שתף קטע נבחר

איטליה: רה"מ הפסיד בהצבעת אמון והתפטר

הסנאט האיטלקי הצביע אי-אמון בממשלתו של רומאנו פרודי, וכעבור שעה קלה הגיש פרודי את התפטרותו לנשיא. בכך הקיץ הקץ על קואליציית השמאל-מרכז שבראשה עמד. שותף בכיר בקואליציה העריך: הולכים לבחירות מוקדמות

משבר פוליטי חמור באיטליה: ראש ממשלה רומנו פרודי לא זכה הערב (יום ה') באמונו של הסנאט האיטלקי - לאחר שאיבד את הרוב הזעום שהיה לו בבית העליון של הפרלמנט.

 

פרודי מיהר הערב לארמון הנשיאות, והגיש את התפטרותו לנשיא ג'ורג'ו נפוליטנו. מהארמון נמסר כי הנשיא ביקש מפרודי לעמוד בראש ממשלת מעבר. עתה יידרש נפוליטנו להחליט האם להכריז על הקדמת הבחירות - או להטיל על מחוקק אחר את משימת הקמתה של קואליציה אלטרנטיבית.

 

התפטרותו של פרודי שמה קץ לקואליציית השמאל-מרכז שבראשה עמד, שניצבה על כרעי תרנוגלת מרגע הקמתה. על פי הערכות, מפלתו של פרודי צפויה לגרור את הקדמת הבחירות במדינה, ומסקרי דעת קהל עולה כי בחירות עתידיות צפויות להשיב לכס השלטון את ראש הממשלה לשעבר השמרן בעמדותיו, סילביו ברלוסקוני.

 

כדי לשרוד את ההצבעה, היה פרודי זקוק לתמיכתם של 160 סנאטורים, אך בפועל זכה פרודי בתמיכתם של 156 חברי סנאט בלבד, בעוד שנגדו הצביעו 161 סנאטורים. סנאטור נוסף נמנע ושלושה אחרים נעדרו. פרודי לא נשאר בסנאט כדי לשמוע את התוצאות.

 

אתמול זכה ראש הממשלה האיטלקי באמונו של הבית התחתון של הפרלמנט, אך בכך לא היה די: פרודי היה זקוק לתמיכתם של שני בתי הנבחרים כדי להישאר בתפקיד. קודם להצבעה, פנה פרודי לסנאטורים וניסה לדבר על ליבם.  הוא הזהיר אותם כי אם תיפול ממשלתו, תיקלע המדינה לוואקום פוליטי, שיפקיר את הכלכלה האיטלקית לפגעי המיתון העולמי. "המדינה הזאת צריכה שלטון, עכשיו יותר מתמיד. איטליה זקוקה להמשכיות שלטונית, ואינה יכולה להרשות לעצמה ואקום פוליטי". דבריו זכו לתשואות מצד חברי הקואליציה, אך לא הצליחו לשנות את דעתם של מתנגדיו.

 

למרות שהפסדו של פרודי בהצבעה הערב היה צפוי מראש, החליט ראש הממשלה שלא לפרוש קודם להצבעה, כפי שהמליץ לו הנשיא האיטלקי. בצהריים נפגש עם נפוליטנו בפעם השנייה תוך יממה, והבהיר לו כי בכוונתו להגיע להצבעה למרות הכל. "לאיטלקים הזכות לדעת מי תומך בממשלתי ומי מתנגד", אמר פרודי לנשיא.

 

בהצבעה בסנאט השתתף גם שר המשפטים לשעבר, קלמנטה מסטלה, מנהיג המפלגה הנוצרית-דמוקרטית, שהתפטרותו ופרישתו על רקע חקירת שחיתות היא שערערה את יציבותה של הממשלה האיטלקית בת ה-20 חודשים. תנועתו של מסטלה, שפרשה מן הקואליציה, אישרה כי יצביעו נגד פרודי, אך בפועל הצביעו רק שני סנאטורים נגדו ואחד הביע תמיכה בראש הממשלה.


הדיון בסנאט הערב. סוף לממשלתו של פרודי (צילום: רויטרס)

 

מנהיג מפלגת הברית הלאומית, ג'נפרנקו פיני, שהיה חבר בקואליציית המרכז-ימין של ברלוסקוני אמר לאחר ההצבעה כי הוא חש "אושר גדול", בעוד שסנאטורים ממפלגתו פתחו שני בקבוקי שמפניה שהביאו איתם לאולם מבעוד מועד. "כעת יש ללכת מיד לבחירות", טען פיני. גם ברלוסקוני בירך על תוצאות ההצבעה וטען כי משמעותה היא הקדמת הבחירות. הוא טען כי כבר החל לתכנן את מסע הבחירות העתידי שלו.  

שר ההשכלה הגבוהה, פביו מוסי, מנהיג מפלגת השמאל הדמוקרטי (SD) העריך קודם להצבעה כי הסנאט יצביע אי אמון בממשלה והבחירות יוקדמו. "מה שבטוח הוא שנלך לבחירות מוקדמות, נותר רק לראות באיזו דרך", אמר מוסי ורמז כי אין קונצנזוס בשאלת זהותו של מנהיגה הבא של קואליציית המרכז-שמאל, שעד עתה נחשב ליורשו של פרודי במפלגה הדמוקרטית, ראש עיריית רומא וולטר ולטרוני.


פורסם לראשונה 24/01/2008 16:08

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרודי. יילך לנשיא?
צילום: רויטרס
קלמנטה. התפטרותו גרמה למשבר
צילום: רויטרס
מומלצים