שתף קטע נבחר

המנצח של "מעלה": סרט על אהבה הומוסקסואלית

את פרס הסרט העלילתי הטוב ביותר שהופק השנה ב"מעלה" קטף "ואהבת" של חיים אלבום, העוקב אחר התמודדותו של בחור ישיבה עם אהבתו לגבר אחר. במהלך הפקת הסרט יצא אלבום מהארון, ולאחר הניצחון אמר ל-ynet: "הנושא הזה מושתק בחברה הדתית, לפעמים אפילו בצורה אלימה. כשאחרי הצפייה אומרים לי 'הזזת לי משהו בלב' - זה הפרס הגדול שלי"

הסרט "ואהבת" הוא הסרט העלילתי הטוב ביותר שהופק השנה על ידי בוגרי בית הספר לקולנוע "מעלה" - כך הוכרז אמש (יום א') בסיומו של טקס שנערך בירושלים. הסרט, של הבמאי חיים אלבום, מתאר את סיפור התמודדותו של בחור ישיבה, הנאבק בנטייתו ההומוסקסואלית.

 

בסופו של תהליך, מגיע גיבור "ואהבת" לתובנה שמאבקו לעולם לא יישא פרי - ועליו להתמודד עם עצמו ועם אלוהיו. זהו סרט בית מדרשי מצמרר, שהוא גם סיפורו האישי של אלבום.

 

"אני חש אושר והקלה גדולה", אמר אלבום ל-ynet אחרי שהוכרז כמנצח הגדול. "יש בי אושר גדול כי כל הזמן תהיתי האם מעלה ירשו לעצמם לתת תואר שכזה לסרט שנוי במחלוקת, ואני מאוד שמח על האומץ ועל כך שבית הספר המשיך את הקו התומך, שהתחיל עוד בשלב התסריט. אני חש הקלה כי עבדתי על הסרט מאוד קשה - פשוט חצבתי אותו מקירות ליבי - ועכשיו הוא זכה להערכה".

 

על ההחלטה לצאת מהארון בחברה הדתית הוא מספר: "באמצע תקופת הלימודים החלטתי שאו שאני עוזב את הקולנוע, או שאני מוצא את האומץ לעשות את הסרט במסגרת בית הספר. חשוב מאוד להעלות את הנושא הזה לדיון כי בחברה הדתית הוא משותק לעתים קרובות, לפעמים אפילו באלימות".

 

במהלך הכנת הסרט נתקל אלבום בקשיים לא מעטים, כשאף גוף לא הסכים לסייע בהפקה. "ניסיתי למצוא מקומות לצלם בהם, אבל כולם טרקו לי דלתות וטלפונים", הוא מספר. "נתקלתי באטימות, ויותר מכך בפחד מהומוסקסואליות. למרות כל ההסברים שזהו סרט על אמונה ודת, ולא כזה שעוסק בנושא המיני, הבוטה, לא הסכימו לעזור לי. בסופו של דבר בניתי את כל הלוקיישנים לבד

 

"לעומת התגובות שלפני, במהלך ההקרנה לא היה אפילו אדם אחד שיצא מהאולם. מי שצפה בסרט אמר לאחר מכן שהוא קצת יותר מבין וקצת יותר מוכן לשמוע. כשמישהו אומר לי 'הזזת לי משהו בלב' - זה הפרס הגדול שלי".

 

פרס שני ל"לוז"

את פרס הסרט התיעודי קטפה אתמול הבמאית יעל קניאל על סרטה "לוז". הסרט עוקב אחר מערכת היחסים בין בת מאומצת לאמה, על רקע לידה של תינוקת נוספת במשפחה. במהלך הסרט יוצאת הבת לחפש את אמה הביולוגית. "לוז" כבר זכה בפרס הסרט הקצר בפסטיבל הסרטים הבינלאומי האחרון בחיפה.

  

פרסי החוויה היהודית ו-חביב השופטים הוענקו לסרט "הכל בסדר" של צפנת דוד. פרס הסרט הישראלי-ציוני ניתן ל"רוזנצוויג נולד לרקוד" של קרן חקק. בפרס הסרט בנושא חברתי-ערכי זכה "הרת עולם" של אילה זמיר. הצלם המצטיין הוא אמיר שינבויים, העורכת היא פזית ליכטמן, התסריטאית ענת עיר-שי ופרס ההפקה הוענק טל טביומי.

 

חבר השופטים כלל את העורכת עינת גלזר זרחין, מנהלת קרן גשר לקולנוע רב תרבותי זיו נוה, והמשורר יונדב קפלון.

 

"מעלה" חוגג השנה ח"י שנים לקיומו, עם למעלה מ-180 סרטי גמר, שרבים מהם השתתפו בפסטיבלים בארץ ובעולם וזכו בפרסים. בפסטיבל הסרטים הבינלאומי שהתקיים בחיפה הוכרז הסרט "אשת כהן" של נאוה נוסן-חפץ כטוב ביותר שיצא מבית הספר, מאז הוקם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בית הספר לקולנוע "מעלה" בירושלים
צילום: גרשון אלינסון
מומלצים