שתף קטע נבחר

הרשות גזרה 15 שנה על רוצחי המטיילים ליד חברון

השניים, שרצחו את דוד רובין ואחיקם עמיחי, הסגירו עצמם לידי הרשות ביום הפיגוע מחשש שייתפסו בידי ישראל. היום גזר עליהם בית דין פלסטיני 15 שנות מאסר - אותן ירצו בחברון או ביריחו. גורם ברשות: קיווינו שגזר הדין יישמר בסוד, החמאס כבר ניצל זאת לתעמולה

בית דין צבאי פלסטיני בחברון גזר היום (ג') 15 שנות מאסר על שני הפלסטינים שהיו שותפים לפיגוע בית כאחל בחברון, שבו נרצחו בעת טיול שני חיילים ישראלים, דוד רובין ואחיקם עמיחי. המחבלים הם עמאר בדר אל-חלים טהא - בן 26, תושב אבו סנינה מחברון, חייל בביטחון הלאומי הפלסטיני ופעיל פתח - ועלי אל-חמיד רגב דנדיס - בן 24, תושב חברון, פקיד בבית הדין השרעי בעיר ומוכר כפעיל פתח.

 

השניים נידונו בבית דין צבאי לאור היותם אנשי ביטחון פלסטינים, והעונש שנגזר עליהם הוא גם זה שדרשה התביעה הצבאית. גורם ביטחוני פלסטיני בחברון אמר ל-ynet כי הישיבה הייתה מהירה, ולמעשה השניים הודו מיד כאשר הסגירו את עצמם לידי כוחות הביטחון הפלסטינים. עדיין לא ברור אם השניים ירצו את מאסרם בכלא הרשות בחברון או שמא יועברו לכלא ביריחו, אולם ברשות אומרים כי אין כוונה להסגירם לישראל.

 

עוד אישרו גורמים ברשות כי היו מעדיפים שדבר גזר הדין לא ייוודע, כדי שהחמאס לא ינצל זאת לצרכי תעמולה פנימיים. ואכן כבר הערב דווח בכלי התקשורת של החמאס כי "בתי הדין הצבאיים של עבאס ופיאד גזרו 15 שנות מאסר על מבצעי הפיגוע ההרואי בחברון".

 

המבוכה הפלסטינית הובילה לגזר הדין המהיר

טהא ודנדיס היו כאמור שותפים לפיגוע שבו נהרג הפלסטיני השלישי באסל אל נטשה. הג'יהאד האסלאמי והחמאס נטלו אחריות לאירוע אולם מספר ימים אחריו הסגירו את עצמם שני אנשי הביטחון הפלסטינים המזוהים עם הפתח. דבר מעצרם והשתייכותם למנגנוני הביטחון הביך מאוד את הרשות הפלסטינית שנדרשה לפעולה מהירה, מה שהביא לגזר הדין המהיר על השניים.

 

השניים הסגירו עצמם למודיעין הכללי הפלסטיני בחברון ביום הפיגוע, מחשש להיתפס בידי כוחות הביטחון הישראלים. רק לאחר פנייה של שירות הביטחון הכללי, אישרו הפלסטינים כי השניים הסגירו עצמם לידיהם והשיבו את נשקי החיילים ונשקי המחבלים.

 

דוד רובין, לוחם שייטת בחופשה, ואחיקם עמיחי, חייל ביחידת שלדג, אף הוא בחופשה,

 טיילו עם חברתם נעמה אוחיון, בוואדי קוף הסמוך לבית כחל. רובין ועמיחי, שהיו חיילים בשירות צבאי סדיר, היו חמושים בנשקם האישי. במהלך הטיול, בסביבות השעה 12:00, הגיע למקום רכב מסוג טויוטה לנדקרוזר ובו שלושה מחבלים חמושים מחברון. המחבלים ביצעו ירי מתוך הרכב מטווח קצר לעבר שלושת המטיילים. החיילים, שנפגעו קשה מהמטח הראשון, הצליחו להשיב אש לעבר הרכב והרגו את המחבל שנהג בו.

 

שני המחבלים שלא נפגעו יצאו מרכבם, וירו למוות מטווח אפס בשני הלוחמים. נעמה אוחיון הצליחה להימלט מזירת הירי מיד לאחר המטח הראשון ולהזעיק טלפונית את כוחות הביטחון וההצלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דוד רובין
אחיקם עמיחי
הלוויתם של שני ההרוגים בירושלים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים