שתף קטע נבחר

עלו ברשת: אוסף אתרים ירוקים

פלאי העולם המודרני, כיבוי אורות עולמי לחסכון בחשמל, מתנדבים לחוות אורגניות, ומקבץ סרטונים שווים עם בעלי חיים מוכשרים באופן יוצא דופן. פרויקט מיוחד של "עלו ברשת"

פייבוריט

פלאי העולם הוא מאתרי "תיירות הכורסה" המקסימים ביותר ברשת. הוא בנוי כערוץ טלוויזיה-לפי-דרישה (VOD), מעין YouTube תיירותי, וכולל מידע כתוב, מצולם ומוסרט על 104 אתרי תיירות מדהימים בכל העולם, אותם מכנים מפעילי האתר "פלאי העולם המודרני". לצד אתרים מתבקשים כמו הפירמידות במצרים או הטאג'-מאהל בהודו, ותופעות טבע כמו מדבר סהרה ופארק ילוסטון, אפשר למצוא שם גם את העיר העתיקה בירושלים, האתר היחיד ברשימה מישראל. האתר מצעי גם רובד חברתי לגולשים, ומאפשר למי שנרשם לאתר להכיר גולשים אחרים מהעולם, על פי האתרים שבהם כבר טיילו מתוך הרשימה. (שלחה: קרין אלון).

 

שימושיה ירוקה

כמה כתובות ואתרים חשובים למען הסביבה, שכדאי להכיר:

 

כיבוי אורות – אם העתיד של ילדיכם חשוב לכם, ומחפשים דרך להראות עד כמה אתם מודאגים מהפגיעה האנושה של החברה האנושית בכדור הארץ – אתם מוזמנים להשתתף ב"שעת כדור הארץ", מיזם עולמי שנועד להעלות את המודעות כלפי תהליך ההתחממות הגלובלית, ובו מתבקשים אזרחים לכבות את כל האורות בסביבתם למשך שעה אחת בלבד. היוזמה הזו התחילה בסידני, אוסטרליה, בשנה שעברה, אולם השנה הפכה לתנועה עולמית. מיליוני אנשים בעשרות ערים בעולם יכבו את האורות לשעה אחת במסגרת הפרויקט היפה הזה, שיצוין גם בתל אביב ביום חמישי, 27 במארס, בשמונה בערב. (שלחה: אורית ניר).

 

ווף – מחפשים דרך לראות עולם וגם לתקן אותו במהלך אחד? הכירו את הארגון העולמי WWOOF, המאפשר לבעלי חוות לגידולים אורגניים בכל העולם לגייס דרך הרשת מתנדבים לעבודה, תמורת מגורים ומזון בלבד. הארגון הזה פועל מאז שנות ה-70, יש לו סניפים בכל העולם, ומוכר בעיקר למטיילים הישראלים באוסטרליה ובניו זילנד.

 

האתר הישראלי של הארגון, שהושק לפני כמה שבועות, מציע לבעלי חוות ישראלים שמחפשים כוח עבודה זול להירשם למאגר מצד אחד, ומצד שני מאפשר למי שמתאווה לתור את העולם בתקציב נמוך, ובמקביל גם לתרום לסביבה, למצוא שם הזדמנויות ביעדים מגוונים מסביב לגלובוס. בעלי חוות לא נדרשים לתשלום תמורת הפרסום באתר, אולם מתנדבים נדרשים לשלם 50 ש' תמורת השימוש במאגר.

 

60 הצמחים שלנו – שיתוף פעולה יפה בין הקרן הקיימת לישראל לבין מפעילי מגדיר הצמחים המקוון והמשובח "צמח השדה" לשנת ה-60 לעצמאות ישראל מציג את רשימת 60 הצמחים – העצים והפרחים האופייניים לארץ ישראל – שכולנו חייבים להכיר. כל תמונה בפסיפס מובילה לכרטיס מפורט ומצולם אודות כל צמח. (שלחה:שוקי לאה).

 

הטרמפיסט – העקרונות היסודיים של השמירה על הסביבה הם צמצום התנועה בכלי רכב וצמצום משמעותי של הצריכה. האתר החדש הזה מנסה לקדם את רעיון הנהיגה המשותפת כדרך ליישם את שני העקרונות, ובמקביל גם להפחית את תאונות הדרכים. גולשים המבקשים לעשות שימוש באתר צריכים להזין את יעדי הנסיעה ולוח הזמנים השבועי שלהם, ולהזמין גולשים אחרים להצטרף אליהם. בקבוצת הנהיגה המשותפת אפשר יהיה לחלוק בעלויות, לחסוך כסף וזמן, וכפועל יוצא גם להשיג מטרות חברתיות ואקולוגיות. האתר זכה כבר עתה לתמיכה של העמותות הירוקות ואגודות הסטודנטים.

 

מחזור חומרה – האתר הזה אמנם עסקי, אולם מספק שירות חשוב שנכון להביא בפניכם: חברת סנונית הוקמה במטרה להציע שירותי למחזור פסולת אלקטרונית, הנחשבת רעילה ביותר נוכח קיומן של מתכות כבדות וחומרים בלתי מתכלים בכל מכשיר כמעט. הכוונה היא בראש ובראשונה לציוד טכנולוגי ישן – מחשבים, מדפסות, פקסים, טלפונים, ניידים וכולי, אולם גם למוצרי חשמל אחרים כמו טלוויזיות, מערכות שמע, מכשירי מיקרוגל, טוסטרים וכולי. החברה מפעילה ניידות לאיסוף הציוד המקולקל מנקודות שונות בכל הארץ, ומפרסמת את לוח הזמנים באתר. בהמשך, הציוד מפורק ומועבר למחזור בהתאם לחומרי הגלם מהם נוצר. גולשים המעוניינים להעביר ציוד כזה למחזור מוזמנים להירשם באתר, ונציגי החברה יודיעו להם על מועד האיסוף שיתבצע באזור המגורים שלהם. (שלח: ברוך).

 

חדש בטיוב - חיות מצחיקות

מקבץ מרתק ואותנטי של סרטונים שווים על בעלי חיים עם כישורים מפתיעים במיוחד:

 

עיר הנמלים – סרט מרתק אודות מושבת נמלים עתירת תלים, שנראים כמו צריחים וארמונות חול. צוות החוקרים שמגיע למקום מנסה להבין מה מאפשר למבנה העצום הזה להתקיים ולהבחין בין מגדלים המשמשים לכניסת חמצן והאחרים המהווים ארובות לפליטת גזים. על מנת "לראות" את המבנה מתוכו מחליטים המדענים ליצוק גבס לתוך המנהרות, וכך לשמר את צורתו הפנימית. במשך שלושה ימים יצקו לתוך מושבת הנמלים יותר מעשר טונות של גבס, ואחרי חודש החלו לחפור מסביב, לגלות את היצירה הארכיטקטונית הכל כך מדהימה הזו, שמוכיחה את קיומו של מעין אורגניזם-על קולקטיבי אצל הנמלים. בהשוואה למושגים אנושיים, הקמת המושבה הזו זהה לתהליך הבנייה של החומה הסינית, ופלאית לא פחות ממנה.

 

פורמולה 2 – וידאו טיפשי אבל חמוד מאוד: בבלס, החתול הביתי הנינוח בדרך כלל, מתגלה כחיית מסלולים נועזת ומתחרה בדגמי מכוניות פורמולה 1, וכדי להשיג יתרון, לועס את ראשי הנהגים... 

 

שר ההטבעות – דולפין משחק בטבעת אוויר בתוך המים, וזה כל כך יפה ומרגש שזה צפיית חובה.

 

מגי מחשבונת – האם יכול כלב להכיר את לוח הכפל ולפתור תרגילים בחשבון? אם חשבתם שלא, זה הזמן להציג בפניכם את מגי, מחשבונת כלבית קטנטנה, שתמורת ממתק תפתור למענכם כל תרגיל בלוח הכפל. זה נשמע כמו טריק, אבל הקטע לקוח מתוך תוכנית הכשרונות של ערוץ "Animal Planet", ועל כן אותנטי לגמרי.

 

הממ.. מעניין – סתם חתול, שמן וסטלן, צופה בטלוויזיה באופן שכמעט מזכיר את אל באנדי האגדי.

 

רוק-שימפנזה – הרכב רוק שימפנזי שכיכב בתוכנית טלוויזיה עתיקה משנות ה-70 ומכונה "אבולושן רבולושן".

 

הלך החתול אצל העורב – כתבה בערוץ חדשות מקומי, המביאה את סיפור ידידותם המשונה של עורב וגור חתולים קטנטן, בדרך כלל בעלי חיים יריבים מלידה. העורב אימץ את גור החתולים כבנו, מלקט בשבילו מזון, מגן עליו ומסייע לו.

 

בתוספת חלב? - כמה עשיר אתה צריך להיות כדי שהחתול שלך יקבל את החלב שלו ישירות מהפרה?

 

השמרטף נובח – קטע מצחיק ונוגע ללב בעת ובעונה אחת: התינוק בוכה - הכלב המשפחתי מצטרף. התינוק נרגע - הכלב שומר שלא יפריעו לו.

 

דיאלוג – תרגום מילולי דבילי ביותר למה שנראה כמו דיאלוג בין שני חתולים.

 

חץ מפיל - מפחיד לחשוב איך אילפו את הפיל הזה להטיל חצים בבלונים הצבעוניים עם כל שריקה.

 

הלייגר – היצור הזה נולד וחי אך ורק בתנאי שבי, כך שהוא כלל לא מוכר בטבע. מדובר בחתול העצום ביותר בעולם, בן כלאיים לאריה ולנמרה. באופן שעדיין לא הובן, ממדי הגוף של ה"לייגר" יכולים להיות כפולים מאלה של הוריו, וזו הסיבה שהופכת אותו ליצור עם תכונות על.

 

שיר הפיל – שיר ילדים מתוק: אבא שר חרוזים מטופשים על בעלי חיים, הילדה מתקנת, והאנימציה מקסימה.

 

הצילו – קמפיין ויראלי לקידום המודעות לסירוס חתולים, העושה שימוש בשיר המפורסם של הביטלס.

 

ברווז עיתונאי – וזו עגבניה שרק נראית כמו ברווז. ויש עוד.

 

סוס טרויאני – הסוס הוא רק תירוץ לצרף את הסרטון הזה לסיום המקבץ: שני חברים יצאו לבדוק האם באמת למדנו משהו מההיסטוריה האנושית. הם חיברו סוס טרויאני ענק לרכבם, ואיתו הגיעו לשערים המאובטחים של מוסדות שונים בבירת אוסטרליה, בהם אולפנים וערוצי טלוויזיה, הפקולטה להיסטוריה באוניברסיטת סידני, רחבת הכניסה לבית האופרה המפורסם, ואפילו בית הקונסוליה הטורקית. רק במקום אחד נמנעה כניסתו של הסוס, ולחיילים במטה העליון של הצבא ציפתה הפתעה מאוד מאוד לא נעימה אחרי שהסכימו להחנות שם את הסוס במשך הלילה. (שלחו: עמית פל, קרין אלון, סמדר, ריטה גפן).

 

יתכן וחלק מהאתרים לא יהיה זמין בגלל עומס גולשים

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בתמונה: קמפוס ירוק, הפקולטה למדעי החקלאות
באדיבות הפקולטה למדעי החקלאות, האוניברסיטה העברית
מומלצים