שתף קטע נבחר

תוכנית: עיריית תל-אביב תחלק הרואין לנרקומנים

במקום להעניק תחליפי סם לנרקומנים, בעיריית תל אביב החליטו לבחון חלוקת הרואין למכורים שלא הצליחו להיגמל. המקומון "ידיעות תל-אביב" מדווח שבעירייה מאמינים כי בדרך זו ניתן יהיה למנוע את הנזק שגורמים הנרקומנים לחברה כשהם מנסים להשיג את הסם על ידי עבירות רכוש

סמים באדיבות העירייה: המינהל לשירותים חברתיים בעיריית תל אביב גיבש תוכנית מיוחדת לחלוקת הרואין בצורה יזומה לנרקומנים מבוגרים שלא הצליחו להיגמל מהסם. המקומון "ידיעות תל-אביב" מפרסם הבוקר (יום ו') כי בעירייה כבר הכינו נייר עמדה בנושא, שכולל את היתרונות והחסרונות של התוכנית.

 

על פי התוכנית שגובשה, חלוקת הסם תיערך בפיקוח של מרפאה מסודרת, תוך טיפול אינטנסיבי בנרקומן עצמו - הן מבחינה רפואית והן מהפן הפסיכולוגי. בתקופה הקרובה תוצג התוכנית בפני אנשי משרד הבריאות כדי לקבל אישור לערוך תקופת ניסיון ראשונה (פיילוט). בעירייה מאמינים כי באמצעות החלוקה ניתן יהיה למנוע את הנזק שגורמים הנרקומנים לחברה כשהם מנסים להשיג את הסם על ידי עבירות רכוש.

 

מנתונים שאספה העירייה מהמשטרה עולה כי 75 אחוז מעבירות הרכוש מבוצעות על ידי נרקומנים, וכך גם מרבית תקיפות הקשישים - זאת לאחר שהנרקומנים נתקפים זעם בלתי נשלט במטרה להשיג כסף ולצרוך את הסם. בנוסף התברר כי רק 20 אחוז מהנרקומנים שניגשים לטיפול גמילה מצליחים בו, ואילו השאר חוזרים להשתמש בסמים.

 

כיום מפעילה עיריית תל אביב חמישה מרכזים ברחבי העיר שמחלקים "מתדון" ו"סובוטקס", שאמורים למנוע את ה"קריז" של הנרקומן. מנהל הרשות העירונית להתמכרויות ודרי רחוב, ד"ר בני אברהמי, ביקש לבחון שיטות אחרות לטיפול בנרקומנים והכין את נייר העמדה בנוגע לתוכנית החדשה.

 

ד"ר אברהמי מציין כי יתרונות התוכנית כוללים הפקת הרואין רק במעבדות מורשות, טיפול סוציאלי למכורים ובני משפחתם, טיפול רפואי צמוד, הפחתת הנזק הכלכלי לאוכלוסייה, החזרת צלם אנוש לנרקומן והקטנת תופעת הסחר. בחסרונות

מוזכרים: תחושה בציבור לפיה המדינה הופכת לספקית סמים, ירידה במוטיבציה לטיפול בקרב חלק מהמכורים והתנגדויות להקמת מרפאות בלב אוכלוסייה רגילה.

 

תוכנית דומה לזו שמציעה העירייה פועלת כבר שמונה שנים בשוויץ, ובשנים האחרונות נכנסה גם להולנד ולגרמניה. במדינות אלה דווח על שיפור משמעותי בבריאות הנרקומנים, ובירידה במספר עבירות הרכוש שבהן היו מעורבים. מעבר למנת ההרואין, המרכזים הרפואיים המשתתפים בתוכנית מלווים את הנרקומנים מבחינה פסיכולוגית, פסיכיאטרית ופסיכו-סוציאלית. 

 

אם אתם תומכים בתוכנית של עיריית תל-אביב? הגיבו "בעד". אם לדעתכם יש להשאיר את התוכנית על הנייר סמנו "נגד". 

 

  • הסיפור המלא היום בעיתון "ידיעות תל-אביב" מרשת ידיעות תקשורת.

פורסם לראשונה 07/02/2008 23:13

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
תן לי מנה
צילום: ויז'ואל/פוטוס
תוכנית בהשראת שוויץ. עיריית תל אביב
צילום: ירון ברנר
מומלצים