שתף קטע נבחר

צה"ל ירה על מבריחי סמים ברג'ר; אחד נהרג

אדם אחד נהרג ושני נפצע קשה, בניסיון הסתננות של שלושה מבריחי סמים לישראל בסמוך לכפר רג'ר בגבול לבנון. צה"ל פתח באש ומנע את החדירה. "החיים בגבול מתנהלים כרגיל", הדגישו בצבא. הכפר ידוע כמוקד שדרכו מסתננים מבריחים לישראל

צה"ל שוב ירה בגבול הצפון - הפעם למניעת הברחת סמים. כוחות ביטחון לבנוניים מדווחים כי אדם אחד נהרג ואחר נפצע באורח קשה מירי של כוח צה"ל בסמוך לכפר רג'ר, בגבול עם לבנון.

 

סמוך לשעה 18:40 הבחין כוח צה"ל שביצע סיור באזור רג'ר בשלוש דמויות ההולכות לאורך הגבול. מהתחקיר שנערך עולה כי בתום מעקב אחריהם, הכוח פתח לעברם באש, ובכך הצליח לסכל את נסיון החדירה. בהתערבות של יוניפיל (כוח האו"ם) וצבא לבנון נעצרו המבריחים, ושניים הועברו לטיפול בבית חולים בשטח דרום לבנון - שם מת אחד מהם מפצעיו.


הפצועים הובהלו לבית חולים בדרום לבנון (צילום: AFP) 

 

בצה"ל מבהירים כי האירוע כולו התרחש בשטח הלבנוני של הגבול, וכי נרשם שיתוף פעולה עם יוניפיל ובהמשך עם צבא לבנון. לפני סיום התקרית, הוזנקו לאוויר מסוקים ונערכו סריקות נרחבות למציאת המסתננים.

 

בצה"ל אומרים שזהו המקרה השלישי בשבועות האחרונים שבו מצליחים החיילים לסכל הברחת סמים, ומדגישים כי החיים בגבול הצפון מתנהלים כרגיל. עם זאת, ברג'ר לא נרשם שקט גם שעה ארוכה לאחר התקרית. "למעלה משעה שאנחנו יושבים בבית כמו בבית סוהר, בלי שאף אחד עדכן אותנו מה באמת מתרחש", סיפר ל-ynet נג'יב חטיב, מזכיר המועצה ברג'ר.

 

"מהחלון אני יכול להבחין בפצצות תאורה ובמסוקים שנמצאים כל הזמן מעל הבתים", הוסיף חטיב. "מדי פעם אנחנו שומעים צרור ירי ולא מבינים איך שוב אנו, כאזרחי מדינת ישראל, מוצאים את עצמנו במריבה בין לבנון למדינה. המתח והחרדה מלווים לא רק אותנו אלא גם את הילדים שלנו, אבל זה גם המצב מאז נסוג צה"ל מלבנון בשנת 2000".

 

רג'ר - פירצה מסוכנת

הכפר רג'ר, שחציו בשטח לבנון וחציו בישראל, מהווה זה שנים ארוכות פירצה מסוכנת המאפשרת מעבר מסתננים מלבנון. חיילי צה"ל עצרו לפני כשבועיים אזרח לבנוני, שחצה את הגבול באזור הכפר. תצפית באזור הבחינה באיש בזמן שחצה את הגבול בין שתי המדינות, ויחידת סיור נשלחה ללכוד אותו.

 

לאחר שנתפס הועבר האיש לחקירה קצרה, במהלכה התברר כי הוא רועה צאן, וכי עבר את הגבול בשוגג. לאחר זמן קצר הועבר האיש בחזרה לשטח לבנון.

  

מקרה דומה אירע כמה ימים קודם לכן, בגזרת הר דוב. במהלך התקופה מאז הסתיימה מלחמת לבנון השנייה, היו מספר מקרים בהם חצו רועי צאן את הגבול. במקרה אחר, באפריל 2007, בגבול סוריה, חצה צעיר את הגבול, וסיפר בחקירתו כי הוא חולה וכי הוא חצה את הגבול כדי לקבל טיפול רפואי בישראל.

  

חיזבאללה ניסה לנצל את הכפר החצוי בניסיון לפגוע בחיילי צה"ל עוד לפני מלחמת לבנון השנייה. בנובמבר 2005 מנע רב-טוראי דוד מרקוביץ' פיגוע חטיפה. הוא הרג ארבעה מחבלים שניסו לחטוף חיילים. אנשי יחידה מובחרת של חיזבאללה, חדרו לחציו הישראלי של הכפר על רכבי שטח ואופנועים - אך לא הצליחו לפגוע בחיילים.

פורסם לראשונה 03/02/2008 20:42

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פינוי הפצועים
צילום: AFP
מפת האזור
צילום: חנן גרינברג
הכפר רג'ר. מוקד הסתננויות
צילום: חנן גרינברג
מומלצים