שתף קטע נבחר

לחיזוק מבנים משותפים יספיק רוב של בעלי הדירות

מליאת הכנסת אישרה הערב (ג') בקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק ממשלתית, שמטרתה להגדיל את התמריץ לחיזוק מבנים ישנים מפני רעידות אדמה. משרד האוצר הסכים להעניק סבסוד לחיזוק מבנים באזור הפריפריה. החוק נוגע לחיזוק מבנים משותפים, שנבנו לפני שנת 1980, אשר אינם עומדים בתקן רעידות האדמה. מתוך 60,000 מבנים ישנים הזקוקים לחיזוק מפני רעידות אדמה, חוזקו עד עתה רק 5

מליאת הכנסת אישרה הערב (ג') בקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק ממשלתית, שמטרתה להגדיל את התמריץ לחיזוק מבנים ישנים מפני רעידות אדמה. החוק נוגע לחיזוק מבנים משותפים, שנבנו לפני שנת 1980, אשר אינם עומדים בתקן רעידות האדמה. על פי גורם בכנסת, מסקר ממשלתי שנערך בנושא עולה, כי מתוך 60,000 מבנים ישנים הזקוקים לחיזוק מפני רעידות אדמה, חוזקו עד עתה רק 5.

 

החוק שאושר מוריד את רף ההסכמה הדרוש לשם ביצוע עבודת חיזוק לבניין המשותף, זאת במטרה לעודד את חיזוק המבנים. במקום הסכמה של כל בעלי הדירות לחיזוק הבניין, יידרש מעתה רק רוב של הדיירים בבניין. חיזוק המבנה ייעשה מכוח היתרי בנייה שמעניקה תמ"א 38, שאמורה לתת תמריץ כלכלי לקבלנים לחזק מבנים ישנים.

 

טרם ההצבעה הגיע יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, ח"כ אופיר פינס (עבודה), להסכמה עם שר האוצר כי באזורי הפריפריה יוכל משרד האוצר להעניק סובסידיה לקבלנים לצורך חיזוק המבנים, זאת אם יתברר כי לקבלנים אין תמריץ כלכלי לעשות כן. זאת בניגוד לעמדת הממשלה בעבר. עם זאת לא ברור מה יהיה גובה הסבסוד ומה יהיה המנגנון שיקבע באילו מקרים יעביר האוצר את הכסף.

 

ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת החליטה על מדרג משולש, הקובע מהי ההסכמה הנדרשת לביצוע עבודות חיזוק הבניין. כאשר מדובר בחיזוק מבנה אשר אינו משנה את מעמדו (כמו הוספת מעלית) יהיה צורך בהסכמה של רוב בעלי הדירות בבית המשותף. עם זאת, כאשר מדובר בהרחבת דירות קיימות, יהיה צורך ברוב של שישים אחוזים מבעלי הדירות. בנוסף, הוספה של דירות חדשות בבניין תחייב את הסכמת כל בעלי הדירות.

 

ח"כ פינס אמר במליאת הכנסת כי "יכולתה של מדינת ישראל להתכונן לקראת רעידת אדמה תשתפר בצורה דרסטית בעקבות קבלת החוק. החוק הזה עשוי, אם חלילה תתרחש רעידת אדמה חמורה, להציל חיי אדם רבים. סוף סוף נמצא פתרון שמניח את הדעת ושבמידה ויופעל נכון, יאפשר חיזוק מבנים הן באזורים בהם הדבר כדאי כלכלית, והן באזורי פריפריה, שם תוכל הממשלה להתערב ולסייע בחיזוק מבנים בצורה ישירה."

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אופיר פינס. שביעות רצון
צילום: ניב קלדרון
מומלצים