שתף קטע נבחר

בריטניה: מחוקק "העסיק" את בנו - והושעה

פדרדיק קונוויי, בנו של חבר הפרלמנט השמרן דרק קונוויי, קיבל בשלוש השנים האחרונות כ-50 אלף ליש"ט בגין עבודת מזכירות שמעולם לא ביצע. חשיפת הפרשה הביאה להדחת המחוקק ממפלגתו ולהשעייתו ל-10 ימים

הפרלמנט הבריטי השעה היום (ה') לעשרה ימים את דרק קונוויי, מחוקק ממפלגת השמרנים, לאחר שהתברר כי שילם לבנו קרוב ל-50 אלף ליש"ט (כ-360 אלף שקל) מכספי משלמי המסים בגין עבודה שמעולם לא ביצע.

 

חבר הפרלמנט הורו לקונוויי, בן 54, להחזיר 13,161 ליש"ט מתוך הכסף, בעוד שראש הממשלה גורדון בראון העניק מצדו גיבוי לצעדים להגברת השקיפות בכל הנוגע להוצאות של חברי הפרלמנט. בנו של המחוקק השמרן, פרדריק קונוויי, סטודנט לגיאוגרפיה בן 22 באוניברסיטת ניוקסטל, קיבל קרוב ל-12 אלף ליש"ט מדי שנה, לא כולל הטבות נוספות, במשך קרוב לשלוש שנים בגין עבודות מזכירות.

 

ועדת ההטבות והסטנדרטים של הפרלמנט מצאה שהמחוקק קונוויי ניצל לרעה את כספי קצבתו הציבורית וכי יתכן שעבר עבירה חמורה על החוק כשהפנה את כספי הציבור. המשטרה הודיעה כי קיבלה תלונה בנושא, אולם טרם החליטה אם לפתוח בחקירה פלילית. יו"ר הוועדה, ג'ורג' יאנג, אף הוא ממפלגת השמרנים, אמר כי קונוויי הוציא שם רע לפרלמנט וקרא לבחון באופן מעמיק יותר את הוצאות חברי הבית.

 

"זה כסף שבוחרינו שילמו באמצעות מסים. חשוב שחברי הפרלמנט יפגינו שהשימוש שהם עושים בו הוא ללא דופי", אמר יאנג. דוברו של ראש הממשלה בראון אמר כי גם הוא תומך בהגברת השקיפות בנושא. "ראש הממשלה מסכים שיש להגביר את השקיפות בכל הנוגע להוצאות חברי הפרלמנט, אך על בית הנבחרים והרשויות הנוגעות בדבר להחליט כיצד להשיג זאת".

 

בבריטניה מתיר החוק לחברי פרלמנט להעסיק קרובי משפחה ויש שאפילו משלמים לנשים ולבעלים לעבודות מזכירות, בטענה שהעבודה במשותף יכולה אף לתרום לחיי הנישואים. מספר חברי פרלמנט אמרו כי לא יהיה זה נכון לאסור עליהם להעסיק את קרוביהם, אך חלקם הסכימו להצעה לערוך ביקורות פתע על הוצאותיהם.

 

מנהיג השמרנים, דייוויד קמרון, הדיח את קונוויי ממפלגתו שלשום בעקבות חשיפת הפרשה. אולם חבר הפרלמנט מקנט אמר כי יפרוש מתפקידו רק בתום כהונתו. ביום שני הוא התנצל על ה"פגמים בניהול" הכסף. ממסמכים שהודלפו לתקשורת עולה כי גם בנו הבכור של קונוויי, הנרי בן ה-25, קיבל יותר מ-32 אלף ליש"ט מקצבתו הציבורית והטבות נוספות בעת שהיה סטודנט בין השנים 2001-04.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בניין הפרלמנט בלונדון. ארכיון
צילום: רויטרס
מומלצים