שתף קטע נבחר

זירת הקניות

מאיפה באים הדברים שלנו, ולאן הם הולכים?

ב"סיפור על דברים" (ביידיש זה נשמע יותר טוב) אנני ליאונרד, מומחית סביבתית נמרצת, תספר לכם בשפה פשוטה ונהירה כי דפוסי הצריכה שלנו חייבים להשתנות. לדבריה, השינוי צריך להתרחש הן בהיקף והן בצורה. ראשית, אומרת ליאונרד, עלינו לצמצם את היקף ואופי הצרכנות ושנית, עלינו לעבור מהמודל הקווי של צריכה, שבסופו נערמות כמויות בלתי נתפסות ובלתי מתכלות של פסולת, אל מודל מעגלי, בו ניתן לעשות שימוש חוזר בחלק ניכר מהמרכיבים בהם השתמשנו. עבור רבים מכם, דבריה לא יהוו חידוש גדול, אבל בהירות ההסבר וחינניותו לגמרי שווים את זה.

 

אזהרת שימוש: הסרטון אמריקנוצנטרי, אבל בסופו של יום, השורות התחתונות רלוונטיות גם עבורנו. והרי השורות התחתונות זה מה שחשוב לא?

 

את הסרטון (בן 20 הדקות) ליאונרד פותחת עם אייפוד ושואלת אותנו אם אנחנו יודעים מאיפה הוא מגיע ולאן הוא הולך כשאנו זורקים אותו. כבר בסוף 2006, ארגון גרינפיס סיפר לנו שהתפוח של אפל, יצרנית האייפוד, לא כל כך ירוק. למעשה, אומרים בגרינפיס, ההנאה שלנו ממכשירים כגון אייפוד, אייפון ודומיהם כרוכה בעלויות ייצור והטמנה של מיני מתכות כבדות ורעילות שאפל מכניסה למכשיריה.

 

אפל כמובן אינה לבד, והשימוש במתכות כבדות ושאר חומרים רעילים נוספים מאפיין את מרבית תעשיית האלקטרוניקה. כך, בעידן של השתמשו והשליכו, בעיית זיהום הקרקע כתוצאה מהשלכת מוצרי אלקטרוניקה הולכת ומחריפה.

 

פתרון חלקי לפיזור המתכות הכבדות "ולעיגול" מודל הצריכה אפשר למצוא אצל סנונית מיחזור, חברה ישראלית צעירה ובועטת, שמתמחה באיסוף מוצרי אלקטרוניקה, מהם בחרנו להיפרד כידידים. בכך, יש לנו הזדמנות להרים תרומה צנועה ליצירת מודל צריכה מעגלי (עליו מספרת ליאונרד) ולחסוך כמה מתכות כבדות מהקרקע עליה אנו חיים.

 

בין היתר, תוכלו למצוא באתר רשימת קשר שתודיע לכם מתי סיירת האלקטרוניקה הירוקה מגיעה לאזורכם ואם במקרה איתרה מזלכם ואתם עובדים עבור ארגון כלשהו או מוסד ציבורי, אז אתם מוזמנים להפיץ את הבשורה גם להם, כי הסנונית תשמח לבוא ולאסוף לא רק מאנשים פרטיים, אלא גם מארגונים ומוסדות.

 

  • עוד על מיחזור ופסולת, אנרגיה מתחדשת ומידע סביבתי בוואסבי - בלוג ירוק ועצבני

פורסם לראשונה 01/02/2008 10:33

 

פורסם לראשונה ב-20.1.08
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לאן זה הולך?
באדיבות Greenpeace
מומלצים