שתף קטע נבחר

פרס: "בהתקדמות המדעית אין שורה שנייה"

נשיא המדינה דיבר הבוקר (ד') בפתיחת כנס החלל הבינלאומי השנתי השלישי ע"ש אילן רמון. נשיא המדינה העלה על נס גם את תעשיית ההיי-טק ואת חקר החלל כגורם מוטיבציה

נשיא המדינה שמעון פרס הזכיר הבוקר את תחום החלל כגורם מוטיבציה לבני הנוער ולצעירים לחקור ולהמציא. "בהתקדמות המדעית אין שורה שנייה. מי שלא בשורה הראשונה - מפגר. מי שלא מעלה את ארצו דרגה נוספת לא עושה מלאכתו נאמנה", אמר פרס בפתיחת כנס החלל הבינלאומי השנתי השלישי ע"ש אילן רמון, של מכון פישר ומשרד המדע, שהתקיימה הבוקר (ד') בבית חיל האוויר בהרצליה.

 

"ההייטק ניתק אותנו מהדעות הקדומות. היום נעלמו המרחקים", אמר פרס. "היום יש לנוער את ה'בוקפייס' (שיבוש של שמה של הרשת החברתית הפופולרית Facebook, אליה התייחס פרס גם בנאומו אתמול ביד ושם), יש לו ספריה משלו, שפה משלו, חברים משלו. הייטק משמיט במידה רבה מאוד גזענות, הבדלים בין שחורים לבנים וצהובים, בוודאי בין נשים לגברים. יש רשימה גדולה של בנות שרוצות להתגייס לחיל האוויר להיות טייסות. אנחנו רואים לאט לאט איך הגזענות מפנה מקום וככל שאנחנו מתקדמים כן הדעות הקדומות הולכות ונעלמות."

 

עוד ב"הידען": חשש לפגיעה במדע בשל הפחתה במלאי גז ההליום

 

בהתייחסו לאילן רמון ז"ל אמר פרס, שחתם עם הנשיא קלינטון על המסמך שהתניע את תהליך שיגורו של האסטרונאוט הישראלי: "ישראל ללא אילן היתה ארץ אחרת מאשר עם אילן. הוא הפך להיות מודל לחיקוי, מודל לחלומות לכל כך הרבה אנשים צעירים. בחיל האוויר יש אנשים לא שקטים שמחפשים את החללית הבאה, את הנושא החדש, את אותה סקרנות מדהימה שמוציאה אותנו מהמדבר שלתוכו נולדנו ובו הלכנו באופן איטי".

 

חלקו השני של היום הוקדש להרצאה משותפת של האסטרונאוטים סוניטה ויליאמס ומייקל לופז אלגריה, שניהם שהו יחדיו ב-2006 בתחנת החלל הבינלאומית. בהרצאתם ותיארו את החיים בתחנת החלל. המדענית נג'ין קוקס מהמעבדה להנע סילוני של נאסא, האחראית על הפרויקטים הלא מאוישים ברחבי מערכת השמש, התמקדה בפרט בפרויקט רכבי השטח של מאדים, בו היתה מעורבת מתחילתו ועד חודשים ספורים לאחר שהרובוטים נחתו בשלום על מאדים. 

 

ויליאמס השתתפה בעודה בתחנת החלל הבינלאומית במירוץ המרתון של בוסטון, באמצעות ההליכון בתחנת החלל, "כדי לעודד את הנוער לשמור על כושר גופני". "במיוחד הנושא חשוב לאלו שירצו לבחור בעתיד לשמש אסטרונאוטים", ציינה האסטרונאוטית בחיוך.

 

שקדי: "להעביר את הטיפול בחלל לרמה שבה אנו מטפלים באוויר"

הביזור הקיים היום בצה"ל בין תוכנית החלל הצבאית הנמצאת תחת מפא"ת לבין חיל האוויר לא מוצא חן בעיני מפקד חיל האוויר, האלוף אליעזר שקדי. "הייעוד של חיל האוויר הוא לפעול בטווח האוויר, להשתלב בהרתעה מפני מלחמה ובהשגת מטרות המלחמה", אמר שקדי. "המשמעות היא להעביר את הטיפול בחלל לרמה שבה אנו מטפלים באוויר, גם בבניין הכוח וגם בהפעלת הכוח בחלל בדיוק כפי שקורה בתווך האווירי. אני משוכנע שזה הכיוון אליו צה"ל ילך".

 

לדבריו, לתווך החללי יש משמעות מבצעית עמוקה כבר היום. בעיניי, באופן ענייני אין היום כמעט פעולה שנעשית בהקשרים מבצעיים שאינה קשורה לחלל, בין אם בתחומי המודיעין, בין אם בכל הקשור לתכנון ושליטה לרבות תקשורת עם הכוחות והן ביצוע וניתוח של תוצאות. "אנו מתכוונים להגיע למצב שבו יהיה לנו מודיעין בזמן אמת מהחלל", אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הידען"
הנשיא פרס ומפקד חיל האוויר
צילום: סיון פרג'
מומלצים