שתף קטע נבחר

מת אלוף העולם בשחמט לשעבר, בובי פישר

כשהיה בן 15 זכה פישר בדרגת רב-אמן בשחמט. ב-1972 ניצח את בוריס ספסקי מברית המועצות וזכה לתהילת עולם. לאחר שב-1992 השתתף במשחק ביוגוסלביה למרות סנקציות שהוטלו עליה באו"ם, ובתגובה הוצא נגדו צו מעצר בארצות הברית. מאז נדד וב-2005 עבר לאיסלנד - שם חי עד מת

אלוף העולם בשחמט לשעבר, בובי פישר, מת הבוקר (יום ו') בבית חולים באיסלנד כשהוא בן 64. לעת עתה לא נמסרה סיבת המוות. פישר עבר לגור באיסלנד בשנת 2005, לאחר שב-2004 נעצר ביפן כשניסה לצאת מהמדינה עם דרכון לא תקף.

 

פישר, שנולד ב-1943 בארצות הברית, נחשב לאחד מגדולי השחמטאים בכל הזמנים. ב-1972 זכה באליפות העולם והפך לאמריקני הראשון שעשה זאת. 


פישר (מימין) נגד ספסקי ב-1972. הקרב הקלאסי (צילום: AP)

 

את משחק השחמט למד בגיל שש, ובגיל 13 היה לזוכה הצעיר ביותר באליפות ארצות הברית בשחמט לנוער. שנה לאחר מכן זכה באליפות ארה"ב לבוגרים. בהיותו בן 15 זכה לדרגת רב-אמן, הדרגה הגבוהה ביותר בדירוג השחמטאים. הוא היה אלוף ארצות הברית שמונה פעמים, ולמעשה זכה באליפות בכל פעם שניגש אליה. 

  

בקיץ 1972 ניצח פישר באליפות העולם את אלוף העולם באותה עת, השחקן הסובייטי בוריס ספסקי. סדרת משחקי האליפות באיסלנד, בכיכובו של פישר, זכתה לחשיפה תקשורתית גדולה. היתה זו תקופת המלחמה הקרה וההתמודדות בין שחקן אמריקני לשחקן סובייטי ריתקה את הצופים. לאחר הניצחון הפך לכוכב. 

 

בין השנים 1972 - 1975 לא שיחק פישר ולו משחק שחמט רשמי אחד. הוא הפסיד את תוארו לאנטולי קרפוב (1975) כאשר סירב להתייצב לתחרות שתנאיה לא השביעו את רצונו, ופרש מהשחמט התחרותי.

 

בשנת 1992 חזר מפרישתו בת ה-20 שנים כדי לשחזר את משחקו נגד ספסקי. פישר ניצח במשחק, שנערך באי סווטי סטפן (לשעבר ביוגוסלביה). קיום המשחק על אדמת יוגוסלביה היווה הפרה של סנקציות האו"ם נגד המדינה, ובשל הפרה זו הוצא נגד פישר צו מעצר מטעם ממשלת ארצות הברית וכן קנס בן מאות אלפי דולרים.

 

מאז הוא "ירד למחתרת" ורק ב-2004 "נמצא" כשנעצר ביפן. במרץ 2005 הוענקה לו אזרחות איסלנדית, וזמן קצר לאחר מכן הגיע למדינה ושם חי עד מותו.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פישר מול המשחק שהתמחה בו
צילום: איי פי
פישר, ב-2005
צילום: איי פי
מומלצים