שתף קטע נבחר
צילום: ליאת מלמד

האם לשכן אחים באותו החדר או להפריד ביניהם?

איך מחליטים האם כדאי לשכן אחים באותו חדר או להפריד ביניהם? האם זה קשור לגיל, למין ולפער גילאים? ד"ר מוטי שרצר, פסיכולוג ויועץ משפחתי, פורש את התיאוריה שלו: ילד צריך פרטיות בכל מקרה

 

כשאנחנו היינו ילדים, ובטח כאשר הורינו היו, השאלה האם לשכן את הילדים בחדר אחד או בחדרים נפרדים כלל לא עלתה. מי שיכול היה להרשות לעצמו היה עושה זאת, ומי שלא - לא. כיום שאלת החדרים הפכה לנושא מרכזי עבור הורים רבים. המיתוס על האחים שהפכו לחברים טובים לאחר מגורים של שנים בחדר משותף עומד לרבים מול העיניים, וגם מי שיכול להרשות לעצמו להתגורר בבית שבו מספר חדרים כמספר הילדים, לא תמיד בוחר לעשות זאת.

 

כך גם בביתי שלי. עד לפני כמה חודשים עדיין התגוררנו בבית קטן, ומחוסר ברירה שני ילדינו הגדולים, שניהם בנים, חלקו חדר אחד. כשעברנו לבית גדול יותר, שבו ניתנה אפשרות לשכן אותם בחדרים נפרדים, תהינו בינינו לבין עצמנו מה המעשה הנכון. בינתיים החלטנו כי הם יישנו באותו החדר, ואת החדר הנוסף הפכנו לחדר משחקים. האם עשינו החלטה נכונה? ומה עושים כאשר מדובר על ילדים ממין שונה? וכיצד יש לנהוג במקרה של תאומים?

 

לחדרו של עניין

"יש הרבה מאוד שיקולים שצריך להביא בחשבון כאשר באים לקבל החלטה לגבי חדרי הילדים", אומר ד"ר מוטי שרצר, פסיכולוג ויועץ משפחתי מהמכללה האקדמית בית ברל. "מלבד המגדר, פער הגילים ורצונותיהם של הילדים, ישנם מקרים שבהם ילד סובל מפחדים, והעובדה שישן איתו בחדר רק מקילה עליו. לעומת זאת, יש ילדים בעלי עולם פנימי עשיר שזקוקים לשקט, שאוהבים להיות עם עצמם. לא ניתן לבוא ולומר באופן גורף האם עדיף לשכן אחים ביחד בחדר או לתת לכל אחד חדר בנפרד. צריכים להיות מאוד רגישים לנושא".

 

שני, אמא לשני בנים (בני תשע ושש), היא בת יחידה. מאז ומתמיד היא ידעה שכאשר יהיו לה ילדים, היא תשכן אותם בחדר אחד. "תמיד ראיתי את החברות שלי, שישנו עם האחיות שלהן באותו חדר, וקינאתי מאוד", היא מסבירה. "אני הייתי לבד בחדר, בלי אף אחת לשתף אותה בסודות, לדבר איתה לפני השינה. זה היה חסר לי מאוד".


דין תאומים לא זהים כדין אחים רגילים (צילום: index open)

 

היום, כשהיא כבר אם, ילדיה אכן נמצאים בחדר אחד, אבל המצב מתחיל להיות בעייתי מאז שלשניהם יש קבוצת חברים שונה וכל אחד רוצה את הפרטיות שלו.

 

"פעם, כשהיו באים אל הגדול חברים, לא היה אכפת לו שהקטן ישחק באותו חדר", היא מסבירה. "היום כבר יש לו סודות עם החברים שלו, הוא דורש את הפרטיות שלו, וזו הופכת להיות בעיה. אנחנו עדיין לא העברנו אותם לחדרים נפרדים, אבל הנושא בהחלט כבר עלה מהם. הם אומנם לא דרשו זאת, אבל כאשר דיברנו איתם על הנושא, הם הביעו רצון להיפרד".

 

האם אחים שגדלו באותו החדר אכן הפכו לאחים טובים יותר? האם אכן הקשר הטוב נבנה במגורים המשותפים?

"אני לא יודע אם הם הופכים לאחים טובים יותר, אבל הקשר ביניהם בהחלט נבנה בעקבות המגורים המשותפים", אומר ד"ר שרצר. "אחים שמתגוררים באותו החדר נחשפים האחד לסודות של השני, הם למעשה יודעים הכל זה על זה וגם חולקים הרבה מהדברים הללו".

 

הגיל או התרגיל?

האם יש גיל שבו ההיבט החיובי הזה הופך לשלילי? גיל שבו עדיף להפריד אותם?

"כמו עם ההורים, כך גם עם האחים. ככל שהילדים גדלים, נעשית ביניהם הפרדה. הם צריכים לגדול כאישיות נפרדת שעומדת על רגליה. כל אחד מהם צריך לפתח זהות עצמית, ואילו החדר המשותף מעודד תלות ביניהם. אני חושב שתחילת גיל ההתבגרות הוא הזמן המתאים להפריד בין אחים. היוצא מן הכלל הוא מקרה שבו האחים עצמם אומרים שהם לא רוצים להיפרד, ואז צריך לאפשר להם להיות עוד קצת זמן בחדר אחד. במקרה כזה צריך לוודא שהתמיכה שלהם זה בזה לא מהווה תחליף לתמיכה של ההורים בהם".

 

ומה לגבי הפרשי הגילאים? יש הפרש מקסימלי שבו עדיין ניתן לשכן אחים באותו החדר?

"זה אינדיבידואלי, משום שהאח הקטן יכול להיות מאוד מפותח או שהגדול תינוקי יותר. זה לא דבר חד משמעי. מה שכן ברור הוא שאם אח אחד בגיל ההתבגרות ואחיו הצעיר לומד בבית הספר היסודי, הם לא צריכים להיות באותו החדר. לכל אחד מהם יש חברים משלו ועיסוקים משלו. אני חושב שניתן לומר שבדרך כלל חדר משותף מתאים לאחים עם הפרש גילאים של ארבע שנים לכל היותר".

 

על בנים ועל בנות

שירה, אם לשלושה (בת עשר, בן תשע ובת שנה), תכננה במשך כל השנים כי ילדיה יגדלו בחדר אחד. מסיבה זו, כשנולד בנה הוא שוכן בחדרה של אחותו הגדולה. "הם נולדו בהפרש מאוד קטן ואנחנו האמנו שזה רק יתרום להם", היא מסבירה. "כשהם היו קטנטנים זה היה בסדר, אבל עם השנים, בגיל ארבע, העובדה שהם היו צריכים להתלבש באותו החדר קצת הפריעה לנו והחלטנו שהגיע הזמן להפריד אותם".

 

האם יש גיל שבו כדאי להפריד אחים בני אותו מין?

"אכן כן. החל מגילאי שש-שבע אחים ממין שונה לא צריכים להיות בחדר אחד. כשהם חיים באותו החדר, נוצרים כל מיני מתחים, לא ממש מתחים מיניים, אבל מתחים שכדאי להפחית עד כמה שניתן. לכן, רצוי מאוד לעשות את ההפרדה. צריך לזכור גם שלאחים ממין שונה יש צרכים שונים והם זקוקים לפרטיות".

 

ככה זה כשיש שניים

הבעיה הופכת לקשה עוד יותר כאשר מדובר על תאומים. ילדיה הגדולים של שרון, בן ובת בני שש, היו בחדר אחד עד לפני כמה חודשים. שרון ובעלה החליטו להפריד ביניהם לאחר שמצד בתם הגיעו תלונות כי אחיה מפריע לה. "היא מאוד רצתה את הפרטיות שלה והחלטנו להעביר אותם לחדרים נפרדים", מספרת שרון. "למרות שחשבנו שזה ייצור קושי עבורם, הפרידה עברה חלק ונראה שהם נהנים ממנה".

 

האם יש המלצה בנוגע להפרדת חדרים של תאומים?

"זה תלוי בסוג התאומים. אם התאומים זהים, אני ממליץ להפריד ביניהם כי גם כך הם סובלים מבעיות קשות של זהות. ככל שניתן לעשות ביניהם הפרדה וליצור להם זהות עצמית, זה עדיף. לגבי תאומים לא זהים ההתייחסות היא כמו אצל אחים רגילים. מדובר פשוט על שני אחים שנולדו באותו היום".

 

לאלו מביניכם שאינם יכולים להרשות לעצמם להפריד בין החדרים של הילדים, ממליץ ד"ר שרצר להיות ערים לצורכי הילדים לפרטיות ולנסות לספק להם אותה עד כמה שניתן. "צריך לעשות כמה שיותר הפרדה בין האחים", הוא מסביר. "למצוא לילד פינה שתהיה רק שלו במשך היום, לשים בחדר מיטת קומתיים כדי שיהיה בו מקום עבור פינה פרטית לכל אחד מהאחים. צריך לתכנן את הבית ואת החדר המשותף כך שניתן יהיה למקסם את הפרטיות ואת הצרכים של כל ילד. בדרך זו גם אם הילד לא יוכל לקבל את המקום שלו, את החדר הפרטי שלו, לפחות הוא יידע שאתם עושים הכל כדי לספק לו את הצורך הזה".

 

ליאת רותם-מלמד היא אם לשלושה, בני שש וחצי, ארבע ושבעה חודשים.  

 

לכתבות הקודמות בסדרה "שבת אחים גם יחד?":

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האם בן ובת צריכים לגור באותו חדר?
צילום: index open
מומלצים