שתף קטע נבחר

בגלל ויכוח עם הרשויות: הפעוט מפ"ת "לא קיים"

בן שנה וחצי אינו זוכה לזהות פורמלית מהמדינה עקב ויכוח סבוך שמנהל אביו, ודים ויגובסקי, עם משרד הפנים ולשכת הקשר "נתיב" בנוגע ל"אמיתות" יהדותו. האב: בתעודת הלידה שלי מופיע שנולדתי ליהודיה. הרשויות: הוא זייף מסמכים והתחזה לבעלה של יהודיה. מנפלאות הביורוקרטיה הישראלית

שון (שם בדוי), פעוט בן שנה וחצי מפתח-תקווה, הוא ילד מיוחד. אין לו תעודת לידה והוא אינו מופיע במרשם האוכלוסין באף מדינה. שון מעולם לא ביקר ב"טיפת חלב" ואין לו פנקס חיסונים. הוריו רכשו לו חלק מהזריקות והטיפולים הרפואיים באופן פרטי, אך את היתר לא קיבל.

 

המקרה של שון הוא אחד מאותם מקרים בהם המציאות הביורוקרטית המורכבת של מדינת ישראל, מותירה אדם ללא זהות פורמלית. מבחינת הרשויות, שון פשוט אינו קיים. הוא משלם מחיר על ויכוח בין הוריו למשרד הפנים: אביו, ודים ויגובסקי, עלה לישראל כיהודי, אך אמו, ייבגניה, היא מהגרת שאינה יהודיה. על פי החוק, מחויבת המדינה להעניק אזרחות לבני זוגם ולילדיהם של ישראלים, אך משרד הפנים טוען שוודים אינו יהודי ושהגיע לישראל באמצעות מסמכים מזויפים. כעת מעוניין המשרד לגרש המשפחה למרות שוודים שירת בצה"ל.

 

"אחרי ששון נולד, ניגשנו למשרד הפנים עם טופס מבית החולים, אך הפקידים סירבו לרשום אותו", מספרת ייבגניה. "אני לא יכולה לעבוד כי אין לי מעמד, אפילו לא של עובדת זרה. אנחנו חיים מעבודתו של ודים כמאבטח. קשה לחיות כך. הם (משרד הפנים - ת.ג) עושים דבר מכוער ולא הוגן. למה לפגוע בילד? מה הוא אשם?".

 

הכל מתחיל בתעודת הלידה

ודים ויגובסקי, בן 43, עלה מחבר העמים ב-1991 ונרשם במשרד הפנים כיהודי. ב-1995 חזר לרוסיה כדי לטפל באמו החולה ובמהלך ביקורו פגש את ייבגניה והתחתן עמה. שלוש שנים מאוחר יותר, שב ודים לישראל יחד עם ייבגניה, אשר נכנסה לארץ כתיירת וב-2002 פנה למשרד הפנים בבקשה להעניק לאשתו אזרחות. אך במקום להיענות לבקשה, פתחה המדינה באופן מפתיע בהליכים לשינוי דתו ולאומו של ודים - מלא-יהודי ליהודי. ודים סירב בתוקף לביצוע ההליכים, אך משרד הפנים שלח אותו שוב ל"בדיקת יהדות" בלשכת הקשר "נתיב", הגוף הבודק את יהדותם של העולים ממדינות בריה"מ לשעבר.

 

מדוע "נזכרו" הרשויות לבדוק מחדש את יהדותו של ודים רק למעלה מעשור אחרי עלייתו לארץ? לדבריו של ודים, לשכת הקשר אישרה את יהדותו עוד בטרם עלה לארץ, לאחר שבתעודת הלידה שלו נכתב כי אמו יהודיה. ויגובסקי טוען כי הציג את התעודה בלשכת הקשר, אך ב"נתיב" אומרים כי ודים אינו יהודי.

 

ייתכן שמה שהביא לשינוי ביחס הרשויות כלפי ודים, הוא מקרה תמוה שאירע לו בעבר: בעת עלייתו נרשם ודים במשרד הפנים כנשוי, בעוד שבמרשם האוכלוסין הרוסי הופיע כגרוש. רק לאחר שהתחתן עם ייבגניה, טרח ודים להודיע למשרד הפנים על גירושיו מהאשה הראשונה. במשרד הפנים טוענים כי ודים ניסה להסתיר את הגירושין ולהתחזות כנשוי ליהודיה כדי שיוכל לעלות לארץ. ודים, לעומת זאת, טוען כי אשתו לשעבר התגרשה ממנו ברוסיה שלא בידיעתו (הליך חוקי הקיים בחו"ל - ת.ג.).

