שתף קטע נבחר

ראש עיריית קריית ים התלונן במשטרה נגד גוגל

עו"ד שמואל סיסו, ראש עיריית קריית ים הגיש הבוקר (א') תלונה בגין לשון הרע נגד גוגל. הסיבה: תגית שהצמיד פלסטיני תושב ג'נין לעיר שלו בשירות תמונות הלוויין Google Earth, ובה נטען שקמה על שטחי כפר פלסטיני

ראש עיריית קריית ים הגיש הבוקר (א') תלונה במשטרת זבולון נגד גוגל. העילה: לשון הרע. עו"ד שמואל סיסו טוען כי גוגל הוציאה את דיבת היישוב רעה, במסגרת שירות Google Earth, שהוא שירות תמונות לווין, שם צויין כי קריית ים הוקמה על שטחי כפר פלסטיני בשם אל ג'ווארינה. בעיריית קריית ים אומרים כי מדובר בטענה שקרית הפוגעת בתדמיתה של העיר.

 

על פי התגית שהוצמדה לעיר בשירות, במקום שכן כפר פלסטיני אשר נקרא אל ג'ווארינה שתושביו גורשו ב-1948. העירייה מסבירה כי מדובר בטענה לא נכונה, שכן קריית ים הוקמה על שטחי חול ושטחו של מחנה צבא בריטי שבו שירתו נוטרים יהודים. בעירייה מדגישים כי מעולם לא שכן במקום כפר פלסטיני באותו השם.

 

בשיחה עם ynet, אומר דובר העירייה נתי קיי זילברמן כי בעקבות תלונות של תושבי העיר המשתמשים בשירות, העירייה פנתה לגוגל בנושא וביקשה להסיר את הפרסום השקרי לכאורה, אך ללא מענה. זילברמן מתלונן על כך כי חברת גוגל אינה נגישה לפניות באמצעים סבירים כמו טלפון ולא השיבה לפניות שהוגשו דרך אתר הבית שלה.

 

עוד אומר זילברמן כי החשש העיקרי של העירייה, הוא הנזק התדמיתי העשוי להיגרם לעיר בתחום התיירות. קריית ים, אשר נמצאת בתנופת פיתוח, חוששת מכך שמשקיעים זרים אשר יבדקו מידע על העיר בשירות של גוגל, עלולים להיתקל במידע הזה ולקבל את הרושם שהעיר מהווה חלק מהמחלוקת הפוליטית, ועקב כך למשוך את השקעתם המתוכננת.

 

התלונה של עו"ד סיסו מתבססת על חוק איסור לשון הרע התשכ"ה 1965, אשר מאפשר להגיש תלונה לא רק כנגד מוציא הדיבה אלא גם כנגד הבמה בה היא מתפרסמת, במקרה זה - שירות תמונות הלווין של גוגל. בעירייה ציינו כי הם אף בוחנים את צעדיהם המשפטיים ובודקים אפשרות של הגשת תביעה אזרחית כנגד ענקית האינטרנט.

 

רקע: גוגל לא יזמה הפרסום

חשוב לציין כי גוגל עצמה אינה יוזמת הפרסום. אחת התכונות היותר משמעותיות בשירות Google Earth היא התרומה של הגולשים. חברי הקהילה של Google Earth יכולים להצמיד הערות למקומות מסוימים – ולדעת, למשל, כיצד הם התרשמו מנוחות הכסאות בבית קולנוע מסוים, לקרוא ביקורות על בית ספר שכונתי או להתעדכן במידע לא שגרתי כמו איזו אישיות

מפורסמת נרצחה ברחוב כלשהו.

 

גולש המכונה "תמין דרבי", המעיד על עצמו כי הוא פלסטיני המתגורר בג'נין, תיעד בחודשים האחרונים ב-Google Earth מאות כפרים פלסטינים בישראל, שנעלמו כליל מעל פני האדמה ב-1948. במקום חלקם הוקמו יישובים וערים ישראליות חדשות. "במהלך מלחמת 1948 בין הישראלים לערבים, 800,000 פלסטינים גורשו, או ברחו מכפריהם בפלסטין, בהם חיו אלפי שנים", הוא כותב, "הם הפכו לפליטים מאז. הכפרים שלהם נהרסו לחלוטין או באופן חלקי. זכות השיבה היא המכשול העיקרי להשגת שלום בין הישראלים לפלסטינים ולפתרון הסכסוך המר והארוך".

 

דרבי תיעד במפת ישראל ב-Google Earth מאות כפרים במיקום המקורי שלהם. הנה מקבץ קצר של חלק מהישובים האלה: הכפרים אל-טנטורה ואל-מנרה בצפון (ליד עתלית, שאף היא שוכנת על אדמות כפר ערבי), הכפר שיח מוניס בתל אביב (על שטחו הוקמה אוניברסיטת תל אביב) ופראהט בדרום (חולות חלוצה כיום). סמל כחול בצורת האות i (קיצור של information, מידע) מוצמד על המפה לציון כל כפר שהוחרב, ולחיצה על הסמל מציגה מידע נוסף והפניה לאתר palestineremembered.com. הפרסום אודות קריית ים הוא חלק מ"פרויקט" התעמולה האישי של דרבי.  

 

תגובת גוגל : התוכן מועלה על ידי המשתמשים

מחברת גוגל נמסר "Google Earth, בדומה לרבים ממוצרי Google מבוסס על תוכן משתמשים אשר נוצר ע"י קהילת הגולשים עצמה. תוכן זה משקף את דעתם הפרטית של הגולשים ובוודאי אינו משקף את עמדת Google בנושאים השונים. קהילת - Google Earth מאפשרת לאנשים לפרסם את הידע שלהם או דעותיהם לגבי מקום מסוים. אנו מאמינים כי רוב הגולשים משתמשים ב-Google Earth בצורה חיובית ושמחים לשתף אחרים בידע ובניסיון שלהם. ע"פ רוב, בזכות הגולשים ותרומתם לקהילת Google Earth הופך המוצר ליעיל ומשמעותי הרבה יותר.

 

"התוכן בקהילה זו אינו נבחר או נשלט ע"י Google - זהו תוכן שנוצר מתוך הקהילה ועובר התאמה קלה ביותר על ידי מתנדבי הקהילה ולא על ידי .Google אנו מכירים בעובדה שתוכן גולשים עלול לעתים לעורר התנגדות בקרב חלק מן הגולשים ואנו דואגים לשמור על איזון בין הצורך שלא לפגוע בעצמאותם של הפורומים הפתוחים או בחופש הביטוי לבין דרישות החוק בכל מדינה ומדינה.כאשר תוכן מועלה על ידי משתמש ואין בו משום עבירה על החוק או על תנאי האתר – מדיניות החברה היא שאין להסיר אותו".

 

סייע בהכנת הכתבה: אחיה ראב"ד

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים