שתף קטע נבחר

ארה"ב: ג'ון אדוארדס פרש מהמירוץ לנשיאות

"החלטתי לזוז הצידה ולאפשר להיסטוריה להתוות את מסלולה", הודיע ג'ון אדוארדס לתומכיו באירוע בחירות בניו אורלינס. הוא לא הודיע הערב על תמיכה באיש מבין שני המועמדים האחרים

הסנאטור לשעבר ג'ון אדוארדס הודיע הערב (ד') על פרישה מהמירוץ על מועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות. "הגיע הזמן שאזוז הצידה, כדי שההיסטוריה תוכל להתוות את מסלולה", אמר אדוארדס בן ה-54 לתומכיו, באירוע שקיים בעיר ניו אורלינס.

 

"עלינו להשתפר אם אנחנו רוצים לקיים את הבטחותינו למדינה הזאת שאותה אנו אוהבים כל כך", אמר בנאום הפרישה, שאותו נשא מוקף באשתו ובשלושת ילדיו. הוא הביע תקווה שבבחירות לנשיאות ינצח מועמד דמוקרטי. "עם נחישות ואומץ, נוכל לכבוש מחדש את הבית הלבן בנובמבר", טען.

 

מאז שהודיע על הצטרפותו למירוץ לנשיאות - המירוץ השני שבו השתתף, לאחר שנטל חלק גם במירוץ ב-2004 - נחשב אדוארדס כמועמד מרכזי במפלגה הדמוקרטית, אך הוא לא הצליח לגבור על שני המועמדים המובילים הסנאטורים הילארי קלינטון וברק אובאמה, והתקשה לגייס די כסף כדי להשתתף ביום שלישי הבא בבחירות המקדימות שייערכו במקביל ב-22 מדינות. הסנאטור לשעבר לא הודיע הערב על תמיכתו באחד משני המועמדים האחרים.


אדוארדס, בגבו למצלמה, מודיע על פרישה בניו אורלינס (צילום: AP) 

 

יועציו של אדוארדס מסרו כי לאחר הודעת הפרישה, יילך הסנאטור לשעבר לסייע לפרויקט שיקום השכונות בעיר, שנפגעה קשה מהוריקן קתרינה לפני שנתיים וחצי. בכך, מסתיים מסע הבחירות של אדוארדס באותו מקום שבו התחיל לפני 13 חודשים, אז הודיע המועמד על רצונו לבנות מחדש את העיר ואת שכונותיה שניזוקו, ומתח ביקורת חריפה על היחס של וושינגטון לנפגעי האסון.

 

אדוארדס המיליונר הציב את המלחמה בעוני במרכז הקמפיין שניהל, וביולי האחרון ערך מסע בן ארבעה ימים ברחבי ארה"ב כדי להאיר את חומרת הבעיה. המסע גם נועד להראות למצביעים שלמרות הונו האישי הרב של אדוארדס, הוא מסוגל להביע דאגה לאלה שמזלם לא שפר עליהם.

 

במקביל למירוץ, נאלץ להתמודד עם קשיים משפחתיים בדמות מחלת הסרטן של רעייתו, אליזבת. במסיבת עיתונאים דרמטית שכינסו בני הזוג במרס שעבר, הודיעו כי סרטן השד שממנו סבלה אליזבת אדוארדס חזר אך למרות זאת, ימשיך אדוארדס בקמפיין.


אובאמה, קלינטון ואדוארדס באחד העימותים האחרונים (צילום: AFP)

 

כינור שלישי

החלטתו של אדוארדס התקבלה לאחר שעד כה לא הצליח לגרוף את המקום הראשון באף לא אחת ממערכות הבחירות המקדימות שנערכו בארה"ב עד כה, בעוד שקלינטון ואובאמה הצליחו לנצח בשתי מדינות כל אחד: קלינטון בניו המפשייר ונבאדה, ואובאמה באייווה ובדרום קרוליינה. קלינטון גם ניצחה במישיגן ובפלורידה, אך ניצחונה שם הוא סימלי בלבד. אדוארדס הצליח לזכות במקום השני באיווה, אך בכל שאר המערכות הגיע שלישי - גם בדרום קרוליינה, מדינת הולדתו.

 

למרות היחסים הטובים שנרקמו במהלך מסע הבחירות בין אדוארדס לבין אובאמה, ההערכה היא שדווקא הילארי קלינטון היא הנהנית העיקרית מפרישתו של אדוארדס, שגזל ממנה ציבור בוחרים לבן בני המעמד הבינוני ומטה. עם זאת, אובאמה מקווה כי מצביעים שאינם רוצים להצביע עבור הילארי ותמכו באדוארדס, עשויים לעבור למחנה שלו.

 

שני המועמדים המובילים מיהרו להגיב להודעת הפרישה. קלינטון כינתה את אדוארדס "גיבור של העם אמריקני". "ג'ון אדוארדס סיים היום את הקמפיין שלו באותו דרך שבה התחיל אותו - בהתייצבות לצד הציבור שלעתים קרובות מדי נשאר מאחור וכמעט תמיד מוצא מהדיון הציבורי", אמרה קלינטון. אובאמה, מנגד, טען כי הוא בחר לפרוש "בצורה מהוגנת". "אני חושב שהוא ניהל קמפיין נפלא", אמר אובאמה, שלטענת עוזריו שוחח אמש עם אדוארדס וביקש ממנו להכריז כי הוא תומך במועמדותו. 

עלייתו של אדוארדס בפוליטיקה האמריקנית התרחשה לאחר שכיהן קדנציה אחת כסנאטור מטעם צפון קרוליינה. הוא נמנה עם אחד המועמדים לשמש כסגן נשיא של אל גור בבחירות ב-2000, ובמערכת הבחירות הבאה, כבר התמודד כמועמד. לאחר שהפסיד במירוץ לסנאטור ג'ון קרי, החליט קרי לבחור בו כסגנו.

 

הערב צפוי המירוץ לנשיאות ארה"ב להיפרד ממועמד נוסף - ראש עיריית ניו יורק שעבר, רודי ג'וליאני, שנחל אתמול מפלה בבחירות המקדימות לפלורידה, והודיע על כוונתו לפרוש הערב ולהכריז על תמיכתו במועמד הרפובליקני המוביל, הסנאטור מאריזונה ג'ון מקיין.


פורסם לראשונה 30/01/2008 16:18

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אדוארדס. לא הצליח לנצח
צילום: AP
מומלצים