שתף קטע נבחר

מפקד חיל האוויר: חלום הבלהות - פיגוע בחלל

עשרה ימים לאחר שיגור לוויין הריגול הישראלי "טקסאר", דיבר האלוף אליעזר שקדי בכנס החלל לזכרו של אילן רמון והדגיש את הסכנות האורבות גם מחוץ לאטמוספירה: "אסור לעצום עיניים, מדובר בזירת לחימה אמיתית"

אם לא די לישראל במלחמה בטרור על הקרקע, הן מול הפלסטינים והן מול ארגונים ומדינות שונות - חושף הבוקר (יום ד') מפקד חיל האוויר כאב ראש נוסף. האלוף אליעזר שקדי הזהיר מפני פיגוע אפשרי בחלל, בדברים שנשא בכנס החלל הבינלאומי השנתי על-שם אילן רמון.

 

בדבריו לא התייחס שקדי להתרעות כאלה ואחרות לגבי לווינים ישראלים שנמצאים בחלל, אך הציע "שלא לעצום עיניים, ולהתייחס לנושא במלוא הרצינות". דבריו באו עשרה ימים לאחר שמערכת הביטחון שיגרה בהצלחה מהודו את לוויין הריגול

החדשני "טקסאר".

 

"כל מי שמבין בתחום הזה ומסתכל דרך הראיה המבצעית, מבין שיהיו כאלה שינסו לייצר התקפה על נכסים כאלה", אמר מפקד חיל האוויר. "אני מציע לעצמנו להבין בדבר הזה ולחשוב על אמצעי הגנה, בין אם מדובר בפגיעה פיזית, חסימה או סינוור".

 

שקדי, שהתייחס באופן מפורט בנאומו ליתרונות של ישראל ושל מדינות אחרות כתוצאה מהשימוש בחלל - יתרונות הכוללים מודיעין, תכנון ושליטה, ביצוע וניתוח תוצאות - אמר כי אחת ההפתעות הגדולות ביותר בהן עלולה להיתקל מדינה בעלת נכסים כאלה, היא כאשר יקרה משהו "בעייתי" בחלל.


שקדי מסביר לנשיא פרס על תכנית החלל (צילום: סיון פרג') 

 

מפקד החיל השתמש בביטוי "חלום בלהות" כאשר תיאר את החשש מפני פגיעה מסוג זה. "זה יכול לקרות על-ידי מדינה או ארגון טרור ואני מציע לא לעצום את העיניים, כי מדובר בזירת לחימה אמיתית והפוטנציאל הזה קיים".

 

בכל הקשור לשימוש בלוויינים מבחינת ישראל, אמר שקדי כי כבר כעת הם מסייעים לפעילות מבצעית, למשל בנושאי מזג האוויר. עוד התייחס בנאומו לצורך להגביר את שיתוף הפעולה בתחום עם חברות אזרחיות,

 כמו גם עם מדינות נוספות, על מנת לפתח יתרונות יחסיים ולהשיג קפיצות מדרגה. הוא גם דיבר על הצורך לפתח יכולת תמרון בחלל, ועל הדרישה להבשלה מהירה יותר של לוויינים, וכניסתם למימוש יעדיהם בזמן קצר.

 

בכנס גם נאם נשיא המדינה שמעון פרס, שבירך את המשתתפים - בהם רונה רמון, אלמנתו של אילן רמון, שנהרג לפני חמש שנים בהתרסקות מעבורת החלל קולומביה, וכן מפקד החלל בצבא ארצות הברית. פרס הפתיע כשבמהלך סקירתו את העולם הגלובלי הפגין ידע גם בתחום המשויך לרוב לצעירים והזכיר את הרשת החברתית "פייסבוק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האלוף שקדי. "להתייחס לנושא ברצינות"
צילום: עידו ארז
שיגור לוויין (ארכיון)
צילום: משרד הביטחון
"צריך לחשוב על אמצעי הגנה"
צילום: איי אף פי
מומלצים