שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אלופת הפשע: סטודבייקר לארק 1965

  זוכרים את הסטודבייקר שיוצרו בישראל בשנות ה-60, ושימשו את אלופי צה"ל? דוד כרמל לא רק זוכר. ביום שישי האחרון הגשים חלום ילדות, והשיק באירוע חגיגי את הלארק המשופצת עליה תמיד חלם. היינו שם כדי להתרשם

  "כל סמארק נוסע בלארק" - זו הייתה הבדיחה העממית שדבקה באחת המכוניות התמוהות שיוצרו בישראל בשנות ה-60. מכונית ששימשה את אלופי צה"ל ומשטרת ישראל, אבל נודעה גם כחביבת עולם הפשע המקומי. ויש לה גם זיקה היסטורית עולמית - זו אחת המכוניות האחרונות שייצרה חברת סטודבייקר, רגע לפני שפשטה רגל ונעלמה מעולם הרכב.

   

  למרות שלא מדובר בסיפור הצלחה מסחרר, הפכה הלארק בישראל לחלק מההיסטוריה המוטורית המקומית. ילדי שנות ה-50 וה-60 זוכרים אותה בחיבה, והנוסטלגיה הזו היא שהביאה גם את דוד כרמל לשפץ אחת. באירוע שהתקיים בסוף השבוע החולף במפגש מועדון ה-5, הושקה המכונית של דוד בתום שנתיים של שיפוץ.

   

  דוד מספר כי בחר דווקא בלארק בגלל זכרונות הילדות, בהם נוסעת המכונית במהירות ברחובות השכונה. המכונית ששיפץ, מודל 65', היא מהגרסה האחרונה שיוצרה רק אצלנו ובקנדה, בין 64' ל-66'. היא מצוידת במנוע שישה צילינדרים של שברולט בנפח 3.2 ליטר, עם 120 כ"ס, ותיבת שלושה הילוכים אוטומטית.

   

  היסטוריה ישראלית

  בשנת 1961 החליטה סטודבייקר כי יהיה זה רעיון טוב להקים בישראל, מכל המדינות, פס ייצור למשפחתית החדשה שלה, הלארק (Lark). למרות שבארצות הברית נחשבה כבר אז לעממית, בישראל נחשבה המכונית במפרט שכזה, ללא פחות מיוקרתית. אלא שהמכוניות שיוצרו כאן עד 1966 מערכות שהגיעו מארה"ב וקנדה, היו באיכות ירודה ולא התאימו לשוק המקומי. מחיר גבוה מדי, מנוע שישה צילינדרים גדול - לא בדיוק הטעם הישראלי של שנות ה-60.


  הסטודבייקר המשופצת של דוד כרמל (צילום: רועי צוקרמן)

   

  הלארק יוצרה מ-1960 עד סוף 1963 בארצות הברית, ובשנת 1964 הועתק הייצור לקנדה. אצלנו נמשך הייצור עד לסוף חייה של סטודבייקר ב-1966. כיום קיימות בישראל עשרות בודדות של מכוניות מדגם זה, מקצתן משופצות ועדיין נעות על הכביש.

   

  בהכנת הכתבה סייע חן פרחי ממועדון אספני הרכב הארצישראלים

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  סטודבייקר. היצרנית הלכה לעולמה, המכוניות עוד איתנו
  צילום: רועי צוקרמן
  ההשקה באוניברסיטת תל-אביב
  צילום: רועי צוקרמן
  לארק ממתינות לחשיפה של חברתן
  צילום: רועי צוקרמן
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים