שתף קטע נבחר

חדש באתר לאשה: טיפים, תשובות והמלצות לגננים חובבים

אוהבים את הגינה הביתית שלכם? תכירו את ענת מדמוני, ד"ר ליערנות (כן, יש מקצוע כזה בארץ), שמחכה לכם באתר שלנו עם שפע של עצות, המלצות ורעיונות לטיפוח העציצים והגינה. והפעם: למה כדאי לכם לגדל בבית פיקוס בנימינה

סיימתי את הדוקטורט, לא תאמינו במה. אני דוקטור ליערנות, תואר אותו רכשתי בפקולטה לחקלאות. נשמע קצת מופרך, כאילו יש בארץ יערות של ממש. אז זהו שלא, אבל בכל זאת אני ד"ר ליערנות, ובעברית פשוטה אני אסביר שאני מומחית לעצים ובעיקר לאורנים. אבל בשביל כאלה שאינם מבינים בתחום, שזה הרוב המכריע, אני מומחית לצמחים. לא עוזרות לי כל ההכחשות שלא, אני לא מבינה שום דבר בגינון - משפחתי וחברי היקרים משוכנעים שאני מונעת מהם בזדון לב מידע חיוני לטיפוח גינתם ועציציהם.

 

אחרי שנרגעתי קצת מהטרראם של טקסי הסיום וקיבלתי את התעודה המיוחלת בנוכחותם המלאה של בני משפחתי שלא ממש שבעו נחת מהמקצוע המוזר שבחרתי לעצמי, החלטתי לקנות מתנה לפרופסור ממנו למדתי את רזי המקצוע, ומה מתאים יותר מקניית עציץ עם פיקוס בנימינה? אבל יומיים אחרי שקניתי התחרטתי. הגעתי למסקנה שדי לו לפרופסור בעצים שביער, והפיקוס הונח לאחר כבוד במרפסת ביתי.

 

כדי לחגוג את המאורעות המשמחים - סיום הדוקטורט וקניית הפיקוס - אבן הפינה לג'ונגל הטרופי בביתי, הזמנתי את אחותי ומשפחתה. לאחר סביאת ג'חנון של שבת בבוקר (אלוהים, איך אפשר לאכול כל כך הרבה?), שלושת הבננות הפצפונות והמתוקות של אחותי יצאו לסייר בבית. סיורן רווי ההרס הסתיים במרפסת בה שוכן הפיקוס. אם הפיקוס היה יכול לדבר, אני משוכנעת שהוא היה צורח. את הרצפה עיטרו שלל עלים. הייתי מאושרת: ידעתי איזה צמח לבחור לבית! צמח מרובה עלים. תכונה זו, אני נוכחת בדיעבד, מתאימה לבית עם ילדים. למרות מאמציהן, הפיקוס עדיין עמד על תילו.

 

כפיצוי אני מקבלת התנצלות ומוזמנת מיד לארוחת ערב בדירתם החדשה של אחותי ובעלה. חשדנות מתעוררת בי, יש לי תחושה שיש כאן איזה "catch'", שכן "אין ארוחות חינם". אבל רק אחרי שהגדוד עוזב את ביתי השרוי בברדק אטומי יורד לי האסימון. הגינה! הדירה החדשה הינה דירת קרקע והיא מגיעה קומפלט עם גינה. הנה זה מתחיל. כאשר אבדתי אבדתי.

 

פיקוס בנימינה, תעודת זהות 


צמח פיקוס בנימינה. יש גם עם גזע מעוצב. צילום: ענת מדמוני

 

 • הוא משתייך למשפחת התותיים ולכן הוא קרוב משפחה של התאנה, השקמה והתות.
 • למרות שמו, הוא כלל אינו מהארץ. אבות השושלת של הפיקוס היו עצים מרשימים וחזקים בג'ונגלים של מאלזיה ואינדונזיה שבדרום מזרח אסיה, משני צידיו של קו המשווה, וגובהם הגיע ל-20 מטר ויותר.
 • אם שותלים אותו מחוץ לבית הוא יכול להגיע לגובה של 15-10 מטר והופך להיות אגרסיבי במיוחד: מערכת שורשים מסועפת וצימוח מהיר המצריך גיזום אגרסיבי. בבית הוא יכול להגיע לגובה של עד 5 מטר.
 • הפיקוס הוא בין העמידים מצמחי הבית, ויכול לגדול במגוון תנאי הארה: בצל אך גם בשמש. הוא מתפתח טוב יותר באזור השפלה מאשר באזור ההר.
 • קיימים מספר זנים של פיקוס בנימינה הנבדלים זה מזה בצבע העלים וביכולתכם לבחור בגוונים שונים של ירוק.

 


פיקוס בנימינה כשער לגינה. צילום: ענת מדמוני

 

פיקוס בנימינה, הוראות הפעלה  

 1. בחורף יש להשקות פעם בשבוע ואפילו פחות, ובקיץ באופן תכוף יותר, כשהקרקע מתייבשת.
 2. כדאי לדשן באוסמוקוט, שהוא דשן בשחרור איטי, על פי ההוראות.
 3. כצמח בית, עליו להתאקלם לתנאי החדר ולפעמים מצהיבים כמה עלים ונושרים. הדבר קורה גם כאשר מעבירים אותו למקום אחר בחדר או כשהוא נתון ברוח פרצים או קרוב לתנור.
 4. יש להעתיק אותו למכל גדול יותר רק כאשר השורשים יוצאים מתחתית העציץ.
 5. בצעירותו יש לתמוך בו במקל, עד שהגזע המרכזי מתעבה והוא יכול לעמוד זקוף. כל צמח והקצב שלו.
 6. במידה והוא נתקף במזיקים למיניהם אני ממליצה לזרוק ולקנות חדש, הצמח ממש לא יקר.
 7. זקוק לאור אך לא חייב לקבל קרינה ישירה.

 

אתם תוהים איך אני יודעת את כל זה למרות שזה לא התחום שלי? בגלל הציפיות של כולם. לא הייתה לי ברירה, אז למדתי...

 

גם אתם רוצים לשאול את ענת?

שלחו את שאלתכם לאימייל madmony.a@gmail.com וענת מדמוני תענה על שאלות נבחרות. 

 

השבוע בעיתון "לאשה":

 • שבע שנים נמשך משפט האונס של קרן. ואז היה מאוחר מכדי לתבוע פיצויים
 • סיפורים על דייטים מהגיהנום
 • זה נורמלי? תשע עובדות מעניינות על הגוף והמראה שלנו 
 • 33 נשים נרצחו ב-2007. לקרוא ולהזדעזע
 • דיאטה. ירקות ירוקים בשמן זית ולימון
 • מצורף חינם לגיליון: מוסף לאשה ספרים

 


 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכותבת, ד"ר ענת מדמוני; סגנון: ליטל מעוז; איפור - רועי חמו לאיל מקיאג'; חולצה הוניגמן
צילום: אפרת שליטא בונדי
לאשה בפייסבוק
מומלצים