שתף קטע נבחר

הורשע הקצין מדהריה, צפוי ל-15 חודשי מאסר

במסגרת הסדר טיעון הוחלט להרשיע את הקצין, שהוא וחייליו חטפו פלסטיני וירו באחר. על-פי ההסדר, הציעו שני הצדדים לגזור עליו 15 חודשים מאסר בפועל. התביעה מבקשת להורידו לדרגת טוראי. הפרשה נחשפה ב-ynet

סגן יעקב (קובי) גיגי, מפקד המחלקה מגדוד לביא שבחודש יולי הוביל את חייליו לפעולה בכפר דהריה שבדרום הר חברון, הורשע היום (א') בבית הדין הצבאי ביפו, במסגרת עסקת טיעון, בחריגה מסמכות עד כדי סיכון חיים, בשימוש בלתי חוקי בנשק, בהתנהגות בלתי הולמת ובמסירת ידיעות כוזבות. במהלך הפעולה חטפו החיילים נהג מונית פלסטיני וכפתו אותו. לאחר מכן ירו באזרח והשאירו אותו פצוע בשטח, ולבסוף גם נחשפו שקרים בתחקיר המבצעי.

 

בחודש אוגוסט הגישה הפרקליטות הצבאית כתב אישום נגד הקצין. בדיון בבית הדין הצבאי אמר הקצין: "אני מבין שטעיתי, אני יודע שטעיתי. אני מצטער על הרבה דברים, בעיקר על החיילים שהאמינו בי. אני לוקח אחריות על האירוע, לא חיפשתי אשמים ואני לא מפיל את האשמה על אף אחד".

 

הסדר הטיעון הושג בין סנגוריו של סגן גיגי, עורכי הדין שלומי ציפורי וסרן סיוון האוזמן, לתביעה הצבאית. במסגרת ההסדר הוגש כתב אישום חדש נגד הקצין, שכלל ארבע עבירות במקום תשע שהיו בכתב האישום המקורי.

 

גם העונש הצפוי - 15 חודשי מאסר - הוסכם בין הצדדים. עם זאת, לא הושגה הסכמה לגבי הדרגה. התביעה הצבאית עתרה להוריד את הקצין לדרגת טוראי. התובע אמר בדיון בבית הדין הצבאי ביפו: "מסכת השקרים של הנאשם, כליאת השווא של נהג המונית, האחריות הממשית לירי והנזק התדמיתי שנגרם בגין האירוע למדינה ולצבא, אינם מותירים אפשרות להשאיר אותו בדרגה פיקודית, ולכן יש להורידו לדרגת טוראי. התובע אמר עוד כי הנאשם פרק כל עול בפעילותו והוא כשל כשל פיקודי וערכי. לדברי התובע, "גם אם לדרגה משמעות סמלית, אין זה ראוי להתיר בידיו דרגה זו".

 

מנגד טען עורך הדין ציפורי כי מרשו לקח את האחריות על כתפיו, למרות שהאווירה בגדוד בו שירת ואירועים נוספים תרמו למעשה שביצע. הסניגור אמר כי מהדברים שעלו בבית הדין, נחשפה תמונה מדאיגה באשר להתנהלות המבצעית של גדוד לביא וכן בכל הקשור לסדר בפקודות. הוא ציין כי הקצין אינו עבריין, אלא שיש לו עודף מוטיבציה ואסור להשפיל אותו ולהוריד אותו לדרגת טוראי.

 

בדיון העיד גם מפקד חטיבת כפיר, אלוף משנה איתי וירוב, שהודה כי מדובר באירוע חריג וחמור בעל כשל ערכי. עם זאת הוא אמר כי האירוע מעלה גם סימני שאלה באשר למפקדים הבכירים בצה"ל ועד כמה הם פעלו על-מנת למנוע אותו, או לפחות להקטין אותו. "כתב האישום מופנה לא רק למי שהוביל את הכוח, אלא זה גם כתב אזהרה חמור אלינו המפקדים, שלהם ולנו מחויבות בעיסוק מול האוכלוסייה הפלסטינית ומול מפקדים זוטרים". המח"ט ביקש מבית הדין לא למחוק את הישגיו של הקצין ולהשאיר בידיו דרגה פיקודית.

 

"הקצין גדל במשפחה לוחמת"

גם אביו של הקצין העיד בפני השופטים. הוא סיפר בדמעות כיצד בנו גדל במשפחה לוחמת, שהתחנכה על ערכיות מתוך אהבת המולדת. האב סיפר כיצד האירוע כולו השפיע על בני המשפחה. האב הפנה אצבע מאשימה לבכירים בחטיבת כפיר ובכלל בצה"ל שלא מטפלים בשורש הבעיה, אלא מפנים את האשם רק לעבר בנו.

 

בני משפחתו של סגן גיגי ליוו אותו במהלך כל הדיון. אמו אחזה בידיו, אך מדי פעם לא הצליחה להסתיר את התרגשותה וכאבה והיא מחתה דמעה. "אני לא מצטער על המוטיבציה הגבוהה שהיתה לי, הרצון לתת - זה אחד הדברים הבולטים שהובילו אותי לבצע את מה שעשיתי ואני רוצה לחזור שרת", אמר הקצין בפני הרכב השופטים בראשות, סגן-אלוף אורלי ירון.

 

עם סיום ההליך המשפטי נגד סגן גיגי, צפויה הפרקליטות הצבאית לקבל החלטה האם להעמיד לדין את החיילים המעורבים בפרשה. גורמים בתביעה הצבאית רמזו בעבר כי יש בכוונתם להגיש כתבי אישום נגד ארבעת החיילים שהיו באירוע, אולם לא ברור באילו עבירות הם יואשמו.

 

בתקרית המדוברת, שפרטיה פורסמו לראשונה ב-ynet, הגיע כוח של גדוד "לביא" לדהריה באמצעות מסוק והיה אמור לבצע פטרול. מהחקירה עלה כי בשלב מסוים הציע המפקד, מבלי שקיבל לכך כל אישור, לחטוף מונית פלסטינית ולבצע מעין פעילות "הסתערבות" בתוך הכפר.

 

החיילים עצרו מונית אקראית, הוציאו את יושביה, כפתו את הנהג וקשרו את עיניו. לאחר נסיעה קצרה עם הרכב בדהריה, התקרב אליהם פלסטיני שנשא את חפירה. החיילים חשו איום, ומפקד הכוח הורה לירות בו לאחר שזה לא שעה לקריאתם לעצור. לאחר שפגעו בו, הותירו אותו מדמם על הכביש, ונמלטו ברגל מהמקום בחזרה לנקודת האיסוף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סגן יעקב גיגי
צילום: אוהד אבידן קינר
נהג המונית שנחטף
צילום: סמיח שאהין
מומלצים