שתף קטע נבחר

עמוס עוז: אירע אסון ליהדות האורתודוכסית

בנאום שנשא בכנס הרצליה בנושא "יהדות חילונית" יצא הסופר למתקפה נגד היהדות האורתודוכסית - "קפאה על מקומה באירופה הקרה" את כיבוש יהודה ושומרון הגדיר - "הכיבוש המתמשך משחית את התרבות הישראלית. הוא פשע ועוול"

"מה שקרה ליהדות האורתודוקסית הוא אסון היסטורי. היא נפגשה באירופה הקרה וקפאה על מקומה" – כך אמר היום (ד') חתן פרס ישראל הסופר עמוס עוז בנאומו בכנס הרצליה של המרכז הבינתחומי הרצליה. עוז התייחס בדבריו ליהדות החילונית במאה ה-21 ואמר: "תרבות ישראל עברה מהעולם החרדי אל התרבות העברית החילונית".

  

עוד אמר הסופר כי הוא מזהה "תחרות סמויה" בין יהדות התפוצות למדינת ישראל, אך "ידה של ישראל על העליונה. "מאבק זה קשור לעובדה שקמו ליבות רוחניות חדשות", הוא מסביר, "אולם השפה העברית היא הנקודה המכרעת". עוד הוסיף עוז כי תרבות נמדדת ביצירות קולקטיביות ולא רק ביצירות אינדיבידואליות ולישראל יש במה להתפאר בתחום זה: "אפילו העיר ת"א היא יצירה קולקטיבית של מדינת ישראל – עיר תוססת, דינמית, יפהפייה-מכוערת כזאת". 

 

פער תרבותי נוסף מזהה עמוס עוז במה שהוא מכנה "תרבות הוויכוח": "תרבותנו היא תרבות של משא ומתן, שקלא וטריא. לא מקרה הוא שמתרבות וכחנית זו יצאו גדולי החדשנים ומתקני העולם שבכל הדורות. הויכוחים הפנימיים שמשסעים אותנו ומביכים לעיתים את יהודי התפוצות, הם ויכוחים בעלי עומק המעלים שאלות יסוד יהודיות שאין כמותן, מי אנחנו, מה מנחה אותנו, מה תכלית החיים ועוד".  

בהתייחסו למפעל ההתיישבות בשטחים אמר עוז: "זכות היא דבר שהזולת מכיר בו. כל דבר שהזולת לא נכיר בו היא תביעה. לפיכך, התיישבותנו בהתנחלויות יהודה ושומרון היא תביעה ולא זכות ואת זה אסור לנו לקבל". ומה עם הכיבוש? "הכיבוש המתמשך משחית את התרבות הישראלית. הכיבוש הוא פשע ועוול ובחברה הישראלית אין רגישות לעוול. בישראל של היום ילדה יכולה למות מול המצלמות מבלי שאף אחד יזדעזע".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עמוס עוז בכנס הרצליה
צילום: יותם פרום
עולים למאחזים
צילום: ועד נאמני ארץ ישראל
מומלצים