שתף קטע נבחר

איום: בלי הסכם עד יום ו' - הסמסטר יבוטל

אם עד יום שישי בשעה 12:00 לא יושג הסכם בין המדינה למרצים, ייסגרו ביום ראשון האוניברסיטאות בכל הארץ - כך הודיעו ועד ראשי האוניברסיטאות בתום מפגש חירום. במקביל, מתבצרים עשרות סטודנטים בבניין ההנהלה באוניברסיטת בן-גוריון

האם הסמסטר על סף ביטול? ועד ראשי האוניברסיטאות החליט אמש (יום ג') כי אם עד יום שישי בשעה 12:00 לא יושג הסכם בין המדינה למרצים, ייסגרו ביום ראשון האוניברסיטאות בכל הארץ. משמעות הדבר היא ביטול רשמי של הסמסטר. לדבריהם, "במצב הקיים של שביתה מתמשכת של הסגל האקדמי הבכיר לא ניתן להמשיך".

 

ההחלטה התקבלה בתום מפגש חירום, בנושא המשבר עם המרצים ועם נציגי הסגל הבכיר. אתמול איימו בוועד כי אם עד יום חמישי לא תושג התקדמות במשא ומתן - תבוטל השנה האקדמית. בינתיים שביתת המרצים נמשכת כבר 87 ימים.

 

במפגש, שהתקיים בלשכתו של נשיא אוניברסיטת בר אילן ויו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות משה קווה, השתתפו גם נשיא האוניברסיטה העברית בירושלים פרופסור מנחם מגידור, נשיא הטכניון פרופסור יצחק אפלויג ופרופסור רבקה כרמי נשיאת אוניברסיטת בן גוריון.  

 

סטודנטים מתבצרים באוניברסיטת בן-גוריון

מי שנפגעים מהשביתה הם הסטודנטים. עשרות מהם מתבצרים בבניין הסנאט באוניברסיטת בן-גוריון, ובכוונתם להיות במקום גם בלילה. לחם פרוס, חומוס ופיצות הם חלק מהתפריט שהכינו לעצמם הסטודנטים לתקופת ההתבצרות. הם גם הצטיידו במקרן כדי לצפות בסרטים.

 

יו"ר אגודת הסטודנטים בבאר שבע, יונתן גרין, אמר ל-ynet: "אנחנו לא נזוז מכאן עד אשר המרצים והאוצר לא יגיעו להסכמה ביניהם. לא ניתן להם לבטל את הסמסטר. הסטודנטים לא יוכלו לעמוד בזה".

 

אבל זה לא הצעד היחיד שבו מתכוונים הסטודנטים לנקוט. בכוונת הסטודנטים לחסום גם את הכניסות לבניין באמצעות שרשראות ברזל ולמנוע מגורמי אבטחה להוציא אותם לפנות בוקר. מחוץ לבניין התקיימה אתמול בשעות הערב מסיבה ספונטנית, כשאחד הסטודנטים השמיע שירים להנאת המתבצרים. 

 


סטודנטים בבניין הנהלת אוניברסיטת בן-גוריון (צילום: ניבה סימון)  

 

חילופי האשמות

קודם למפגש של ועד ראשי האוניברסיטאות, הסתיימה גם פגישת המשא ומתן האחרונה בין הסגל האקדמי ולמשרד האוצר ללא תוצאות. נציג הסגל הבכיר, פרופסור אשר כהן, אמר לאחר הפגישה: "גם היום, על שפת המצוק, מטרפד האוצר כל אפשרות להתקדמות. האוצר תקע מקל בכל גלגל. הרס כל הצעת פשרה והפיל את המשא ומתן לנקודת האפס. נראה כאילו מתקיימת מלחמה לא אחראית".

 

לאחר הפגישה קרא שר האוצר, רוני בר-און, למרצים לחזור לעבודה: "המרצים מתנהלים בחוסר אחריות וגורמים נזקים כבדים, לא רק למערכת ההשכלה הגבוהה ולציבור הסטודנטים, אלא גם לכל המשק. העלות של דרישות הסגל האקדמי מגיעה לסכום של למעלה ממיליארד שקלים, לסקטור המונה בסה"כ כ-4,000 איש. לא אביא לפריצת הסכמי השכר במשק בעקבות היענות לדרישות המופרזות של הסגל הבכיר. על המרצים להגיע להסדר מיידי במסגרת מדיניות השכר הנהוגה במגזר הציבורי".

 

מי שעוד החליט להתערב בשביתה הוא נשיא המדינה שמעון פרס. פרס שוחח בטלפון עם שר האוצר, שרת החינוך, יולי תמיר ועם פרופסור צבי הכהן. הנשיא התריע בפני השלושה על הסכנות הטמונות בהמשך השביתה, וביקש מהם "לרדת מהעץ ולהציב את ההשכלה הגבוהה בראש".

 

במקביל, ארגוני הסגל הזוטר באוניברסיטאות אמרו כי הם מגנים את ניהול המשא ומתן מול הסגל הבכיר באוניברסיטאות ומביעים דאגה עמוקה מאופן ניהול האוניברסיטאות. יו"ר הסגל הזוטר, ד"ר אלי להר, אמר: "אנו מגנים את האופי הכוחני של ניהול המשא ומתן על ידי ור"ה מול ארגוני הסגל הבכיר. הפורום רואה בכך צעד נוסף בהידרדרות הנמשכת ביחסי העבודה בקמפוסים, בהמשך ישיר להעסקה הפוגענית של סגל הביניים, כמורים מן החוץ, המקבלים שמונה משכורות בשנה, מפוטרים מדי קיץ ללא פיצויים ואינם מקבלים פנסיה או זכויות סוציאליות או אקדמיות".

 

ד"ר להר הוסיף: "הכישלון הניהולי של ור"ה ניכר בפגיעה המתמשכת בסטודנטים, בהידרדרות ביחסי העבודה בקמפוסים ובמיוחד בתנאי ההעסקה המחפירים של המורים מן החוץ: פיטורים מדי קיץ ללא פיצויים, ללא פנסיה וללא זכויות סוציאליות או אקדמיות. למען חידוש תקין של שנת הלימודים יש לפתור גם את בעיית ההעסקה של הסגל הזוטר".


פורסם לראשונה 15/01/2008 19:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סטודנטים התבצרו בבניין ההנהלה באונ' בן-גוריון
צילום: ניבה סימון
בר-און. המרצים גורמים נזקים
צילום: אלכס קולומויסקי
פרס. לרדת מהעץ
צילום: דניאל בר און - סוכנות ג'יני
מומלצים