שתף קטע נבחר

מקורבי אולמרט: המחמאות של וינוגרד נגנזו

מקורבי ראש הממשלה טוענים שוועדת וינוגרד גנזה את עמודי הפרוטוקול, הכוללים התייחסות ל-60 השעות האחרונות של המלחמה. על פי גורמים במערכת הפוליטית, העמודים האלו כוללים דברי שבח לאולמרט. אחד מחברי הוועדה כינה בדבריו את ההסכם שהושג באו"ם "הסכם מפלנטה אחרת"

חמישה ימים לפני פרסום הדו"ח הסופי של ועדת וינוגרד, ולקראת סיכום הוועדה את 60 שעות הלחימה האחרונות, תוהים גורמים בכירים במערכת הפוליטית המקורבים מאוד לראש הממשלה, וכן שרים שהעידו בפני הוועדה, לאן נעלמו אותם עמודים המכילים את עדויות השרים ושל ראש הממשלה, אהוד אולמרט, אודות אותן שעות קריטיות.

 

ועדת וינוגרד פרסמה לפני חודשים אחדים את הפרוטוקולים המכילים את עדויותיהם של רבים מהאישים, שהיו מעורבים במלחמת לבנון השניה. אלא שדווקא העמודים המכילים את ההתייחסות ל-60 השעות האחרונות - נגנזו ולא הותרו לפרסום, בטענות של פגיעה בביטחון המדינה. כך, למשל, נעלמו גם העמודים שבהם מתייחסים חברי הוועדה, במהלך העדויות עצמן, להחלטה לצאת לפעולה קרקעית בסמוך להשגת הסכם הפסקת האש.

 

בימים האחרונים הופנתה תשומת הלב הציבורית והפוליטית לעבר 60 השעות האחרונות של המלחמה. כל מי שמבקש להוביל לפירוקה של הממשלה, מאשים את אולמרט ביציאה לפעולה, למרות שלכאורה לא היה כל צורך בה, מכיוון שכבר הושג הסכם להפסקת אש במועצת הביטחון של האו"ם. בהיעדר מידע אמין מהפרוטוקולים שמכילים את עדויות הגורמים המעורבים במבצע, וכן בהיעדר מידע אודות התייחסותם של חברי ועדת וינוגרד במהלך העדויות עצמן, הפכו ימי המלחמה האחרונים לכלי לניגוח פוליטי.

 

גורמים בסביבתו הקרובה של ראש הממשלה, אך לא רק הם, תוהים מדוע החליטה הוועדה להטיל צנזורה עצמית על אותם עמודים גנוזים, עמודים המכילים גם דברי שבח מפי חברי ועדת וינוגרד על הסכם הפסקת האש. גורמים במערכת הפוליטית, שקראו את העמודים הגנוזים, מעידים כי דבר מן הנאמר בהם לא כולל מידע שעשוי או עלול לסכן את ביטחון המדינה.

 

כך למשל, בפרוטוקול עדותו של ראש הממשלה, בעמודים הגנוזים 128, 129 ו-130, הביעו שלושה מתוך חמשת חברי הוועדה תמיכה ודברי שבח בהסכם שהושג ובדרך שהושג. אחד מחברי הוועדה אף כינה בדבריו את ההסכם "הסכם מפלנטה אחרת". חבר אחר בוועדה ציין כי הוא לא מכיר דרך אחרת להשיג את ההסכם שהושג, אלא בדרך שננקטה.

 

רוב החברים שיבחו את אולמרט

למעשה, שלושה מתוך חמשת חברי הוועדה שיבחו במילים חמות, באותם עמודים נעלמים את הסכם הפסקת האש, וכן את הדרך שבה הוא הושג. גורמים שקראו את העמודים הגנוזים מציינים כי חברי הוועדה כמעט ו"שיבחו" את אולמרט בפניו.

 

ואם לא די בכך, הרי שכעת מתברר כי נוסח הדו"ח הסופי יהיה מעודן יותר מזה של הדו"ח החלקי. ל-ynet נודע כי ככל הנראה, השורש "כשל" כלל לא יופיע בדו"ח הסופי, בהתייחס לתפקודו של ראש הממשלה. יצויין כי המילה כישלון בגרסאותיה השונות הפכה לסימן ההיכר של הדו"ח החלקי.

 

לעידון הניסוחים בדו"ח משמעויות לא מעטות. למעשה, אם הניסוחים יהיו פחות חריפים משהיו בדו"ח החלקי, יידרש זמן רב יותר כדי ללמוד את הדו"ח וכדי להסיק ממנו מסקנות שישפיעו על דעת הקהל. המילים החריפות שכתבו חברי הוועדה בדו"ח החלקי, השפיעו באופן מיידי על הדיון הציבורי שהתנהל אחרי פרסום הדו"ח.

 

עם זאת, אין לפסול כי יו"ר הוועדה, השופט אליהו וינוגרד, יחליט להשתמש בדבריו בפני התקשורת בביטויים קשים נגד ראש הממשלה ונגד תפקודו, ואף אין לפסול כי חבר נוסף בוועדה, ינסה להציג בעל פה עמדה ביקורתית יותר מזו המוצגת הדו"ח הכתוב.

 

מוועדת וינוגרד נמסר בתגובה: "אין תגובה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. איפה השבחים?
צילום: איי אף פי
"הרוב שיבחו". ועדת וינוגרד
צילום: גיל יוחנן
מומלצים