שתף קטע נבחר

"עוד נצטרך לקבור מתים בקפריסין"

"בתי הקברות ל'ספק יהודים' שמספקת הרבנות, סובלים מהזנחה ומצפיפות", אומרת חברת הכנסת סולודקין מקדימה, בדיון בוועדת הפנים של הכנסת בנושא הקבורה האזרחית. לדבריה, בשנים האחרונות הבעיה טופלה, אך יש חשש "שהבעיות יחזרו - ובגדול"

סוגיית הקבורה האזרחית בישראל עלתה הבוקר (יום ג') לדיון בוועדת הפנים של הכנסת. בדיון ביטאה ח"כ מרינה סולודקין (קדימה) את המצוקה הקיימת בנושא הקבורה האזרחית באמירה צינית: "בסוף יהיה צריך עוד לקבור מתים בקפריסין".

 

מתים חסרי דת נקברים כיום בחלקות לספק יהודים, שמספרם מוגבל ובבתי קברות פרטיים בקיבוצים שגובים כסף רב על הקבורה. מנתונים שהוצגו בדיון בוועדה עולה שכיום יש רק שני בתי קברות פעילים גדולים לקבורה אזרחית במימון ממשלתי - בבאר שבע ובהרצליה. לפי נתוני ועדת הפנים, בשנת 2006 נקברו בבאר שבע ובהרצליה 400 מתים בקבורה אזרחית, שהם כאחוז מכלל המתים באותה שנה.

 

הממשלה הקציבה לפני כשנה 11 מיליון שקלים למימון פיתוח בתי הקברות האזרחיים, אך הכסף לא נוצל כלל, וכפי שנחשף ב-ynet משרד הדתות עמד להחזיר את הכסף למשרד האוצר. בדיון קראה ועדת הפנים למשרד הדתות שלא להחזיר את הכסף לאוצר. נציגי משרד הדתות נענו והסכימו להשתמש באותו כסף לפיתוח בתי הקברות האזרחיים בשנת 2008.

 

"אני מאוד מודאגת מהנושא", אמרה ח"כ סולודקין. "יש בציבור שלי, העולים החדשים, אנשים שלא ניתן לקבור אותם בבתי קברות רגילים. בתי הקברות ל'ספק יהודים' שמספקת הרבנות, סובלים מהזנחה ומצפיפות, ואילו לפי הנתונים שבידנו, לא נבנים כאן כיום בתי קברות אזרחים. בשנות ה-90 היו הרבה בעיות עם אנשים שלא ניתן היה לקבור אותם, ובשנים האחרונות כבר אין בעיות כאלה. אבל לפי המצב כיום אני מפחדת שהבעיות יחזרו - ובגדול".

 

"לא הוגשו בקשות לפיתוח"

נציגי משרד הדתות הסבירו בדיון שעמותת "מנוחה נכונה", הבונה בתי קברות אזרחיים, לא הגישה להם השנה בקשות לפיתוח בתי קברות ולכן לא ניתן היה להקים אותם.

 

"אנחנו לא ממחזרים כספים", אמרה עופרה רוס, חשבת שירותי הדת במשרד הדתות. "כסף שלא משתמשים בו חוזר לקופת המדינה ולכן החזרתי את הכסף. עשיתי החלטה מקצועית מבלי להתייעץ עם שר הדתות ולא עלה על דעתי שיעשו ממנה סיפור".

 

נציגת עמותת "מנוחה נכונה", עורכת הדין יפעת סולל, אמרה: "מדובר באפליה קשה, חמורה ופסולה כלפי הקבורה האזרחית". לטענתה, העמותה לא יכלה להגיש בקשות לבניית בתי קברות, מכיוון שכדי להגיש בקשות צריך קרקע ומנהל מקרקעי ישראל לא מקצה קרקע. כך או כך, במהלך הדיון הוסכם כי משרד הדתות יילך לקראת העמותה ויאפשר לה להגיש בקשות גם בטרם קיבלה את הקרקע, וכך היא תוכל להקים בתי הקברות עוד השנה.

 

ח"כ משה גפני (יהדות התורה), שהשתתף בדיון, העיר: "אני לא מבין למה צריך לעודד את הקבורה האזרחית? לפי הנתונים שעולים כאן אין כזאת נהירה גדולה לבתי הקברות האזרחיים. לא התנגדתי לחוק של קבורה אזרחית, אבל אם אין היענות, אז למה לתת שירות כזה ולעודד אותו?"

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סולודקין. לא בונים בתי קברות
צילום: גיל יוחנן
מומלצים