שתף קטע נבחר

הניצול מתאונת דיאנה: לא הייתה קונספירציה

שומר הראש של מאהב הנסיכה, הניצול היחיד מהתאונה שבה נהרגו בני הזוג, העיד כי אינו זוכר דבר מרגע שיצא עמם מהמלון בפריז ונכנס למכונית. על הניסיון לחמוק מהדלת האחורית: "הפצרתי בדודי שנצא מהשער הקדמי, אך הוא התעקש"

הניצול היחיד מהתאונה שבה נהרגו הנסיכה דיאנה, מאהבה דודי אל-פיאד ונהגם הנרי פול, העיד היום (ד') בפני חבר המושבעים החוקר את נסיבות מותה והכחיש כי היה לו חלק במזימה להתנקש בחייה. טרוור ריס, שומר ראשו לשעבר של אל-פיאד העיד: "אין לי חלק בכל קונספירציה להסתרת האמת".

 

חקירת מות הנסיכה:

 

עורך הדין איאן ברנט, שפירט את ההאשמות שהשמיע אביו של דודי, איש העסקים מוחמד אל-פיאד, אמר לריס כי נטען שסייע לשירותים החשאיים של בריטניה להסתיר את האמת באשר למה שבאמת קרה בפריז בליל ה-31 אוגוסט 1997. ריס השיב: "כל שאי פעם עשיתי הוא למסור את האמת כפי שראיתי אותה".


הנרי פול מימין, טרוור ריס משמאל, רגע לפני התאונה (צילום: AP)

 

לטענת מוחמד אל-פיאד, בנו ודיאנה נהרגו בתאונה שאותה אירגנו סוכנים בריטים בהוראת בעלה של המלכה, הנסיך פיליפ, לאחר שנודע להם כי הנסיכה הרתה למאהבה והתכוונה להינשא לו. ריס, שסבל מכוויות בפניו בעקבות התאונה, שב ואמר לבית המשפט כי זכרונו האחרון מאותו לילה הוא רגע עזיבת מלון ריץ, שבבעלותו של אל-פיאד, דרך הדלת האחורית.

 

אל-פיאד טען כי ספרו של ריס "סיפורו של שומר הראש", שפורסם בשנת 2000, מהווה "מסכת שקרים שנועדה לתמוך בגרסת הרשויות לפיהן מותם של בני והנסיכה דיאנה הוא תוצאה של תאונת דרכים פשוטה". במכתב לחוקרים הבריטים ששלח ב-2006 טען אל-פיאד כי ריס "מחזיק במידע שאותו שירותי הביטחון מעוניינים להסתיר, ובכלל זה מדוע נסע הנרי פול דרך המנהרה, על האופנוע שחסם את היציאה, על האור שסינוור את הנהג - הרשימה אינסופית".

 

"דודי לא היה מוכן להקשיב"

ריס, שישב לצד הנהג במרצדס כשהתנגשה בעמוד בטון במנהרה בפריז, סיפר כי מאז אותו לילה חווה שני פלשבקים - באחד נזכר לפתע בצלם פפראצי מגיח על אופנוע ליד המכונית שבה נסעו, באחר שמע קול אישה, כנראה של דיאנה, שקרא לאחר התאונה בשם "דודי". "אני זוכר ששמעתי מישהי נאנחת ואומרת את השם דודי", אמר הצנחן לשעבר. עם זאת הוסיף כי "הזכרונות האלה מעורפלים ולפעמים אפילו אני מטיל בהם ספק".

 

על-פי דיווחים, ריס היה האדם היחיד ברכב שחגר חגורת בטיחות, טענה שמשטרת בריטניה הכחישה. חוקרים צרפתים אמרו כי יש ראיות לכך שניסה לחגור את החגורה ברגע התאונה. בהודעה שמסר לחוקרים הבריטים אמר ריס כי דחק בדודי לנטוש את תוכניתו לחמוק מהכניסה האחורית של המלון ביחד עם הנסיכה.

 

"למרות שלא לי ולא לשומר הראש השני הייתה בעיה עם כך שהנרי פול ינהג, המלצתי בתוקף לדודי לצאת מבעד לשער הראשי, היכן שחיכה לנו נהגנו הרגיל", אמר ריס שהוסיף כי "דודי לא היה מוכן להקשיב לי. אמרתי לו שאם הוא מתעקש על כך, אז עלי להתעקש לפחות לנסוע עמו כדי שיהיה מאובטח".

 

"אין לי כל זיכרון מרגע עזיבת המלון, זהו הזיכרון האמיתי האחרון שלי", אמר. שומר הראש לשעבר הכחיש את הטענות לפיהן דודי ודיאנה בחרו טבעת אירוסין במונטה קרלו בשבוע שקדם למותם. בתשובה לשאלה אם הדבר אכן קרה, השיב בפשטות: "לא, זה לא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טרוור ריס: לא זוכר כלום
צילום: איי אף פי
מוחמד אל-פיאד: הוא משקר
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
הנסיכה דיאנה. החקירה האחרונה
צילום: איי פי
מומלצים