שתף קטע נבחר

בחירות מקומיות: בעבודה ובליכוד יוותרו מראש?

שמונה חודשים לפני הבחירות לרשויות המקומיות, הליכוד והעבודה מסובכות בקשיים כספיים וגם מעדיפות להשקיע בבחירות הכלליות. לעומת זאת, בקדימה כבר חתמו על חוזה פרסום במיליונים, ואף אחד לא יתקרב להשקעה של ארקדי גאידמק

כשמונה חודשים לפני הבחירות לרשויות המקומיות, ובמפלגות הגדולות ההיערכות עדיין בחיתולים. מפלגת העבודה, שבעבר נלחמה על כל רשות ועל כל חבר מועצה, תשקיע השנה מיליונים בודדים בקמפיין הבחירות המוניציפאליות, וכך גם הליכוד.

 

בכיר בעבודה המעורה בנעשה במטה המוניציפאלי אמר ל-ynet כי ההערכה היא שהעבודה תשקיע, בעיקר בשל חובותיה הגדולים, רק כ-9-8 מיליון שקל.

"אין באמת קורלציה בין ראש הרשות ובין כמות המנדטים שנקבל בבחירות הכלליות", מסביר הבכיר. "אנחנו מעדיפים לשמור את מעט הכסף שיש לנו לבחירות הכלליות".

 

יצוין כי מפלגת קדימה כבר חתמה על הסכם בהיקף 10 מיליון שקלים עם משרד הפרסום שיוביל את המהלך עבורה. ההערכה היא כי סכום ההשקעה הכולל בבחירות יהיה פי שלושה מסכום זה - מה שישאיר את ההשקעה של "העבודה" הרחק מאחור.

 

בעבודה אומרים כי ניתוח גס של המפה הפוליטית ברשויות המקומיות מגלה כי הכוח מתחלק כך: 25% לערך לעבודה, 25% לקדימה ו25% לליכוד, ועוד 25% עצמאים. בעבודה מעריכים כי המפה לא תשתנה בגדול, אולם צופים כי מי שירוויח מהבחירות הקרובות תהיה קדימה, המחזיקה במשרד הפנים, ומפלגתו של ארקדי גאידמק "צדק חברתי", שמתעתדת לרוץ ביותר מ-150 רשויות מקומיות, תוך השקעה כספית ניכרת. בעבודה ובליכוד יודעים כי אין להם שום סיכוי להתמודד עם כמות הכסף שגאידמק יכול לגייס לצורך המירוץ.

 

"גאידמק מנסה לגנוב אנשי שטח מהליכוד ומש"ס"

גם בליכוד מביטים במירוץ מהצד, נכון לעכשיו. יו"ר התנועה בנימין נתניהו טרם הביא לאישור מרכז המפלגה ועדה מוניציפאלית שתהיה אחראית על ניהול הבחירות לרשויות המקומיות. במפלגה מעריכים כי בשל החובות הגדולים שלה, רק מיליונים בודדים יושקעו במירוץ, והניסיון יהיה לשמר את המציאות הקיימת מבלי לבזבז כסף רב.

 

גם הליכוד נהג בעבר להשקיע מאמצים רבים בבחירות לרשויות המקומיות מתוך אמונה כי ניצחונות ברשויות המקומיות ישפיעו על התוצאות בבחירות לכנסת. עוד בימיו של בגין בשנות ה-50 וה-60, ניסתה "חירות" לכבוש פעם אחר פעם את הרשויות המקומיות כמקפצה לכנסת, אולם באותן שנים ללא הצלחה. מעבר לבעיות הכספיות, נתניהו עצמו סבור כי לבחירות לרשויות המקומיות אין באמת השפעה על התוצאות בבחירות הכלליות.

 

ובזמן שהמפלגות הוותיקות מוצאות עצמן עם כיסים ריקים, דווקא בקדימה, המפלגה החדשה והצעירה, מתכננים לנהל מאבק משמעותי כדי לבסס את הכוח ברשויות. כאמור, בימים האחרונים סוכם עם חברת הפרסום אדלר-חומסקי-ורשבסקי על ניהול הקמפיינים.

 

בקדימה מעוניינים בהנחת תשתית שטח משמעותית ורחבה, שתסייע בבחירות הכלליות. בדרך כלל מפלגות הנמצאות בשלטון זוכות לתמיכה של ראשי רשויות רבים,

בשל הקרבה לשלטון המרכזי ולתקציבים. בקדימה מקווים כי עמדתם החזקה כיום, כ-75 רשויות, תישמר ואף תגדל, למרות מצבה של המפלגה בסקרים הכלליים.

 

שאלת מיליון הדולר היא כמובן כיצד תצליח מפלגתו של גאידמק לחדור למערכת הפוליטית דרך הרשויות. בליכוד חוששים כי גאידמק מנסה ומצליח "לגנוב" אנשי שטח רבים ולהעבירם למפלגתו. "גאידמק מנסה לגייס את האנשים שלו בעיקר מהליכוד ומש"ס. כעת נותר לראות האם הכסף הרב והאמביציה האינסופית יסייעו לגאידמק ולמפלגתו לנגוס בכוחן של המפלגות הוותיקות", אמרו בליכוד.

פורסם לראשונה 12/02/2008 23:38

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק. חובות גדולים לעבודה
צילום: רויטרס
נתניהו. לא מאמין בהשפעת הבחירות המקומיות
צילום: אמיר כהן
גאידמק. שאלת מיליון הדולר
צילום: דנה קופל
צילום: עופר עמרם
שטרית. שר הפנים של קדימה
צילום: עופר עמרם
מומלצים