 

"ודים מעולם לא נרשם אצלנו כיהודי אלא כבעלה של יהודיה, רק שאשתו הקודמת זייפה מסמכים בהם נכתב כי היא יהודיה", אומר ראש המחלקה הקונסולרית בלשכת הקשר, חנן אחיטוב. בנוסף, טוען אחיטוב כי לאחר עלייתו, זייף ודים גם את תעודת הלידה שלו ונרשם במשרד הפנים כיהודי. "יש לנו הוכחות שהמסמכים מזויפים. טעינו כשנתנו לו לעלות. לדעתי, צריך לגרש אותם מהארץ, אבל זאת החלטה של משרד הפנים", הוסיף. במשרד הפנים אישרו את הטענה שוודים נרשם אצלם כיהודי בטעות.

 

ודים וייבגניה מכחישים טענות אלה בתוקף. "כל הבעיות של ודים התחילו אחרי שהתחתן אתי. אני חושבת שהפקידים לא רוצים שאהיה כאן. אחת הפקידות אפילו שאלה אותי 'למה שלא תחזרי לרוסיה?'", מספרת ייבגניה ומציינת כי בעלה לא הועמד לדין מעולם ברוסיה או בישראל בגין זיוף מסמכים.

 

בדיקה שגרתית או דפוס קבוע?

בני הזוג ויגובסקי עתרו לבג"ץ בבקשה להורות למשרד הפנים לאזרח את ייבגניה ולהפסיק את הליך שינוי הדת של ודים. "ההליכים כלפיהם מנוגדים לחוק יסוד: 'כבוד האדם וחירותו' וגורמים לוודים נזק נפשי קשה. המידע שבידי לשכת הקשר שגוי ומבוסס על פרטיהם של אנשים אחרים", נטען בעתירה. בג"ץ הורה לצדדים לפנות שוב ללשכת הקשר ולפתור את הסוגייה בהסכמה, אך במשרד הפנים טוענים שוודים סירב לשתף עמם פעולה. בני הזוג טוענים מצדם כי פנו ללשכת הקשר אך מעולם לא קיבלו תשובה.

 

מנכ"לית עמותת המשפחות המעורבות, לודמילה אויגבליק, טוענת כי המקרה של בני הזוג ויגובסקי אינו חריג. "מדובר בדפוס קבוע של הליכים הקורים לעולים שמתחתנים עם לא-יהודיות מחו"ל. לפקידי משרד הפנים יש אידיאולוגיה: הם רוצים מדינה יהודית, ופוגעים במי שמביא לכאן גויים. אפשר להגיד על כל אחד שהוא לא-יהודי ובמדינה לא מסודרת כמו רוסיה - קשה להוכיח אחרת".

 

משרד הפנים דוחה את הטענות הללו מכל וכל. "אנחנו לא 'מחפשים' אף אחד. להיפך, אנחנו בודקים דברים מחדש רק לאחר שהאזרח פונה אלינו להסדיר דברים. כך קורה גם במקרה של חתונה. במהלך כל התקופה סירב ויגובסקי לשתף פעולה והקשה על הסדרת הסוגייה. התנהלותו מושתתת כולה על מתן פרטים כוזבים ולכן לא ברורה טענת בני הזוג", אמר גורם במשרד.

 

בינתיים שון הקטן נמצא בבית ואינו יכול ללכת לפעוטון. אם לא יחול שינוי במעמדו החוקי - הוא לא יוכל גם ללכת לגן ובהשך לבית הספר. משרד הפנים הבטיח כי "הטיפול בבקשה לרישום הפעוט ייעשה לפי הנהלים" גורמים במשרד מסרו כי מעמדם של ייבגניה והפעוט יוסדר רק לאחר שייקבע מעמדו של ודים. משפחת ויגובסקי מצדה פנתה שוב לבג"ץ בבקשה שיורה למדינה לרשום את בנם לאלתר. בית המשפט צפוי לדון בבקשה בשבוע הבא.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משפחת ויגובסקי
צילום: אלי אלגרט
נלחמים על התעודה
מומלצים