שתף קטע נבחר

סודן: ביקורת על מינוי מנהיג ג'נג'וויד ליועץ הנשיא

"מתן פרס למוסא הילאל בדמות תפקיד ממשלתי הוא סטירת לחי עבור קורבנות דרפור ומועצת הביטחון", הודיע ארגון זכויות אדם. "הוא מייצג את הזוועות שהג'נג'וויד ביצעו בדרפור"

ארגון זכויות האדם "Human Rights Watch" תקף היום (ב') את החלטת נשיא סודן, עומר אל-באשיר, למנות ליועצו הבכיר מנהיג במיליציית הג'נג'וויד וכינה זאת "סטירת לחי עבור קורבנות האלימות בחבל דרפור".

 

כלי תקשורת בסודן דיווחו כי מוסא הילאל, שבמסגרת הסנקציות של האו"ם נאסר עליו לצאת מתחומי המדינה בשל חלקו באלימות בדרפור, מונה ליועץ מיוחד של הנשיא. מנהל בארגון זכויות האדם, ריצ'רד דיקר, אמר בהודעה שפרסם כי "מוסא הילאל מייצג את הזוועות שהג'נג'וויד ביצעו בדרפור".

 

"מתן פרס להילאל בדמות תפקיד ממשלתי מיוחד הוא סטירת לחי עבור קורבנות דרפור ומועצת הביטחון של האו"ם", הוסיף דיקר. הארגון היושב בניו-יורק קרא למזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, להעלות את הסוגיה בפגישתו עם אל-באשיר בפסגת האיחוד האפריקני באדיס אבבה בחודש הבא.

 

ארגון זכויות האדם אמר כי "הילאל ואנשיו מילאו תפקיד חיוני במסע הטיהור האתני שאותו ביצעו הצבא הסודני ומיליציית הג'נג'וויד במשך שנתיים. עשרות קורבנות, עדים לתקיפות ואף מספר חיילים בצבא הסודני זיהו את הילאל כמפקד הבכיר של מיליציית הג'נג'וויד, הזוכה לתמיכת הממשלה ואשר אחראית למעשי טבח רבים בדרפור ב-2003 ו-2004".

 

"קידומו של מוסא הילאל הוא האתגר האחרון שסודן הציבה בפני הקהילה הבינלאומית ומחויבותה לקורבנות דרפור", אמר דיקר. "אין זו הפעם הראשונה שחרטום בוחרת לקדם פושעי מלחמה לכאורה במקום להעמידם לדין".

 

שני בכירים סודנים אחרים הנאשמים בפשעי מלחמה בדרפור הם מזכירה המדינה לעניינים הומאניטריים, אחמד הרעון ומנהיג ג'נג'וויד בשם עלי קושייב. במאי האחרון הוציא בית הדין הבינלאומי בהאג צווים למעצרם של השניים, הניצבים בפני רשימה של 42 ו-50 סעיפי עבירות של פשעים נגד האנושות ופשעי מלחמה. ממשלת סודן מסרבת להסגירם.

 

על-פי הערכות האו"ם, יותר מ-200 אלף בני אדם נהרגו ומעל שני מיליון נעקרו מבתיהם בחבל דרפור שבמערב סודן כתוצאה ממלחמה, רעב ומחלות מאז פרוץ הסכסוך שם לפני יותר מארבע שנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
נשיא סודן. מינה יועץ חדש
צילום: איי אף פי
מומלצים