שתף קטע נבחר

אולמרט לתלמידים: חוק השבות - החשוב בחוקים

ראש הממשלה חזר לבית הספר שבו למד, כדי להעביר שיעור אזרחות לתלמידי כיתה ג', לרגל יום הולדתה ה-59 של הכנסת. הוא אמר כי חוק השבות "זה החוק שמגשים את החלום". בין התלמידים בשיעור, היו נכדי חבריו של אולמרט לכיתה. הוא נזכר בערגה כיצד ניסו ללמדו מלאכת יד: "אבל היו לי ידיים שמאליות"

תלמידי כיתה ג' בבית הספר "אשכולות" בבנימינה, קיבלו הבוקר (יום ג') שיעור באזרחות מראש הממשלה, אהוד אולמרט, לרגל יום הולדתה ה-59 של הכנסת. אחת השאלות המרכזיות שנשאל היתה איזה חוק שחוקקה הכנסת הוא החשוב ביותר בעיניו. הוא השיב: "החוק החשוב ביותר לקיומה של מדינת ישראל הוא חוק השבות. זה החוק שמקנה לכל יהודי את הזכות להגיע לארץ, זה החוק שמגשים את החלום והעיקרון שמדינת ישראל היא ביתו של העם היהודי".

 

אולמרט, שזכה לשעה של נחת, אמר כי הוא נרגש לשוב למקום בו למד לפני שנים רבות. "אני מנסה להיזכר איך המקום הזה נראה פעם, אבל בית הספר היום הרבה יותר גדול ממה שהיה כאן כשהיינו ילדים". בהמשך שירטט ראש הממשלה על הלוח את מבנה בית הספר כפי שזכר אותו מימי ילדותו, את הרחובות הסמוכים ואת בתי התושבים שהתגוררו אז בבנימינה הקטנה.

 

השיעור עצמו התנהל באווירה קלילה, בעיקר לנוכח הידע הרב של התלמידים על רשויות השלטון בישראל. כך לדוגמה, כאשר שאל אולמרט את התלמידים - כל כמה שנים מתקיימות בחירות? - הם ענו כי הבחירות מתקיימות כל ארבע שנים, ראש הממשלה הגיב מצידו בחיוך ציני ושאל את התלמידים "בכמה מערכות בחירות השתתפתם?"

 

שאלה נוספת שהעלתה חיוכים, היתה שאלתה של אחת התלמידות שביקשה לדעת האם 120 חברי כנסת "הם לא יותר מדי?" ראש הממשלה השיב: "120 זה מספר סביר. לעיתים במדינות קטנות יותר מישראל יש יותר חברי פרלמנט". ראש מועצת בנימינה, אריה זיתוני, התגאה כי מאז היותו של אולמרט כתלמיד ביישוב, התפתח המקום ונבנה בית ספר נוסף "היום כבר אין כאן כיתה בה לומדים יותר מ-35 תלמידים". תלמידי ג' הפסיקו את דבריו וענו לו כי בכיתתם לומדים 39 ילדים.

 

מכיר את הסבא

רבים מצאצאיהם של ותיקי היישוב היו היום בכיתה שבה ביקר אולמרט ובמהלך השיעור, כאשר הציגו את עצמם, סיפר להם ראש הממשלה כיצד שיחק כדורגל עם הסבים שלהם או כיצד ד"ר אריה הררי, סבו של התלמיד שלומי, טיפל במשך שנים באמו של ראש הממשלה.

 

השיעור עצמו עסק מטבע הדברים בעבודת הכנסת, לרגל יום הולדתו ה-59 של בית המחוקקים. חלקו הראשון של השיעור עסק בשאלה כמה חברי כנסת צריכים על מנת להעביר חוק. התלמידים היו משוכנעים כי בכל אחת מישיבות הכנסת נוכחים כל 120 החברים, אולם ראש הממשלה הבהיר להם כי רבות מהצעות החוק עוברות ברוב של 15 מול 10 ואף פחות.

 

בהמשך התפנה אולמרט לענות לשאלות התלמידים, בהם עמית כהנא ששאל את ראש הממשלה כיצד הוא זוכר את בנימינה. הוא ענה: "באהבה וגעגועים, אבל היא היתה יותר קטנה". ראש הממשלה סיפר כי סבו של עמית, המורה כהנא "ניסה ללמד אותנו מלאכת יד, אבל היו לי שתי ידיים שמאליות".

  

השואלת האחרונה היתה שירה בגין, הנינה של ראש הממשלה לשעבר מנחם בגין. היא שאלה את אולמרט באיזה מפלגה הוא. אולמרט השיב כי הוא שייך למפלגת קדימה, "אולם עד לפני מספר שנים הייתי חבר במפלגת של הסבא רבא של מנחם בגין".

 

בתום השיעור אמר אולמרט: "זה היה השיעור המעניין ביותר שלימדתי השנה"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. מורה בכיתה ג'
צילום: איי אף פי
מומלצים