שתף קטע נבחר

ההומואים הדתיים – עכשיו האתר

האתר הראשון של קהילת ההומוסקסואלים הדתיים הושק בסוף השבוע, ומפעיליו מתעקשים לשמור על שתי הזהויות. אחד המנהלים ל-ynet (בעילום שם): "די להתעלמות והדה-לגיטימציה, אלו מיטב בנינו". וגם: הפגישה עם הרב שרלו הייתה מוצלחת, אבל גמישות הלכתית לא נראית באופק

הם ביקשו לעורר את התקשורת לדיון במצוקתם הגדולה, חיפשו אוזן קשבת אצל הרבנים וניסו לדבר אפילו בשפת הקולנוע והתיאטרון. עכשיו פונים ההומואים הדתיים לערוץ נוסף ומקימים אתר אינטרנט משלהם – הכל במסגרת הניסיון הנואש להגיע ללב המגזר, שלא ממש יודע איך לאכול אותם.

 

בשבוע שעבר הושק אתר האינטרנט הו"ד, ומפעיליו מציגים אותו כ"אתר העצמאי הראשון שנבנה על ידי הומואים דתיים ומיועד להם". מי שמחפש שבירת סטריאוטיפים ימצא אותה מייד: "דעות", "מאמרים הלכתיים" ואפילו "פרשת שבוע" ניתן לקרוא כאן, וגם אם את דף הבית מעטרות דמויות סרוגות-כיפה שמעליהם שמים בהירים בצבעי הקהילה הגאה.

 

ומה עם שו"ת וירטואלי? "בעניינים הלכתיים ניתן ליצור קשר עם הרב ר', מחבר החוברת 'אהבת נפש', בטלפון... או דרך הקישור למעלה", נכתב באתר. גאווה דווקא לא תמצאו כאן: כמו הרב המשיב נראה כי גם המנהלים נמצאים עדיין עמוק בתוך הארון. סריקה חטופה של הדפים מלמדת כי חזון ומטרות יש גם יש, אבל שמות למפעילים – עדיין לא.

 

"הומו לא יכול להפוך לסטרייט"

איתי, אחד ממקימי האתר, מצביע בשיחה עם ynet על החידוש הגדול שהוא מזהה בהשקתו: "עד היום האתר הדתי העיקרי שעסק בנושא היה 'עצת נפש'. הוא מופעל על ידי סטרייטים שהאג'נדה שלהם היא שדתי לא יכול להיות הומו, והם משוכנעים שאפשר להפוך נטיות מיניות. אנחנו, לעומת זאת, מתעקשים על כך שאפשר לשלב בין שתי הזהויות, ויודעים שהומו אמיתי לא יכול להפוך לסטרייט".

 

מאחורי האתר החדש עומדים עשרה צעירים, וזו רק אחת משורת פעילויות שהם מקיימים לאחרונה בניסיון להישאר חלק מהחברה הדתית ולגרום לה לקבל אותם. "כולם מכירים את הגופים שפועלים ברמות הגבוהות יותר בתמיכה, ארגון אירועים, מאבקים משפטיים וכדומה, אבל כאן מדובר בהתארגנות מהשטח למטה", מסביר איתי. "ההומואים הדתיים והחברה הדתית עוברים הרבה מאוד תהליכים, והדבר מתבטא בין היתר ברצון המשותף שלנו ושל הרבנים לשבת ולדבר".

 

במסגרת זו נפגשה הקבוצה עם כמה מרבני הציונות הדתית, בהם גם ראשי ישיבות. בקרוב יפורסם באתר התמליל המלא של פגישתם האחרונה עם הרב יובל שרלו – "פגישה מצויינת", כהגדרתם, כשהרבנים האחרים מעדיפים בינתיים שלא להחשף.

 

מתירים את קשר השתיקה

במאמר שפורסם בעיתון "הצופה" ומופיע גם באתר הו"ד מדגיש הרב שרלו כי למרות הרגישות למצוקת בעלי "הנטיות ההפוכות" – אין כל אפשרות להגמיש את ההלכה בעניין.

 

אז מה מטרת הפגישות? "השיח עם הרבנים הוא לא של הכל או כלום", אומר איתי, "להיות הומו דתי זה מכלול שלם של סוגיות הלכתיות וחברתיות שצריך להתעסק בהן ולחפש פתרונות. בראש ובראשונה חשוב לנו שהם יראו את הבן-אדם, את האנשים שמאחורי התופעה החברתית, ושיבינו שהיא קיימת. בזה נמדדים הרבנים והחברה הדתית. אני חושב שהמאגר העצום של השאלות האנונימיות שמופיעות בנושא בשו"תים באינטרנט התיר את קשר השתיקה. נכון שעוד לא הגענו למצב כזה שרב ייתן היתר כללי למשהו, אבל יש גישושים בכל התחומים. אנחנו מנסים להגיע עם הרבנים לגבולות גזרה הלכתיים שבתוכם יוכל כל אחד למצוא את מקומו".

 

איתי מסביר עוד כי בשל הרצון לשמר את שתי הזהויות - הדתית והמינית - הם לא פועלים במסגרת הקהילה ההומו-לסבית הכללית. "המטרה שלנו היא שונה, והם לא יכולים להבין אותה. כמו שהחברים הדתיים שלנו לא מבינים איך אנחנו יכולים להיות גם הומואים – כך ההומואים לא מבינים איך זה שאנחנו גם דתיים".

 

"אני רוצה לומר שאנחנו נמצאים בכל מקום – ישיבה תיכונית, מכינה, הסדר, אוניברסיטה והתיישבות, וכן, יש בינינו חבר'ה דוסים ממש, שחלקם בוגרי ישיבות שהפכו למחנכים. מדובר ממש ב'מיטב בנינו', ולכן צריך לעשות סוף לדה-לגיטימציה, להתעלמות ולעיתים גם לקריאה לאלימות שננקטות כלפינו", קורא איתי.

 

בפניה נרגשת להורים, לרבנים, לציבור ולמנהיגיו זועקים מפעילי האתר: "אנחנו אותם הבנים האהובים שלכם", ורותמים למאבק אפילו את מורה הדרך, הרב קוק, שכתב: "מוטב שאכשל באהבת חינם מאשר חלילה בשנאת חינם".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
יוצאים לרשת. אילוסטרציה
צילום: ויז'ואל/פוטוס
גאווה לא תמצאו כאן. השמות חסויים
צילום: נועה רז
הרב שרלו. פגישה מוצלחת, בלי גמישות הלכתית
צילום: דב ירדן
מומלצים