שתף קטע נבחר

משרד החינוך: כל תלמיד יוכל להתפלל

מנהל תיכון "אהל שם" ברמת-גן אסר על תלמידים להתפלל בשטח בית-הספר. היום הודיע המפקח המחוזי בדיון בכנסת כי משרד החינוך יאפשר לקיים תפילה לכל תלמיד, בשטח המוסד או במקום סמוך. התלמידים לא מרוצים: שלא יעיפו אותנו, רוצים להתפלל בתוך בית ספר

כבר יותר משנה שהרוחות סוערות בבית הספר הממלכתי "אהל שם" ברמת-גן סביב קיום תפילת תלמידים בשטח המוסד. קבוצת תלמידים מבית הספר, הנחשב לאחד ממוסדות החינוך הגדולים והיוקרתיים בעיר, החלה לקיים תפילת מנחה באחת מכיתות בית הספר, המשמשת לרוב כחדר עיון. הנהלת בית הספר מצידה, התנגדה לנוהג החדש ודרשה מהתלמידים לחדול ממעשיהם.

 

בדיון הראשון שנערך בנושא בוועדת חינוך לפני כחודש, הוצע שהתלמידים יתפללו בבית הצנחן הממוקם ממול בית הספר ובמרחק דקת הליכה אחת ממנו. אולם, מאז כבר פעמיים נמנעה מהם התפילה במקום ובאחת הפעמים נאלצו התלמידים לקיים את התפילה בחוץ על המדרכה מחוץ לבית הספר. בשל כך, נערך היום (ב') דיון נוסף בנושא במסגרתו הודיע מפקח מחוז תל אביב במשרד החינוך, שמואל גרוס, כי משרד החינוך יאפשר לקיים תפילה בבתי ספר בזמן הלימודים לכל מי שרוצה בכך, ללא הבדל דת.

 

את דבריו התנה בכך שמקום התפילה יישקל על ידי בעליו של המוסד החינוכי. "במידה שיוחלט שהמקום שיוקצה לתפילה לא יהיה בתוך בית הספר, המקום החלופי יהיה במרחק של עד 10 דקות הליכה לכל כיוון", מסר גרוס. "וכל הזמן הזה - הליכה הלוך חזור כולל זמן התפילה, יהיה, לכל התלמידים במוסד זמן הפסקה", התנה את דבריו. את הנחיית משרד החינוך לקיום תפילה בבתי ספר ממלכתיים סיכם גרוס יחד עם מנכ"לית משרד החינוך, שלומית עמיחי, בפגישה שקיימו השניים אמש.

 

בדיון בוועדה השתתף גם ראש "המרכז המדיני לישראל", ד"ר יצחק קליין, אליו פנו התלמידים בעניינם. המרכז שוקל להגיש בעניין עתירה לבית המשפט לעניינים מנהליים בתל אביב, זאת במטרה לייסד את הזכות להתפלל במוסדות ממלכתיים על פי חוק, ולא כפי המצב כיום בו אין חוק כלל המסדיר את הנושא. בדיון טען קליין שהגישה בה נקטה הנהלת בית הספר הינה "גזירה שאין הדמוקרטיה יכולה לעמוד בה". "אסור למערכת החינוך לשלוח מסר לתלמיד הבא בתוך שערי בית הספר- 'אתה מקובל כל עוד אתה מצניע את תרבותך וערכיך. אלה אינם מקובלים וגילויים יוביל לסנקציות נגדך'", טען בקליין בוועדה ואמר כי זוהי אפלייה הפוגעת בתלמיד וביחסיו עם המחנך".

 

וברמת-גן: אין פתרון באופק

אולם, תלמידים המשתתפים דרך קבע במניין אינם מרוצים מהחלטת הוועדה. הם מצידם, רוצים שיוקצה להם מקום בתוך בית הספר וטוענים כי כל חלופה אחרת אינה נוחה. את הדברים טענו גם הח"כים החרדים משה גפני (יהדות התורה) ושלמה בניזרי (ש"ס) בוועדה. השניים נפגשו עם התלמידים מ"אהל שם" לאחר שאלו יצרו עימם קשר וביקשו את עזרתם.

"כל זמן שלא תאפשרו לתלמידים להתפלל זה יגרום להם לרצות יותר", הטיח גפני בנציגי הנהלת בית הספר שנכחו בדיון. "התלמידים הם ברמה גבוהה ואם נראה לכם שאתם תגרמו להם לא להתפלל, אתם טועים". בניזרי קרא בדיון לשרת החינוך ולכל בתי הספר הממלכתיים לאפשר תפילה לתלמידים. "מה מפריע לתת לילדים יהודים להתפלל במדינת היהודים?", זעק.

 

נכון לעכשיו, נראה כי הפתרון טרם נראה באופק. "כבר הוצע לנו להתפלל בבית הצנחן שנמצא ממול בית הספר ופעמיים כבר אמרו לנו שאי אפשר. פעם אחת היינו צריכים להתפלל בחוץ על המדרכה. בית הכנסת גם הוא רחוק", הציג בשיחה ל- ynet, יקיר תלמיד כיתה י"א, הנוטל חלק בדרך קבע במניין התלמידים, את סיבת ההתנגדות לפתרון שהוצע. "חוץ מזה", הוסיף, "ההורים גם לא רוצים שזה יהיה מחוץ לבית הספר. הם שואלים מי ערב שהילד חוזר לכיתה? מי משגיח עליו? אין שום פיקוח של אף מורה". 

  

"חצי-שעה הפסקה ל-1500 תלמידים?"

יו"ר הוועדה, ח"כ הרב מלכיאור, הזדעק על בזבוז הזמן שייגרם לכלל תלמידי בית הספר בשל הנחיית משרד החינוך להשבית את הלימודים כל זמן משך התפילה. "זה הגיוני?! בית ספר שיש בו 1,500 תלמידים, ועשרה מהם רוצים להתפלל, ישביתו את כל התלמידים לחצי שעה?! אני לא תופס את זה", אמר.

מלכיאור הוסיף כי לדעתו ההנחיה בפועל עלולה לקומם את שאר התלמידים המושבתים לזמן ארוך כל כך.

 

גם ראש עירית רמת גן, צבי בר נשמע מסויג. "אני חייב לתת תשובה מלאה לתלמידים שרוצים להתפלל. אני רוצה לעזור בעניין ומבקש לתת לי זמן, ואמצא מקומות תפילה בבתי הספר או מחוצה להם, במקומות קרובים", הבטיח בר לחברי הוועדה. לאחר מכן הוסיף כי "יש לציין שבבית הספר 'אהל שם' לומדים גם תלמידים נוצרים ובדואים. אם אתן בבית הספר מקום תפילה ליהודים, יתכן שאצטרך לתת גם מקום תפילה עם צלב לנוצרים", אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תפילה. לדתיים בלבד?
צילום: שי רוזנצוויג
ועדת חינוך. מה יעשו שאר התלמידים?
צילום: חיים צח
מומלצים