את המחויבויות שלנו כלפי המפה". 

 

גורמים מדיניים בירושלים הדגישו שפינוי המאחזים הבלתי-חוקיים הוא פועל יוצא מהתחייבויות שתי ממשלות ישראל האחרונות - בראשות שרון ובראשות אולמרט. "התחייבנו לפנות את המאחזים הבלתי חוקיים וכך נעשה", הבהירו.

 

מוקדם יותר בישיבה אמר השר לבטחון פנים אבי דיכטר כי "יש לקיים דיון במוסדות המפלגה, לפני הגעה להסכם מסגרת עם הפלסטינים. אסור שנגיע להסכם לפני יישום שלב א' במפת הדרכים. לפני הכל, צריך לדרוש מהפלסטינים שרשרת לאכיפת חוק". 

 

כבר לפני כחודשיים, שבוע לפני ועידת אנאפוליס, התחייב אולמרט להקפיא התנחלויות ולהסיר את המאחזים הבלתי חוקיים. "במפת הדרכים יש התחייבויות מפורשות שישראל לא תבנה התנחלויות חדשות וישובים חדשים ביהודה ובשומרון, ושלא נפקיע קרקעות באזור יהודה ושומרון. אנחנו נצטרך לקיים את ההתחייבויות הללו", אמר אז.

 

לפני כשבוע סיירה שרת החוץ, ציפי לבני, ביהודה ושומרון וחזתה באופן בלתי אמצעי במצב שבשטח. "אין קריצת עין. יש לנו עניין באכיפת החוק", אמרה בהתייחסה למאחזים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מי אחראי למצב המבזה?
צילום: רויטרס
צילום: דודי ועקנין
מאחז בגדה. הצד הישראלי של המפה
צילום: דודי ועקנין
מומלצים