שתף קטע נבחר

טיבי וברכה עונים לליברמן: "נגוע באיידס גזעני"

הח"כים הערבים, אותם תקף יו"ר "ישראל ביתנו" בחריפות, משיבים אש ודורשים: להוציא אותו אל מחוץ לחוק, להחרים אותו כמו היידר. בימין - וגם במטה המאבק של המילואים - כבר מחשבים את קצה של ממשלת אולמרט לאחור

שבועיים לפני פרסום הדו"ח הסופי של וינוגרד, הקואליציה של אהוד אולמרט מתכווצת מ-78 ח"כים ל-67 בלבד, עם נטישתם של 11 חברי "ישראל ביתנו" ובראשם השר אביגדור ליברמן. בסביבת ראש הממשלה יש מי שמביע צער ודאגה, אך מימין ומשמאל - נושמים היום לרווחה.

 

מי שלא מסתירים היום את מיאוסם מליברמן הם הח"כים הערבים, אותם תקף

השר הפורש בחריפות במסיבת העיתונאים, כשפסק: "ברכה וטיבי מסוכנים ממשעל ונסראללה". יו"ר חד"ש, מוחמד ברכה, קרא ליועץ המשפטי לממשלה להוציא את "ישראל ביתנו" אל מחוץ לחוק: "דבריו של ליברמן היום מהווים הסתה לרצח. האיש נגוע באיידס גזעני ויש לרפא אותו מחוץ לפוליטיקה". אחמד טיבי הוסיף: "אני מרגיש בוז עמוק לדבריו ומשנתו של ליברמן. על הקהילה הבינלאומית להפסיק להתייחס בסלחנות אל האיש הנורא הזה ולמנוע את כניסתו למדינות דמוקרטיות, כפי שהחרימו את אוסטריה בגלל יורג היידר". טאלב א-סנע: "ברוך שפטרנו, מלכתחילה לא היה מקום לצרף לממשלה מפלגה גזענית שכל מטרתה להגדיל את השסעים ולטרפד כל סיכוי לשלום; מפלגה שמחרחרת ריב ושפיכות דמים".  


הסיעה הפורשת (צילום: גיל יוחנן)

 

אבל לא רק בסיעות הערביות מרוצים. "פרישתו של ליברמן מהווה הסרת מכשול בקידום התהליך המדיני", הגיב לפרישה חיים אורון ממרצ, אבל סייג: "הדבר עדיין לא מבטיח שהממשלה תממש בפועל את פינוי המאחזים, הקפאת ההתנחלויות ובעיקר ניהול רציני של משא-ומתן. ליברמן פרש בגלל מילים - ומבחנה של הממשלה הוא במעשים".

 

יוסי ביילין, יו"ר מרצ היוצא: "דבריו הקשים של ליברמן בנושא המדיני ועל ערביי ישראל הם הוכחה נוספת לכך, שמי שחשב שניתן להוביל תהליך מדיני עם מפלגה כזו בקואליציה - טעה טעות מרה. אני מקווה שהעובדה שליברמן שחרר את הממשלה מנוכחותה של 'ישראל ביתנו' תאפשר לממשלה להתקדם התקדמות אמיתית בתהליך המדיני ולעבור מדיבורים למעשים".

 

העיניים לש"ס וברק

סילבן שלום מהליכוד התקשה להסתיר את שביעות רצונו: "זהו תחילת סופה של ממשלת אולמרט, וגם להטוטים לא יצליחו למנוע את המובן מאליו. אני מקווה שברק ילך בדרכו של ליברמן ולא יעדיף את הישרדות הממשלה על פני שרידי אמינותו הנותרים. גם ש"ס צריכה לצאת מהממשלה. מה לכהן בבית קברות?". גם עמיתו לסיעה, ישראל כץ, בירך וקרא לליברמן "להצטרף למאבק המדיני נגד הממשלה ולפעול יחד עם הליכוד להקדמת הבחירות ולהחלפת הממשלה". 

 

גם במטה המאבק של חיילי המילואים שבעי רצון: "שעון החול של אולמרט הולך

ואוזל. אין ספק שההתפתחויות האחרונות משקפות את חוסר האמון הגובר כלפי ראש הממשלה בציבור הרחב, אבל אין די בכך. עיני חיילי המילואים, המשפחות השכולות והעם כולו נשואות כעת כלפי אהוד ברק - הוא מחזיק את המפתח להישרדותו של מנהיג כושל, מנהיג שהולך ומאבד את מעט האמון שעוד נשאר בו".

 

ומה אומרים בסיעת קדימה? "הפרישה מיותרת", סבור יואל חסון, "ליברמן פספס הזדמנות להשפיע על המהלכים המדיניים". ומה הלאה? "על ראש הממשלה להעדיף לצרף את יהדות התורה לקואליציה מאשר את מרצ. נוכחותה של מרצ בטווח הארוך תוביל ליציאתה של ש"ס מהממשלה ולמשיכה שמאלה. על סיעת קדימה להתנגד לצירוף מרצ לקואליציה".

 

בש"ס שבים ומבהירים היום כי ברגע בו תעלה ירושלים על שולחן המשא-ומתן, גם הם יעזבו את הממשלה. השר אלי ישי ייפגש בקרוב עם אולמרט, כדי לשמוע ממנו הבהרות בנושא.  

 

בהכנת הידיעה השתתפו שרון רופא-אופיר, אמנון מרנדה, אטילה שומפלבי, אבירם זינו ונטע סלע
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בוז עמוק: טיבי
צילום: גיל יוחנן
תחילת הסוף: שלום
צילום: דודי ועקנין
מחכה לירושלים: ישי
צילום: גיל יוחנן
פרש ותקף: ליברמן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים