שתף קטע נבחר

חזר ממילואים - ופוטר משני מקומות עבודה

בשנה וחצי האחרונה ביצע יוסי חבר יותר מ-100 ימי מילואים. בשירות האחרון היה שותף לסיכול פיגוע, אך כשחזר למקומות בהם עבד הוא פוטר. "נותרנו קבוצה קטנה - לא מפרגנים לנו, אלא פוגעים", הוא אמר ל-ynet. המעסיקים בתגובה: "הוא היה כמו תייר - עובד חודש כן וחודש לא"

גדוד המילואים בו משרת יוסי חבר, נחשב לאחד הגדודים המצטיינים והמובילים ששיעורי ההתגייסות בו גבוהים. החודש הוא היה שותף למעצרה של החוליה, שתכננה לפוצץ רכבת בין תל-אביב לירושלים. אלא מרגע ששב משירות מילואים, הוא מובטל מעבודה.

 

חבר, בן 38, אופטומטריסט במקצועו, נקרא בחודש שעבר לשירות מילואים. בשנה וחצי האחרונות הוא ביצע יותר מ-100 ימי מילואים, אך כמו חבריו לגדוד, גם הפעם הוא התייצב לפעילות המבצעית בשטחים בלי להניד עפעף. במקביל לשירות המילואים ולעבודה, משלים חבר את לימודיו כאופטומטריסט ויוצא מדי כמה חודשים להשתלמויות בחו"ל למספר שבועות. ההיעדרויות לצורך ההשתלמות סוכמו מראש עם מעסיקיו, בטרם החל את עבודתו.

  

בתום המילואים, כששב חבר למקומות עבודתו - "אופטיקה עיניים" ברמת-גן ו"משקפיים" בתל-אביב, בהן עבד בחצאי משרות, בישרו לו מעסיקיו כי הוא מפוטר. "הגעתי לעבודה ברמת-גן, ואחרי שלושה ימים בא אלי הבעלים והודיע לי שהוחלט לפטר אותי מסיבות מקצועיות", מספר חבר ל-ynet. במכתב הפיטורים שקיבל, נכתב שחבר מפוטר עקב צמצומים. את מקומו של חבר, אגב, תפסה ממלאת מקומו בזמן שהיה בשירות.

 

באותו יום הגיע חבר למקום עבודתו הנוסף בתל-אביב, שם גילה כי ממלאת מקום עובדת במקומו. "חזרתי למחרת לעבודה, אך המעסיקה הודיעה לי שהוחלט להיפרד ממני", מסביר חבר. המעסיקה, הוא טוען, סיפקה נימוק משלה: "הוחלט להעסיק את העובדת המחליפה, אף על פי שהיא אם חד-הורית, משום שהיא יותר יציבה ממני ולפחות לא נעדרת לשבועות ארוכים למילואים ולימודים. כשרק חלק עושים מילואים וחלק לא, אפשר להבין את המעסיקים, שמעדיפים עובדים שלא נעדרים לתקופות ארוכות. נותרנו קבוצה קטנה שלא רק שלא מפרגנים לה, גם פוגעים בה".

 

מפקד הגדוד של חבר, סגן-אלוף בני ינאי, שהתבשר כי חייל בגדוד פוטר, לא נותר אדיש. "זה מרתיח את דמי. כל הגדוד גועש והבטחנו לצאת להפגין נגד הפיטורים הללו. אנו יודעים להילחם עבור המדינה, אבל גם עבור ערכים. לא נחיה במדינה שבה מפטרים חיילי מילואים, כמו שלא נגור במדינה שבה מכים זקנים". חבריו של המילואימניק מתכננים להפגין מול אחת החנויות ביום שישי.

 

"הוא היה כמו תייר, בא וחוזר"  

שרה דגן, מנהלת חנות "משקפיים" בתל-אביב, טוענת כי חבר לא פוטר בגלל שירות המילואים. "בחודשים הספורים שהוא מועסק אצלי הוא נסע לחו"ל ויצא למילואים. שיתפתי אותו ברגשות שלי ובעובדה שנגרם לי נזק כלכלי בגלל ההיעדרויות הללו. ראיתי שהעובדת השנייה יותר יציבה ובחרתי בה".

 

לדבריה, ההחלטה להיפרד מחבר נבעה ממגוון סיבות: "לא הייתה לו תעודה, והוא נעדר לתקופות בגלל הלימודים בחו"ל. למרות שהחלטנו להיפרד, השארתי אותו כי ריחמתי עליו לאחר שהוא פוטר ממקום העבודה הנוסף. אבל כעבור מספר ימים, כשהוא ביקש להתחלף ממשמרת שישי, אמרתי די, אני לא יכולה עוד. זו תוצאה של הכל יחד".

 

גם לטענת אורן שירי, בעלי "אופטיקה עיניים", חבר פוטר מסיבות מקצועיות ואישיות ולא בגלל המילואים. "בזמן האחרון הוא לא היה מרוכז והבדיקות שערך לא היו תקינות. בנוסף, הוא היה כמו תייר - בא וחוזר בכל פעם, עובד חודש כן וחודש לא. הוא ידע שאני לא מרוצה, וחודש וחצי לפני שיצא למילואים, היו לנו כמה שיחות".

 

שירי מסכים כי המחליפה שמילאה את מקומו של חבר, בזמן שהיה במילואים, היתה זמנית, אבל "היא מצאה חן בעיני והשארתי אותה", לטענתו. באשר לפיטורים מסביר שירי: "עוד לפני שיוסי יצא למילואים הודעתי לו על כוונתי והוא ביקש ממני לשקול את זה שנית. אמרתי שאשקול זאת, אבל המחליפה תפסה את מקומו. כמה ימים אחרי שחזר קראתי לו ועם חיבוק, בצורה הכי יפה ותוך מתן פיצויים, אמרתי שדרכנו נפרדות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים