שתף קטע נבחר

רגע נדיר בחברון: מתנחלים ופלסטינים נפגשו

נציגי המתיישבים היהודים ביקשו להודות לשייחים מחברון על מניעת הרס בית-כנסת, וסיפרו על "פגישה לבבית". עם זאת, לפי המתנחלים, בעקבות הפגישה הופץ בעיר כרוז מטעם פתח הקורא "להכות ביד ברזל" את המשתתפים. מקורות רשמיים ברשות: לא ידוע על פגישה שכזו

סימני דו-קיום בחברון? על רקע המתיחות הגוברת והלחימה הקשה בחזית מערב הנגב, טוענים מתנחלי חברון כי היום (א') נערכה בעיר פגישה נדירה בין ראשי חמולות פלסטינים לבין נציגי היישוב היהודי בעיר המפולגת. מדובר בניסיון להרגיע את הרוחות, לאחר כעשור של נתק כמעט מוחלט בין תושבי העיר הערבים והיהודים.

 

המתנחלים מספרים כי השיח אבו-חאדר ג'עברי וחאג' אבו-אכרם אבו-סנינה נפגשו בביתו של ג'עברי עם ראש מועצת קריית ארבע ונציגים נוספים של היישוב היהודי. בפגישה נכח גם נציג צה"ל, מח"ט יהודה אל"מ יהודה פוקס.

משתתפי הצד היהודי בפגישה הגדירו אותה לבבית וטענו כי במהלכה הצהירו הנוכחים על שאיפתם המשותפת לחיי שלום וביטחון בעיר האבות.

 

מי שסייע לקיום הפגישה הוא מי שעוד קודם לכן הפנה את תשומת ליבו של השיח ג'עברי לכוונה של פעילי שמאל קיצוני להרוס את בית הכנסת - יצחק מגרפתה. האיש מוכר כפעיל שלום הפועל בחברון ודואג לצרכים ההומניטאריים של הפלסטינים תושבי העיר.

 

ואולם, לא הכל ורוד. לטענת נציגי המתנחלים, שעות מספר לאחר הפגישה התברר כי השיח ג'עברי הוזמן ל"שיחת הבהרה דחופה" על ידי הרשות הפלסטינית, וכי הערב הופץ כרוז בחברון, התוקף בחריפות את משתתפי הפגישה וקורא "להכותם ביד ברזל". מקורות רשמיים אמרו כי דבר קיום הפגישה כלל אינו ידוע להם.

 

 

 

"העיר שלנו כמו שהיא שלכם"

המתיחות, לטענת המתנחלים, החלה לפני כחמישה חודשים כאשר פעילי שמאל קיצוני ביקשו להרוס את בית הכנסת "חזון דוד" שנמצא מול שערי קריית ארבע. כאשר פנו לנציגי החמולות, אלו הודיעו להם על התנגדותם הנחרצת להחרבת מקום תפילה מקודש. לאחר שנודע שדווקא הפלסטינים הם אלו שמנעו ניסיון להרוס בית כנסת, המתנחלים חיפשו הזדמנות להודות לשייחים על העזרה.

 

מצד המתנחלים השתתפו בפגישה ראש מועצת קריית-ארבע, צבי קצובר, עו"ד אליקים העצני ובנו בועז העצני, דובר היישוב היהודי בחברון, נעם ארנון, ואחרים. לטענתם, השייח ג'עברי אמר בין היתר כי באירועי האינתיפאדה הקשים הוא בכה מול מראות הפיגועים, ואמר לישראלים: "אנו לא רואים בכם מתנחלים אלא תושבים. העיר שלנו כמו שלכם".

 

אליקים העצני אמר כי "מה שהרס את מרקם החיים בכל הארץ הוא השלום המזויף תוצרת אוסלו שהביא רק שנאה,

 שפיכות דמים וחורבן". הוא הציע להמשיך בפגישות סדירות כדי ליישר את ההדורים ולהביא שלום לחברון - גם אם לדבריו הדבר ייעשה בשלבים ובמהלכים הדרגתיים, "כדי למנוע מחורשי רעה לבצע את זממם".

 

קצובר אמר כי היו חיי שיתוף ושלום בחברון, וכי הוא מאמין שחיים כאלה ייתכנו גם בעתיד. ראש המועצה היהודי הזמין את השיח ג'עברי לפגישה בקריית ארבע.

 

בהכנת הידיעה השתתף עלי ואקד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים