שתף קטע נבחר

גבעתיים: מאה ילדים קיבלו נוזל שגוי במקום חיסון

כמאה ילדים בבית הספר היסודי בורוכוב בגבעתיים יידקרו שוב ביום רביעי, אחרי שבמקום חיסון קיבלו היום "מים פיזיולוגיים". ההורים לא נרגעים מההסבר על כך שלא נגרם נזק בריאותי: "מה אם זה היה חיסון אחר?". איגוד אחיות מזהיר: זו תוצאה של ההפרטה המסוכנת, ח"כ אורון יוזם דיון בכנסת

הורים של כמאה תלמידי כיתה א' בבית הספר היסודי על-שם בורוכוב בגבעתיים קיבלו אחר הצהריים (יום א') שיחת טלפון מבהילה: בצד השני של הקו היתה אחות בית הספר, שהסבירה שחלה טעות וילדם קיבל את החיסון הלא נכון. במשרד הבריאות מתעקשים כי לא נגרם כל נזק בריאותי, אבל את כמה מההורים גם זה לא מרגיע.

 

הילדים היו אמורים להתחסן הבוקר בחיסון שגרתי נגד חצבת, חזרת ואדמת, אך במקום זאת הסבירה האחות שהם קיבלו זריקה ללא חומר פעיל, שכללה רק עם "מים פיזיולוגיים", שבהם מוהלים בדרך כלל את החומר הפעיל שבחיסון.

 

א.ת, אמו של אחד התלמידים, סיפרה ל-ynet: "האחות אמרה שהילדים יצטרכו לחזור על החיסון שוב ביום רביעי. כשההורים שאלו איך יודעים שגם הילד שלי בין אלו שקיבלו מים במקום חיסון, האחות אמרה שכולם קיבלו חיסון עם מים פיזיולוגיים, ושהם ראו שכל החומר נשאר במשרדים. האחות אמרה: 'דקרנו אותם פעם אחת ונדקור אותם שוב'".

 

ואולם ההסבר לא הספיק כדי להרגיע. "זו תקלה חמורה. אנחנו לא יודעים מה הילדים קיבלו בפועל, אני רוצה לראות תוצאות בעין - שיראו מה בדיוק היה בחיסון. לא אסכים לחסן את בני ביום רביעי בלי לדעת מה בדיוק הם קיבלו", אומרת א.ת. "הכל טוב ויפה אם זה מים פיזיולוגיים, אבל מה יקרה אם זה חיסון אחר?"

 

בנוסף, מציינת האם שהאחות כבר הטביעה בפנקס החיסונים של הילדים חותמת המציינת שהחיסון ניתן. כשההורים החלו לברר בנושא, הם גילו ששירות החיסונים לתלמידי בית הספר הופרט, וכבר לא ניתן על ידי משרד הבריאות אלא על ידי גוף הנקרא "האגודה לבריאות הציבור". "אני לא יודעת מי הכתובת שלי", אומרת א.ת, "זו התנערות מאחריות - ממש כמו שמחר יפריטו את שירותי הבריאות החיוניים. שיפריטו במשרדים אחרים, לא בריאות של ילדים".

 

"זהו ניצול של אחיות שעולה בבריאות הילדים"

במשרד הבריאות הדגישו שמכיוון שהחומר שהוזרק היה מים סטריליים, לא נגרם נזק בריאותי. דוברת משרד הבריאות מסרה: "המשרד הנחה את האגודה לבריאות הציבור להפיק את הלקחים הנדרשים מהמקרה. כמו כן תישקל נקיטת צעדים פרטניים".

 

דובר האגודה לבריאות הציבור מסר בתגובה: "בשעות אלה נערכת בדיקה האם מדובר בתקלה או בחבלה מכוונת של גורמים שמנסים לנהל מאבק מקצועי. לאף ילד לא נגרם נזק. בכל מקרה, ההורים של אותם ילדים יוכלו לבקש כעת לחסן את ילדיהם בנוכחות רופא".

 

מוריה אשכנזי, יו"ר איגוד אחיות בריאות הציבור, מסבירה שהמקרה הזה הוא ההוכחה לכך שיש להחזיר את שירות החיסונים לתלמיד, שהופרט לפני כמעט שנה, לידי המדינה. "הלחץ על האחיות לא לתת איכות אלא רק תפוקה נותן את אותותיו. אשר יגורתי בא. זהו ניצול של אחיות שעולה בבריאות הילדים. לעשות כזו טעות פטאלית בלי להבחין שצבע החיסון שקוף ולא ורוד, כפי שצריך להיות – לדעתי זה מתוך עומס ודרישות להגביר את התפוקה".

 

מפנייה של אחות בדרום הארץ לאשכנזי עולה כי באגודה לבריאות הציבור דורשים מכל אחות לבדוק או לחסן 90 ילדים ביום. יום שבו טיפלה האחות בפחות מ-26 תלמידים ינוכה ממשכורתה כיום חופשה.

 

ח"כ חיים אורון (מרצ) יוזם דיון במליאת הכנסת ובוועדת העבודה והרווחה, בעקבות המקרה. "הנזקים הגדולים של הפרטת שירותי בריאות התלמיד והפיקוח הלוקה בחסר של משרד הבריאות, באים לידי ביטוי ביתר שאת בטעות במתן החיסונים היום", אמר אורון.

 

ח"כ נדיה חילו הודיעה שתעלה את הנושא לדיון כיושבת ראש הוועדה לזכויות הילד, ואמרה: "הפרטת נושא החיסונים זו אקרובטיקה רפואית על חשבון הילדים. אני לא בטוחה שלא יקרו עוד טעויות כאלו או שלא קרו בעבר טעויות כאלו. אבקש לחקור את העניין ולהפיק לקחים".

 

המידע הראשוני התקבל באמצעות האימייל האדום

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
"דקרנו פעם אחת, נדקור שוב" (אילוססטרציה)
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים