שתף קטע נבחר

חתונה חילונית: רק מה שרלוונטי לזוגיות שלכם

שוקלים אלטרנטיבה לחתונה דתית ומתבלבלים בין טקס חילוני לרפורמי או לטקס אזרחי? לכל הטקסים האלה אין תוקף מבחינת החוק במדינת ישראל, אבל יש להם תוכן וחשיבות תרבותית וחברתית משלהם. הנה כמה שאלות ותשובות

אתם עומדים להתחתן, ושמעתם על טקס חתונה חילוני. ואולי אתם שוקלים אלטרנטיבה לחתונה דתית ומתבלבלים בין טקס חילוני לרפורמי או לטקס אזרחי. הנה מקבץ של שאלות ותשובות שיסדרו לכם את העניינים ויעזרו לכם להחליט מה תעשו מתחת לחופה.

 

מדוע שנבחר בטקס נישואים חילוני?

בטקס החילוני אתם עומדים באור הזרקורים. זו ההזדמנות לספר על הזוגיות שלכם, על האהבה שלכם, על הברית הנחתמת ביניכם. זה הזמן לדבר על הדברים הקטנים שהובילו לכך שתבחרו זה בזו, במסגרת של שילוב הטקס המסורתי עם התכנים האישיים שלכם.

 

מה כולל הטקס? 

הטקס החילוני הוא בחירה. משמעות הבחירה היא שהזוג לוקח אחריות על הטקס והוא שמחליט מה יהיו התכנים. כל מילה או מחווה המתרחשת בטקס היא רלוונטית עבורכם, החתן והכלה. כל מה שאינו רלוונטי - אינו נכלל בטקס. רלוונטיות לחיי הזוג הוא קריטריון לגבי מה שייכנס לטקס ומה שלא.

 

האורחים שומעים את "תקציר הפרקים הקודמים"

למשל, זוגות חילוניים מגיעים לחתונה לאחר היכרות עמוקה ואינטימית, הכוללת לרוב גם מגורים יחדיו, וצועדים לחופה כשאיתם סל של חוויות וזכרונות מאושרים ביחד. הטקס החילוני מאפשר להביא את צרור החוויות האלו לידי ביטוי וחגיגה. החופה אינה תחילת הדרך, היא מסמלת התחלה של קשר זוגי איתן, ולכן הקהל שמגיע לחופה נהנה לשמוע את תקציר הפרקים הקודמים ובכך מעמיק את תחושת ההנאה מהטקס ומהיותו אותנטי ואישי.

  

מהם הדברים שבלעדיהם לא יכול להתקיים טקס יהודי חילוני?

ככלל, הטקס החילוני מאפשר יצירה ורעננות, לצד שמירה על תכנים מסורתיים. אבל כדי שהטקס יוגדר כחילוני, עליו להיות שוויוני מבחינה הצהרתית ומבחינה מעשית. הפעולות המעשיות למימוש השוויוניות הן, למשל, קידושים הדדיים ושוויוניים, שבאים לידי ביטוי בחילופי טבעות בין בני הזוג, או קריאת כתובה המנוסחת בלשון שוויונית והדדית.

  

מהו תוקפו של טקס הנישואים החילוני מבחינת החוק?

לטקס יהודי חילוני, כמו לזה הרפורמי או הקונסרבטיבי, אין תקפות מבחינת החוק. זהו טקס תרבותי המיועד כהצהרת ברית זוגיות, אהבה ושותפות כלפי משפחה, חברים וקהילה.

 

מה ההבדל בין טקס חילוני לטקס רפורמי?

הרפורמים מגדירים את עצמם כדתיים. ייתכן שלפעמים תהיה זיקה רעיונית בין טקסים חילוניים לרפורמיים, אבל הזיקה הדתית יכולה להביא לשמירה על מסגרת שהטקס החילוני אינו מחויב לה, למשל לגבי זהות הזוגות הנשואים.

 

הטקס החילוני מאפשר הגדרה רחבה ואישית של הזהות בכלל והזהות היהודית בפרט. אין הגדרה אחת מחייבת ואחידה של מיהו הזוג המתחתן. הטקס מאפשר מתן ביטוי לזוג שמביא איתו לתוך הבית רב תרבותיות, שילוב של תרבות יהודית ורוסית, יהודית וצ'כית או כל צירוף אפשרי הנובע מההיכרות של זוגות מעורבים, בה יש מקום לכל התרבויות שהן חלק מהזהות הזוגית. זאת לעומת רפורמים, שיחייבו גיור מוקדם של בן הזוג שאינו יהודי.

 

מה ההבדל בין טקס חילוני לטקס אזרחי?

מהותם של נישואים אזרחיים היא רישום ביורוקרטי של המדינה, הסדר אדמיניסטרטיבי-פורמאלי המאשר מסמכים ויש בו הכרזה, מול שני עדים לפחות, כי הזוג רשום כנשוי מבחינת המדינה. מטרתם של הנישואים האלה היא הסדרת היחסים החוקיים, הבטחת הזכויות שבהקמת משפחה, מיסוד החובות ההדדיים בין בני הזוג והכרה מצד הממסד לגבי אופי היחסים ביניהם. היום אין אפשרות לעריכת נישואים אזרחיים בישראל שיוכרו על ידי המדינה.

 

מהותם של נישואים יהודיים חילוניים, לעומת זאת, היא הכרזה קבל עם ועולם על אופי השותפות והזוגיות הנוצרת. על האלמנטים הרוחניים והתרבותיים שעליהם מיוסד הקשר הזוגי. הכרזה זו נעשית באמצעות טקס, אליו מוזמנים חברי הקהילה של בני הזוג, האנשים שעבורם הקשר הנוצר הוא משמעותי. הטקס אמור לייצר את השינוי התודעתי אצל בני הזוג ואלו המכירים אותם כי כוונותיהם ליצור שותפות מתמשכת והקמת בית משותף.

 

יש מגבלות של זמן לגבי עריכת טקס חילוני?

הטקס החילוני יכול להיערך בכל זמן בשנה. אין מגבלות של תקופת בין המיצרים או של ימי ספירת העומר, אין הגבלות של כניסת השבת או יציאתה. אפשר להחליט על כל יום שמושך אתכם או פנוי במקום האירוע שבחרתם.

 

על הרב גיא אורן

 

אתר עורכי הטקסים היהודיים-חילוניים

 

טקסים רפורמיים

 

נישואי חוזה ונישואים אזרחיים  

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הצהרת ברית זוגיות, אהבה ושותפות
צילום: liquidlibrary
הכרויות
כתבו לנו
מומלצים